Minister Bańka: Nowelizacja Ustawy o sporcie już na początku roku

Inne
Minister Bańka: Nowelizacja Ustawy o sporcie już na początku roku
fot. PAP

Minister sportu i turystyki Witold Bańka zapowiedział, że nowelizacja Ustawy o sporcie może wejść w życie już na początku przyszłego roku, a jeszcze wcześniej procedowana będzie tzw. ustawa antydopingowa.

"Nowelizacja ustawy jest już gotowa. W najbliższym czasie będziemy wypuszczać ją do konsultacji międzyresortowych. Jest szansa, by jeszcze w tym roku stanęła na Radzie Ministrów, a na początku 2017 weszła w życie" - zaznaczył szef resortu.

 

Jak wymienił, będzie w niej m.in. katalog różnego rodzaju ograniczeń.

 

"Chociażby ograniczenie powiązań kapitałowych, czyli członkowie zarządu i prezesi związków sportowych nie będą mogli posiadać akcji w spółkach, które świadczą usługi na rzecz danego związku sportowego. Ta sama zasada będzie dotyczyć osób bliskich. Funkcjonariusze aparatu represji organów bezpieczeństwa PRL nie powinni także zasiadać w zarządach związków sportowych i w komisjach rewizyjnych. To też jeden z elementów zmian" - podkreślił.

 

Powstaje też ustawa o przeciwdziałaniu dopingu, tzw. ustawa antydopingowa.

 

"Ona już właściwie czeka na pojawienie się na Radzie Ministrów, więc będzie wcześniej procedowana niż nowelizacja Ustawy o sporcie" - dodał.

 

Na jej podstawienie zostanie powołana Polska Agencja Antydopingowa. Będzie ona swoistym połączeniem obecnie działającej Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie oraz biura.

 

"Funkcjonuje dualizm prawny, który teraz zostanie zlikwidowany. Powstanie jedna silna agencja. Zostanie zwiększona liczba kontroli, kontrolerzy otrzymają ochronę taką jaką mają funkcjonariusze publiczni. Planujemy także szereg innego rodzaju zmian, mających na celu zwiększenie instytucjonalnej walki z dopingiem. Co warte podkreślenia, ta ustawa i pomysł zyskał pełną akceptację Światowej Agencji Antydopingowej" - powiedział Bańka.

 

Szefa Polskiej Agencji Antydopingowej wyłoni konkurs.

 

"Na pewno będziemy się mocno przyglądać kwestiom personalnym. Zależy mi na tym, by zarządzali nią fachowcy, specjaliści z zakresu przeciwdziałaniu dopingowi" - podkreślił minister sportu.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie