Jagiellonia powróciła na fotel lidera! Gol Vassiljeva pogrążył Arkę

W ostatnim meczu 19. kolejki Arka Gdynia uległa u siebie Jagiellonii Białystok 2:3. W 72. minucie, po rzucie wolnym pośrednim, gola na wagę zwycięstwa strzelił niezawodny Konstantin Vassiljev i podopieczni Michała Probierza powrócili na fotel lidera.

Przed spotkaniem beniaminek z Gdyni, po zwycięstwie w poprzedniej kolejce nad Ruchem Chorzów (2:1), znajdował się na dziewiątym miejscu w tabeli i w przypadku wygranej miał szansę na powrót do jej górnej połowy. Powiększenie przewagi nad strefą spadkową pozwoliłoby Arce na spokojniejszą podróż do Wrocławia, gdzie rozegra ostatni mecz przed przerwą zimową. Zainkasowanie kompletu punktów interesowało również Jagiellonię, ponieważ tylko wtedy białostoczanie powróciliby na fotel lidera, zajęty od piątku przez Lechię Gdańsk.

Pierwsza połowa zaczęła się od zdecydowanych ataków faworyta z Podlasia. Po chwili role się odwróciły i to Arka w 25. minucie otworzyła wynik spotkania. Po dośrodkowaniu Yannicka Kakoko piłka znalazła się pod nogami Antoniego Łukasiewicza, a ten umieścił ją w siatce. Cztery minuty później świetną główką przy "krótkim słupku" popisał się Fiodor Cernych i goście doprowadzili do wyrównania. W 37. minucie z prawej strony boiska Marcus da Silva efektownie minął rywala, a następnie dograł piłkę w pole karne. Futbolówkę przejął Tadeusz Socha i podał do Rafała Siemaszko, który instynktownie pokonał Mariana Kelemena.

Początek drugiej odsłony ponownie należał do "Jagi". W 61. minucie doskonałe dośrodkowanie Konstantina Vassiljeva z rzutu wolnego wykorzystał Guti i na tablicy wyświetlał się wynik 2:2. Osiem minut później miała miejsce kuriozalna sytuacja w polu karnym gdynian, gdy zdaniem sędziującego zawody Szymona Marciniaka Socha z premedytacją podał do własnego bramkarza, a ten złapał piłkę w ręce. Zgodnie z przepisami arbiter podyktował rzut wolny pośredni, który z odległości piątego metra od bramki Pavelsa Steinborsa wykorzystał Wasiljew. Z decyzją sędziego nie zgadzali się piłkarze Arki, jak również cała ławka rezerwowych, jednak nie zmienił on zdania. Ostatecznie wynik spotkania już się nie zmienił i Jagiellonia odniosła dwunaste zwycięstwo w tym sezonie.

Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok 2:3 (2:1)

Bramki: 1:0 Łukasiewicz (25'), 1:1 Cernych (29'), 2:1 Siemaszko (37'), 2:2 Guti (64'), 2:3 Vassiljev (76').

Żółte kartki: Hofbauer - Góralski, Szymański.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Tadeusz Socha, Michał Marcjanik, Krzysztof Sobieraj, Adam Marciniak - Marcus Vinicius, Antoni Łukasiewicz, Yannick Kakoko (79' Paweł Abbott), Dominik Hofbauer, Paweł Wojowski (84' Adrian Błąd) - Rafał Siemaszko (63' Mateusz Szwoch).

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Rafał Grzyb, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik - Przemysław Frankowski, Jacek Góralski (55' Przemysław Mystkowski), Damian Szymański, Karol Świderski (84' Patryk Klimala), Dmytro Chomczenowski (46' Konstantin Vassiljev) - Fiodor Cernych.