Triumf Jansruda w supergigancie w Val d’Isere

Norweg Kjetil Jansrud zwyciężył w supergigancie alpejskiego Pucharu Świata we francuskim Val d’Isere. Mistrz olimpijski z Soczi w tej konkurencji wyprzedził wracającego po długiej przerwie rodaka Aksela Lunda Svindala o 0,17 s, a Włocha Dominika Parisa o 0,41.

31-letni Jansrud zanotował 15. triumf w zawodach PŚ w karierze, a siódmy w supergigancie.

Lider klasyfikacji generalnej Austriak Marcel Hirscher zajął 13. miejsce. Zdobywca małej Kryształowej Kuli w tej konkurencji z poprzedniego sezonu Norweg Aleksander Aamodt Kilde uplasował się o dziewięć lokat niżej. Na początku trasy bardzo dobrze radził sobie Francuz Alexis Pinturault, ale nie zdołał ukończyć przejazdu. W stawce nie było żadnego Polaka.

Ważnym wydarzeniem był powrót do rywalizacji Svindala. Mistrz olimpijski, pięciokrotny świata i dwukrotny triumfator klasyfikacji generalnej PŚ w styczniu zerwał więzadła krzyżowe i uszkodził łękotkę. Do pełnowymiarowego treningu wrócił trzy tygodnie temu.

"Jestem bardzo zaskoczony rezultatem. Muszę też przyznać, że byłem naprawdę zdenerwowany przed tym startem" - zaznaczył 33-letni alpejczyk.

Pierwotnie zawody mężczyzn w tym terminie miały odbyć się w Beaver Creek, ale przeniesiono je do Francji z powodu braku śniegu w USA i niekorzystnej prognozy pogody.

W sobotę i niedzielę zawodnicy będą rywalizować w Val d’Isere - odpowiednio - w zjeździe i slalomie gigancie.