AZS AWF Katowice z Swobodą buduje "wielką lekkoatletykę"

Lekkoatletyka
AZS AWF Katowice z Swobodą buduje "wielką lekkoatletykę"
fot. PAP

Wicemistrzyni świata juniorek w biegu na 100 m Ewa Swoboda została zawodniczką AZS AWF Katowice. „Jej przyjście do nas to początek nowej ery budowania wielkiej lekkoatletyki w klubie” – powiedział rektor uczelni i prezes AZS AWF Adam Zając.

19–letnia Swoboda dotychczas reprezentowała UKS Czwórka Żory. W barwach tego klubu wystąpiła na igrzyskach w Rio, gdzie zajęła 15. miejsce na 100 m. Razem z nią do AZS przeniosła się trenerka Iwona Krupa.

 

Zawodniczka wyjaśniła, że zdecydowała się kontynuować karierę w Katowicach z uwagi na niewielką odległość od domu, dobre warunki treningowe i miłych ludzi.

 

„Najważniejsze, że będę dalej ze swoją trenerką. Jestem bardzo szczęśliwa, że możemy się rozwijać, iść do przodu. Mam nadzieję, że współpraca będzie super, że będziemy się dogadywać wszyscy” – stwierdziła sprinterka.

 

Przyznała, że po olimpiadzie zrobiła sobie długie wakacje.

 

„Byłam w USA, zwiedziłam ten kraj. Było fajnie, ciepło. Mogłabym tam mieszkać. Odpoczęłam, ale już zaczęłam pracować. Byłam na jednym obozie, za kilka dni wyjeżdżam na kolejny. Po olimpiadzie nikt inny się do mnie raczej nie zwracał w kwestii zmiany klubu, bo wiadomo, że nie odeszłabym od swojej trenerki” – powiedział biegaczka.

 

Zadeklarowała, że w przyszłym roku rozpocznie studia na katowickiej AWF.

 

„Chociaż jeszcze nie wiem, na jakim kierunku” – zaznaczyła.

 

„Lekkoatletyka była przez wiele lat wiodącą dyscypliną sportu u nas. Chcemy rozpocząć tę nowa erę jakością. Sukcesów nie da się osiągnąć bez utalentowanych zawodników, kadry trenerskiej i odpowiedniej infrastruktury” – podkreślił Zając.

 

Rektor przypomniał, że latem 2017 ma być gotowy chorzowski Stadion Śląski, spełniający wszelkie międzynarodowe standardy lekkoatletyczne. Uczelnia we współpracy z samorządem Katowic chce z kolei zbudować z myślą o Królowej Sportu kompleks zawierający zarówno 8-torową bieżnię, jak i halę w jej trybunach. Ten obiekt z widownią na 3,5 tys. miejsc miałby powstać do 2019 roku.

 

„Na otwarcie "śląskiego" chcielibyśmy wspólnie z urzędem marszałkowskim zorganizować mityng. Prawdopodobnie na początku września” – dodał Zając.

 

Podkreślił, że AZS AWF Katowice stale się rozrasta. Liczba sekcji wzrosła w ostatnich pięciu latach z 15 do 26.

 

„Jesteśmy postrzegani jako uczelnia przyjazna dla sportu. To zasługa pracowników i władz dziekańskich, które opracowały program kształcenia umożliwiający wybitnym zawodnikom łączenie studiów z karierą wyczynową. Przykładem jest choćby Justyna Kowalczyk” – ocenił.

 

Jego zdaniem, większy nacisk położony w klubie na dyscypliny letnie wynika z sukcesów odnoszonych przez jego zawodników.

 

„W pływaniu jesteśmy najlepszym klubem w Polsce, w judo – czołowym. Nasze ambicje są takie, aby do Tokio (igrzyska letnie 2020) z naszego klubu, uczelni, pojechało przynajmniej pięciu, sześciu lekkoatletów” – dodał rektor.

 

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze