Na miejsce losowania wybrano słynny kompleks budynków, nazwany imieniem byłego przywódcy i prezydenta Azerbejdżanu, będący architektoniczną ikoną jej stolicy. Przyszłoroczne ME siatkarek Azerbejdżan będzie gościć wspólnie z Gruzją i będzie to pierwszy tego kalibru turniej siatkarski organizowany przez oba te kraje. Mistrzostwa kontynentu siatkarek odbędą się w dniach 20 września – 1 października 2017 r.

 

Oprócz reprezentacji gospodarzy, udział w rundzie finałowej wezmą drużyny Rosji, Holandii, Serbii, Turcji i Niemiec, które zagwarantowały go sobie wynikiem uzyskanym w ME 2015. Kolejne sześć miejsc wywalczyły zespoły Włoch, Belgii, Polski, Chorwacji, Bułgarii i Białorusi, wygrywając we wrześniu tego roku swoje turnieje kwalifikacyjne. Mecze barażowe zadecydowały natomiast o uczestnictwie Czech, Ukrainy oraz Węgier.

 

Azerbejdżan i Gruzja zostaną rozstawione na pierwszych miejscach dwóch spośród czterech grup turnieju. Podobnie jak w przypadku turnieju mężczyzn, na czele pozostałych dwóch grup zostaną rozstawione dwa zespoły, wskazane przez gospodarzy. Te poznamy w czwartek. Następnie dolosowane zostaną w trzech turach pozostałe zespoły, przydzielone do trzech koszyków, zgodnie z rankingiem Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV).

 

Zgodnie z przepisami CEV, w fazie grupowej nie mogą spotkać się finaliści poprzedniej edycji mistrzostw Europy: broniące po raz drugi wywalczonego w 2013 r. tytułu Rosjanki i zdobywczynie srebrnego medalu – Holenderki.

 

Transmisja ceremonii od godziny 15.00 w Polsacie Sport News oraz na Polsatsport.pl.