Nasze panie jadą do domu. Niemki wyrzuciły Polki z mistrzostw Europy

Piłka ręczna

Starcie Polska - Niemcy w Kristianstad było dla biało-czerwonych szczypiornistek spotkaniem o wszystko w mistrzostwach Europy w Szwecji. Polki musiały pokonać Niemki i do ostatnich minut starcia z odwiecznym rywalem były blisko naszych zachodnich sąsiadek, by jednak wypuścić szansę na korzystny wynik w samej końcówce. Porażka 22:23 oznacza, że jedziemy do domu...

Aby awansować do fazy zasadniczej mistrzostw Europy piłkarek ręcznych Polki musiały bezwzględnie pokonać Niemki w ostatnim meczu pierwszej fazy grupowej. Jeśli zwyciężyłyby siedmioma golami, to wynik kończącego zmagania w grupie B spotkania Holandia – Francja nie miałby już znaczenia. Jeśli zwycięstwo byłoby mniejsze, żeby biało-czerwone mogły grać dalej, "Pomarańczowe" nie mogły przegrać. Wszystko stało się już jednak jasne po meczu z udziałem Polek i Niemek.

Prowadzone przez byłego selekcjonera męskiej reprezentacji Polski Michaela Bieglera Niemki od pierwszych minut postawiły na bardzo twardą obronę, czego konsekwencją były tylko dwie bramki naszych szczypiornistek w przeciągu 10 minut. Doskonale broniła Clara Woltering, na nasze szczęście nie ustępowała jej Adrianna Płaczek, która tym razem wyszła od początku w polskiej bramce. Mimo jej świetnych interwencji cały czas goniliśmy jednak wynik, który w 19. minucie po trafieniu leworęcznej Hubinger był już bardzo zły (4:9).

Dopiero w ostatnich minutach pierwszej połowy odzyskaliśmy skuteczność, dzięki czemu do przerwy przegrywaliśmy tylko dwoma trafieniami. W drugiej części gry to Niemki cały czas były jednak o krok przed nami, a gdy Polki miały szansę na doprowadzenie do remisu to zawsze w fatalny sposób ją zaprzepaszczały. Na boisku w Kristianstad świetnie prezentowała się nasza kapitan Kinga Achruk, ale niestety do jej poziomu nie dostosowały się inne nasze szczypiornistki.

Mimo to po słabym okresie gry Niemek w 56. minucie wyszliśmy na prowadzenie 21:20, gdy Kinga Grzyb wykorzystała kolejny w tym meczu rzut karny. Chwilę potem na 22:21 trafiła Kinga Achruk, ale kilka minut później okazało się, że był to ostatni gol Polek w tym meczu. W 59. minucie na prowadzenie rywali ponownie wyprowadziła świetna i skuteczna Saskia Lang, a Polki w ostatniej akcji miały już tylko szansę na remis. Clara Woltering po raz kolejny pokazała jednak, że kapitalnie broni rzuty ze skrzydła i bramkarka nie pozwoliła przepuścić do siatki rzutu Agnieszki Kowalskiej...

MVP spotkania wybrana została Kinga Achruk - zdobywczyni siedmiu bramek. Polki po trzech meczach jadą do domu, Niemki grają dalej.

NIEMCY – POLSKA 23:22 (12:10)

NIEMCY: Kramarczyk, Woltering – Klein, Lang 6, Karolius, Schmelzer, Loerper 2, Behnke 1, Kramer 1, Naidzinavicius 1, Hubinger 4, Bolk 1, Huber 7 (5), Fischer, Wohlbold, Stolle.

POLSKA: Gawlik, Płaczek – Kobylińska 1, Gęga 2, Kowalska 2, Królikowska, Grzyb 4 (4), Janiszewska 1, Drabik 4, Kozłowska, Galińska, Wojtas, Nosek, Szczecina, Achruk 7, Andrzejewska 1.

psl, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

Porażka oznacza, że Polki jadą oczywiście do domu... Mimo wszystko dziękujemy za śledzenie relacji. I dziękujemy Polkom za ich najlepszy mecz na turnieju w Szwecji.

22:23 Woltering postawiła kropkę nad zwycięstwem Niemiec. Kowalska powstrzymana w ostatniej akcji!

22:23 14 sekund do końca. Możemy już tylko zremisować... Czas dla LEszka Krowickiego.

22:23 Królikowska trafiła prosto w Woltering...

22:23 Niestety trafia Lang.

22:22 Niemki przy piłce.

47' Znowu Huber.

22:21 Achruk - siódmy gol naszej kapitan! Ale jest też karny dla Niemiec. Trzy i pół minuty do końca.

21:21 Huber na remis.

21:20 Płaczek broni nawet twarzą! Ale jest rzut karny dla Niemiec.

21:20 Mamy pierwsze prowadzenie od stanu 1:0!

20:20 Karny! Kobylińska nieprzepisowo powstrzymywana!

20:20 Zagraliśmy fantastycznie w obronie i w bloku! Mamy piłkę.

20:20 Drabik i Achruk, co za minuta Polek!!! Wreszcie mamy remis! Czas dla Bieglera!

18:20 Ajjj, rzut po bloku zaskoczył Płaczek.

18:19 Achruk w poprzeczkę.

18:19 Niecelny rzut Bolk!

18:19 Achruk wzięła ciężar na swoje barki. Świetny rzut!

17:19 Wspaniały rzut Saskji Lang z trudnej pozycji. 10 minut do końca.

17:18 Niedokładne podanie, którego nie łapie Andrzejewska.

17:18 Mamy przechwyt!

17:18 Grzyb! Znowu tracimy tylko jednego gola!

16:18 Karny po faulu na Kobylińskiej.

16:18 Świetnie Gęga, ale równie dobrze rzuca Lang!

15:17 Przechwyt naszych zawodniczek, ale Królikowska zatrzymana przez rywalki w kontrze. Rzut wolny.

15:17 W głupi sposób marnotrawimy jednak kolejną szansę.

15:17 Faul w ataku Niemek!

15:17 Szczęśliwie, bo szczęśliwie, ale wpada piłka do niemieckiej siatki. Achruk!

14:17 Kobylińska nad bramką. Hubinger również.

14:17 Polki wciąż przy piłce. Leszek Krowicki wziął czas.

14:17 Woltering... Szaleje w bramce.

14:17 Świetny rzut Hubinger.

14:16 Kinga Achruk świetnie odnalazła się na kole!

13:16 Brawo!

12:16 Janiszewska w poprzeczkę w kontrze. Doskonała odpowiedź Huber...

12:15 Świetnie broni Płaczek, ale nie potrafimy zebrać piłki!

12:15 Nieporozumienie naszych w obronie... Cały czas Niemki przy piłce.

12:15 Na szczęście cały czas broni Płaczek! A Kowalska przełamała naszą niemoc!

11:15 Fatalny błąd Gęgi w kozłowaniu piłki.

11:15 Polska obrona spłaszczona, a Hubinger trafia z dystansu.

11:14 Woltering zatrzymuje Janiszewską.

11:14 Będzimy jednak grali w przewadze po karze dla Lang.

11:13 Marta Gęga obok bramki. A Huber przelobowała Płaczek.

11:13 Kapitalnie Adrianna Płaczek!

11:13 Hubinger trafia po koźle.

11:12 Huber tylko w słupek! Niestety tracimy piłkę w ataku.

11:12 Pierwsza bramka Kowalskiej! Doskonale!

Za chwilę zaczynamy drugą połowę. Polki w ataku.

Wracamy za kilkanaście minut.

10:12 Świetna akcja Polek na koniec i trafia Ewa Andrzejewska! W drugiej połowie wszystko jest możliwe!

9:12 Bolk na trzy bramki różnicy. Kilkadziesiąt sekund do końca - jest też kara dla Hubinger!

9:11 Galińska obok bramki, ale była faulowana! Karny oczywiście wykorzystany!

8:11 Hubinger wywalczyła rzut karny, Huber trafiła z 7. metra.

8:10 Achruk zmyliła wszystkie obrończynie zwodem i trafiła do siatki! Czas dla Bieglera.

7:10 Huber fatalnie myli się ze skrzydła. Chaos na boisku!

7:10 Na szczęście Niemki też są nieskuteczne.

7:10 Jest pierwsza bramka Gęgi na tych mistrzostwach! Szkoda, że Grzyb po chwili nie zdobyła jeszcze ósmej bramki.

6:10 Błyskawiczna odpowiedź.

6:9 Gęga do Drabik i mamy bramkę!

5:9 Hubinger tym razem niecelnie. Ale Kozłowska odpowiada tym samym.

5:9 Bardzo długa akcja Polek zakończona niecelnym rzutem Wojtas. Alinie brakuje chyba rytmu meczowego.

5:9 Kinga Grzyb z karnego przerywa fatalną serię Polek!

4:9 Tym razem nie Huber, a Hubinger rzuca nam bramkę...

4:8 Tym razem Drabik przekroczyła linię pola bramkowego...

Znowu doskonale rozegrana akcja do lewego skrzydła, gdzie jest skuteczna Lang.

4:7 Alina Wojtas obok bramki...

4:7 Weronika Gawlik bardzo blisko skutecznej interwencji przy rzucie karnym. Leszek Krowicki poprosił o czas.

4:6 Świetna indywidualna akcja Achruk!

3:6 Loerper ponownie z podłoża. A Woltering pokazuje klasę między słupkami...

Kinga Grzyb przekroczyła linię pola bramkowego. Strata.

3:5 po trafieniu Lang.

Monika Kobylińska! Nareszcie mamy jej trafienie!

Huber ponownie skuteczna z rzutu karnego...

Janiszewska trafiła do siatki, ale już z pola bramkowego. A po chwili kontra Polek powstrzymana przez Clarę Woltering!

Piękny rzut Loerper z podłoża.

Dwie minuty kary dla Marty Gęgi.

Ależ ekwilibrystyczny rzut Achruk, szkoda, że w słupek! Na szczęście mamy Płaczek\, która broni jak w transie.

Dobra akcja Polek w obronie, pogubiły się rywalki.

Saskja Lang z lewego skrzydła.

5' Drabik z koła!

Rzutu karnego Płaczek już nie "wyciągnęła".

Kolejna świetna interwencja Płaczek, ale Achruk po chwili fauluje w ataku.

Płaczek broni!

Pierwszy niecelny rzut Niemek, a w odpowiedzi akcja zawodniczek Vistalu Gdynia: Janiszewska kończy efektownym rzutem w okienko!

Ostatni mecz Polek w fazie grupowej czas zacząć! Gawlik - Janiszewska, Grzyb, Drabik, Kobylińska, Gęga, Achruk. Oto ustawienie wyjściowe biało-czerwonych.

Za chwilę zaczynamy!

W meczu przeciw Niemkom reprezentacja Polski wystąpi w czerwonych strojach. Rywalki zagrają w białych koszulkach i czarnych spodenkach. Spotkanie poprowadzą sędziny z Rumunii, Diana-Carmen Florescu i Anamaria Stoia.

Co ciekawe, asystentami trenerów obu drużyn są dwaj szkoleniowcy Pogoni Baltica Szczecin - Leszkowi Krowickiemu pomaga pierwszy trener szczecinianek Adrian Struzik, a Michaelowi Bieglerowi jego asystent Łukasz Kalwa.

Obie drużyny pojawiły się już na parkiecie w Kristianstad. Trwa prezentacja, za chwilę zostaną odegrane hymny.

Aby awansować do fazy zasadniczej mistrzostw Europy piłkarek ręcznych Polki muszą bezwzględnie pokonać Niemki w ostatnim meczu pierwszej fazy grupowej. Jeśli zwyciężą siedmioma golami, to wynik kończącego zmagania w grupie B spotkania Holandia – Francja nie będzie miał znaczenia. Jeśli zwycięstwo będzie mniejsze, żeby biało-czerwone mogły grać dalej, "Pomarańczowe" nie mogą przegrać.

Witamy w relacji na żywo z trzeciego... i oby nie ostatniego meczu Polek na ME w Szwecji.