Nie ma mocnych na gwiazdę z Węgier

Katinka Hosszu

Węgierska pływaczka Katinka Hosszu zdobyła już pięć medali mistrzostw świata na krótkim basenie w kanadyjskim Windsorze. W czwartek zwyciężyła na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. Do finału na 50 m tym stylem awansował Tomasz Polewka.

Wcześniej 27-letnia Hosszu zwyciężyła na 400 m st. zmiennym, 100 m grzbietowym i 200 m motylkowym, zaś srebro wywalczyła na 200 m kraulem.

Bohaterem trzeciego dnia zawodów był także Chad Le Clos z Republiki Południowej Afryki, który poprawił własny rekord świata na 100 m "motylkiem". Uzyskał wynik 48,08, lepszy o 0,36 s od czasu z MŚ na 25-metrowym basenie w Dausze w 2014 roku.

To drugi rekord globu podczas rywalizacji w Windsorze. Wcześniej Amerykanki: Alexandra De Loof, Lilly King, Kelsi Worrell i Katrina Marie Konopka osiągnęły rezultat 1.43,27 w sztafecie 4x50 m st. zmiennym.

Z ósmym czasem (23,47) do finału 50 metrów st. grzbietowym awansował Polewka (AZS AWF Katowice). Najlepszy w półfinale, podobnie jak w eliminacjach, był Japończyk Junya Koga - 22,81. Wyścig o medale zaplanowano na godz. 1.57 czasu polskiego z piątku na sobotę.