Siatkarki Tauronu MKS zagrają w fazie grupowej Ligi Mistrzyń

Siatkarki Tauron MKS Dąbrowa Górnicza pokonały u siebie czeski Agel Prostejov 3:1 w rewanżowym meczu trzeciej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzyń i awansowały do fazy grupowej.

Pierwsze spotkanie w Czechach także wygrał MKS 3:1 (13:25, 25:19, 25:19, 25:17). W pierwszym secie meczu rewanżowego dąbrowianki wystawiły nerwy swoich kibiców na wielka próbę. Zaczęły od stanu 1:5. Potem wyrównały na 9:9, by znów pozwolić rywalkom na wypracowanie przewagi. Ale od stanu 16:19 do końca punktowały już tylko siatkarki MKS. Dwa razy skutecznie zablokowały, pewnie atakowały i w efekcie przekonująco wygrały.

Zespół trenera Juana Manuela Serramalery chciał wygrać kolejną partię, bo to - bez względu na wynik całego meczu – gwarantowało mu awans. Wiedzieli o tym kibice, wiedziały rywalki. Toteż na boisku naprawdę trwała walka o każdą piłkę, a prowadzenie się zmieniało. W końcówce dąbrowianki miały problem z przyjęciem zagrywki Laury Frigo i przegrywały 19:23. Po asie Darii Paszek i dwóch atakach Czeszki Heleny Horki "wróciły do gry". Skuteczniejsze były jednak rywalki - Yeliz Basa lekko zagrała piłkę tuż przed linię boiska kończąc seta.

W kolejnej odsłonie długo wynik był wyrównany. Od stanu 8:10 zespół gospodarzy zdobył siedem punktów z rzędu, głównie dzięki zagrywce Argentynki Yael Castiglione i bardzo dobremu blokowi. Ekipa z Prostejova tych strat już nie zdołała odrobić. "Witaj Ligo Mistrzów" – krzyknął spiker po ostatniej akcji.

Na tym emocje w hali się skończyły, bowiem wszystko było już jasne. Czwartego seta zespół gospodarzy grał w nieco zmienionym składzie, ale i tak wygrał 26:24.

Liga Mistrzyń w obecnym sezonie została zreformowana. W fazie grupowej wystąpi tylko 16 zespołów. 12 zostało rozstawionych, w tym mistrz Polski Chemik Police, a o cztery miejsca drużyny rywalizują w rundach eliminacyjnych. Z przyczyn finansowych z występów w LM zrezygnowały Atom Trefl Sopot i Impel Wrocław.

Dąbrowianki zagrają w grupie z Fenerbahce Stambuł, Azerrail Baku i St. Raphael Var VB (Francja).

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Agel Prostejov 3:1 (25:19, 23:25, 25:19, 26:24)

Tauron MKS: Yael Castiglione, Helena Horka, Regan Scott, Eleonora Dziękiewicz, Kamila Ganszczyk, Tamara Kaliszuk – Kinga Drabek (libero) oraz Anna Miros, Kathleen Weiss, Daria Paszek, Marta Ciesiulewicz.

Agel: Mareike Hindriksen, Nina Herelova, Yeliz Basa, Laura Frigo, Laura Emonts Weihenmaier, Linares Matienzo – Julie Kovarova (libero) oraz Barbora Gambova, Heidy Margarita, Rodriguez Lopez, Veronika Tinklova, Veronika Trnkova.