Biathlonowy Puchar Świata rusza w Oestersund

Inne
Biathlonowy Puchar Świata rusza w Oestersund
fot. biathlon.pl

Niedzielna rywalizacja sztafet mieszanych oraz par mieszanych w szwedzkim Oestersund zainauguruje sezon biathlonowego Pucharu Świata. Polacy szczyt formy chcą osiągnąć w styczniu na mistrzostwa Europy w Dusznikach Zdroju oraz w lutym na MŚ w Hochfilzen.

Biało-czerwoni w Szwecji są od poniedziałku. Wcześniej, po powrocie z dwutygodniowego zgrupowania w norweskiej miejscowości Dombas, mieli kilka dni wolnych w Polsce.

"Jesteśmy zadowoleni z tego zgrupowania. Pogoda w tym roku była łaskawa dla wszystkich. Mieliśmy świetnie przygotowany stadion do treningu. Plany udało się zrealizować w stu procentach. Cenny był zwłaszcza sprawdzian formy na zawodach w Sjusjoen" – powiedział trener kadry Adam Kołodziejczyk, cytowany na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Biathlonu.

W Norwegii z dobrej strony pokazała się najmłodsza w kadrze A 19-letnia Kamila Żuk, która zajęła dziewiąte miejsce w sprincie na 7,5 km. Dzięki temu wygrała wewnętrzną rywalizację i zapewniła sobie powołanie do reprezentacji Polski na zawody w Oestersund.

Oprócz niej do Szwecji pojechali także: Krystyna Guzik, Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Kinga Mitoraj, Grzegorz Guzik, Rafał Penar oraz Mateusz Janik. Zabrakło jednej z najlepszych Polek w ostatnich latach Weroniki Nowakowskiej, która wraca do formy po urodzeniu w sierpniu bliźniaków i prawdopodobnie w tym sezonie nie wystartuje w PŚ.

"Poświęcam się temu, aby móc uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich w 2018 roku, ale nie wykluczam, że wystartuję w jakichś zawodach, może nawet w tym sezonie. Choć to zależy od mojego samopoczucia i mojej formy" - mówiła wcześniej w rozmowie z PAP.

Z kolei Guzik przygotowywała się do startów na własną rękę - postanowiła dołączyć do ekipy austriackiej, gdzie trenowała m.in. z Simonem Ederem i Lisą Theresą Hauser.

"Z tego co wiem, Krystyna jest bardzo zadowolona. W trakcie sezonu dalej będzie trenowała według planów swojej trenerki Sandry Flunger. Jeśli będzie potrzebowała jakiejś pomocy od nas to na pewno ją dostanie, ale całą odpowiedzialność za tegoroczne wyniki musi ponieść sama" - powiedział serwisowi biathlon.pl trener Tomasz Sikora.

Kryształowych Kul bronić będą Martin Fourcade oraz Gabriela Soukalova. Francuz zdominował rywalizację w poprzednim sezonie, sięgając po raz piąty z rzędu po Kryształową Kulę i zwyciężając w klasyfikacjach wszystkich czterech konkurencji indywidualnych. Ponadto wywalczył cztery złote i srebrny medal mistrzostw świata w Oslo-Holmenkollen. Zwiastunem dobrej formy jednego z najlepszych biathlonistów w historii było zwycięstwo w sprincie w Sjusjoen.

Z kolei Czeszka triumfowała w klasyfikacji generalnej i trzech konkurencjach, ale z MŚ w stolicy Norwegii wróciła z pustymi rękami. W Sjusjoen nie startowała.

Otwarcie sezonu w Oestersund zaplanowane jest na 27 listopada, kiedy odbędą się zawody sztafet mieszanych 2x6 + 2x7,5 km oraz rywalizacja par mieszanych w sprincie. Pierwsze starty indywidualne - 30 listopada i 1 grudnia na, odpowiednio, 15 km kobiet oraz 20 km mężczyzn.

 

Transmisje zawodów w Oestersund na sportowych antenach Polsatu.

Program inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w Oestersund:

niedziela, 27 listopada
sztafeta mieszana 2x6 km + 2x7,5 km (godz. 15.30)
sprint par mieszanych (18.10)

środa, 30 listopada
bieg indywidualny na 15 km kobiet (18.00)

czwartek, 1 grudnia
bieg indywidualny na 20 km mężczyzn (18.00)

sobota, 3 grudnia
sprint na 7,5 km kobiet (11.45)
sprint na 10 km mężczyzn (14.45)

niedziela, 4 grudnia
bieg na dochodzenie na 10 km kobiet (11.15)
bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn (13.20)

Skład reprezentacji Polski:

kobiety
Krystyna Guzik (AZS AWF Katowice)
Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec)
Monika Hojnisz (AZS AWF Katowice)
Kinga Mitoraj (BKS WP Kościelisko)
Kamila Żuk (MKS Duszniki Zdrój)

mężczyźni
Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec)
Rafał Penar (AZS AWF Katowice)
Mateusz Janik (AZS AWF Wrocław)

psl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze