OK! The World Games: Lacrosse

Inne
OK! The World Games: Lacrosse
fot. PAP

„La crosse”, czyli z francuskiego - pastorał… Właśnie z laskami biskupów skojarzyły się francuskim jezuickim misjonarzom kije używane przez plemiona indiańskie do gry w piłkę. Zanim jednak europejscy kolonizatorzy odkryli „Amerykę”, Indianie przez wieki grali w lacrosse – jedną z dyscyplin, którą zobaczymy podczas przyszłorocznych The World Games Wrocław 2017.

Jedną z ponad 30 dyscyplin, w której rywalizację będzie można podziwiać podczas przyszłorocznych igrzysk dyscyplin nieolimpijskich – The World Games 2017, które między 20 a 30 lipca odbędą się w przyszłym roku we Wrocławiu, będzie jeszcze dość mało znany w Polsce – lacrosse. Zobaczymy jednak tylko turniej pań. Lacrosse żeński różni się nieco od swojego męskiego odpowiednika. Dlatego, o ile historia powstania musi być i jest podobna, to w „zadach w pigułce” skupimy się tylko na tych dotyczących żeńskiego lacrosse’a.

 

Rys historyczny

 

Dokładnie nie wiadomo, kiedy, ale wiadomo, gdzie – w dorzeczu rzeki Missisipi w Krainie Wielkich Jezior w Ameryce Północnej, narodziła się gra z użyciem małej piłki i kijów zakończonych siatkami.

 

W indiańskich plemionach miała charakter wielowymiarowy: religijny, społeczny, wojskowy, dyplomatyczny i gospodarczy. Początkowo mecze rozgrywane były na nieograniczonej, nierównej powierzchni, a drużyny liczyły nawet do 1000 graczy. Mimo, że mecze trwały nawet po kilka dni, spowalnianie tempa nie następowało, bo za „grę na czas” groziła zawodnikom chłosta ze strony kobiet z plemienia… Plemiona toczyły między sobą mecze, które niejednokrotnie decydowały o podziale terytorialnym, do którego w ten sposób dochodziło bez rozlewu krwi.

 

Kiedy do Ameryki Północnej zaczęli napływać pierwsi biali osadnicy, w tym francuscy jezuiccy misjonarze, kije używane przez Indian do gry skojarzyły im się z pastorałami (fr. la crosse). W ten sposób powstała istniejąca do dziś nazwa dyscypliny. Za ojca jej nowożytnej postaci uważa się dra Williama George’a Beersa, który w 1867 roku po raz pierwszy spisał zasady gry. Dwukrotnie w 1904 i 1908 roku lacrosse znalazł się w programie igrzysk olimpijskich. Aktualnymi mistrzami świata są Kanadyjczycy.

 

Lacrosse kobiet został wprowadzony w 1890 roku w Szkocji. Pierwsze mistrzostwa świata rozegrane zostały w 1982 roku. Aktualnymi mistrzyniami rozgrywanych co cztery lata zawodów są Amerykanki.

 

 

Lacrosse w Polsce:

 

W Polsce lacrosse jest bardzo młodą dyscypliną. Pierwsza drużyna (męska) Poznań Hussars powstała w grudniu 2007 roku. Równolegle o licencję starali się Kosynierzy Wrocław, którzy ostatecznie otrzymali ją w marcu 2008 roku. Miesiąc później rozegrany został pierwszy (zakończony remisem 5:5) polsko-polski mecz. W marcu 2009 roku odbył się pierwszy mecz Kosynierek Wrocław. Obecnie mamy dwie ligi – Polską Ligę Lacrosse i Polską Ligę Lacrosse Kobiet. W tej męskiej występuje osiem zespołów; w żeńskiej – cztery. Aktualnymi mistrzyniami Polski są wrocławianki. Pierwsza selekcja do kobiecej reprezentacji Polski odbyła się w listopadzie 2013 roku. Kadra narodowa kobiet 2016/2017, dla której imprezą docelową jest The World Games 2017 liczy 24 zawodniczki z ośmiu klubów. – Trenerem głównym jest Timmothy Stephenson, trenerką defensywy - Kaitlyn Kennedy, ofensywy - Jill Dixon, a trenerem bramkarzy - Przemysław Tabor.

 

Zasady w pigułce (żeński lacrosse):

 

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów. Punkty zdobywa się przez umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Każde trafienie = 1 punkt.

 

1. Boisko

Mecz rozgrywany jest na boisku trawiastym (lub sztucznej nawierzchni) o wymiarach 100x60m. Bramki to kwadraty o boku długości 1,83m, ustawione 12 metrów od linii końcowej. Podobnie, jak w hokeju, gra toczy się także za bramkami.

 

2. Kije i piłka

Do gry używana jest gumowa piłka o obwodzie 20cm i wadze 142-149g. Piłkę łapie się, przenosi, podaje i rzuca przy pomocy długiego kija zakończonego główką z siatką w środku. Długość kija zawodniczek z pola może wynosić od 90 – 110cm, z główkami w kształcie gruszki o szerokości 15-16cm w najszerszym miejscu. Kije bramkarek mogą mieść długość od 90-135cm i maksymalną szerokość główki w przedziale 28,5-30,5cm.

 

3. Zawodniczki

Do meczu drużyna może zgłosić 18 zawodniczek. Na boisku jednocześnie przebywa po 12 zawodniczek z każdej drużyny – bramkarka, sześć zawodniczek obrony i pięć ataku. Zgodnie z tradycją muszą grać w spódniczkach. Dodatkowym ekwipunkiem są ochraniacze – „szczęka i gogle”. Zdecydowanie więcej ochraniaczy ma bramkarka narażona na silne uderzenia piłką.

 

4. Rozpoczęcie

Mecz rozpoczyna się od tzw. „draw” - dwie zawodniczki z przeciwnych drużyn stają na środku boiska, następnie sędzia umieszcza piłkę pomiędzy ich kijami trzymanymi poziomo i na gwizdek zawodniczki wyrzucają piłkę w górę i starają się zdobyć posiadanie piłki.

 

5. Rozgrywka

W żeńskim lacrosse spotkanie trwa 60 minut (2x30min). Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów. Nie ma remisów. W przypadku remisu gra się 2x3min dogrywkę. Gdy ta nie przyniesie rozstrzygnięcia gra się kolejne 6-minutowe dogrywki, przerywane w przypadku, gdy jedna z drużyn zdobędzie „nagłe zwycięstwo”, czyli odpowiednik „złotego gola”.

 

6. Sport bezkontaktowy

W przeciwieństwie do męskiego lacrosse, w żeńskiej odmianie kontakt jest zakazany. Jakikolwiek atak na ciało przeciwniczki jest zabroniony, a ataki na kij nie mogą być nadmiernie agresywne. Pozbawić rywalkę piłki można jedynie kontrolowanymi stuknięciami w kij, jednak należy znajdować się co najmniej krok przed nią. Zakazany jest atak zza pleców czy ponad ramieniem. Chociaż panie nie noszą kasków, wokół ich głów znajdują się wyobrażone „bąble” ochronne o promieniu ok. 20 cm, w których ze względów bezpieczeństwa nie mogą się znaleźć kije – ani własny, ani przeciwniczki.

 

7. Faule

Faule podzielone są na pomniejsze i poważniejsze. Drużyna przekraczająca przepisy zostaje ukarana rzutem wolnym dla rywalek.

 

8. Sędziowie

Spotkanie prowadzone jest przez dwóch lub trzech arbitrów boiskowych (w tym sędziego głównego, którego decyzje są ostateczne) oraz kilku sędziów pomocniczych.

 

Źródło: filacrosse.com, lacrosse polska.com

 

Lacrosse na The World Games 2017

 

1. Turniej drużyn mieszanych w lacrosse odbędzie się w dniach 21-24 lipca na stadionie „Oławka” (Na niskich łąkach 8).

 

2. Do rywalizacji o jeden komplet medali przystąpi sześć reprezentacji – Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Japonia, Wielka Brytania i Polska.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie