Julio Velasco urodził się 9 lutego 1952 roku. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był twórcą sukcesów reprezentacji Włoch, z którą dwukrotnie wywalczył mistrzostwo świata (1990, 1994) oraz trzykrotnie mistrzostwo Europy (1989, 1993, 1995).

 

Z prowadzenia kadry Italii zrezygnował po przegranym finale olimpijskim w Atlancie w 1996 roku. Później prowadził kluby Serie A oraz reprezentacje Czech i Hiszpanii. W 2011 roku rozpoczął pracę w roli szkoleniowca reprezentacji Iranu, którą w krótkim czasie wprowadził do światowej czołówki. Odszedł na początku 2014 roku, gdy otrzymał propozycję pracy z reprezentacją Argentyny i zastąpił Javiera Webera. Argentyńczyków prowadził już m.in. podczas mistrzostw świata w Polsce w 2014 roku (11. miejsce) oraz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (ćwierćfinał). Argentyńska federacja (FeVA) była zadowolona z dotychczasowej pracy Velasco i zdecydowała się przedłużyć z nim umowę na kolejne cztery lata – do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku, co obie strony ogłoszą podczas konferencji prasowej, którą zaplanowano na 22 listopada.

 

Słynny argentyński trener był w ostatnim czasie wymieniany również w gronie kandydatów na selekcjonera reprezentacji Rosji.