Katalonia przedstawi kandydaturę na członka MKOl

Inne
Katalonia przedstawi kandydaturę na członka MKOl
fot. PAP

Katalonia, autonomiczny region Hiszpanii, przedstawi swoją kandydaturę do członkostwa w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl). Porozumienie w tej sprawie zawarł już lokalny rząd z miejscowymi federacjami sportowymi.

Decyzję dotyczącą przedstawienia władzom MKOl wspólnej kandydatury podjęły regionalne władze Katalonii, Związek Federacji Sportowych Katalonii (UFEC), a także Platforma na rzecz Reprezentacji Katalonii.

 

“Głównym postanowieniem umowy jest uruchomienie procesu włączenia Katalonii do MKOl. To bardzo ważne w okresie kiedy nasz kraj potrzebuje uwierzytelnienia na arenie międzynarodowej”, napisał UFEC w komunikacie.

 

Zawarte porozumienie przewiduje, że przed złożeniem kandydatury zatwierdzony zostanie nowy statut Katalońskiego Komitetu Olimpijskiego (COC), a także dojdzie do uformowania nowych władz tej instytucji.

 

Porozumienie Katalończyków w sprawie złożenia do MKOl kandydatury COC spotkało się z szybką reakcją Hiszpańskiego Komitetu Olimpijskiego. Jego przewodniczący Alejandro Blanco w wydanym oświadczeniu poinformował, że zgodnie ze statutem MKOl w organizacji tej każdy kraj reprezentowany jest tylko przez jeden komitet olimpijski. Przypomniał też, iż Katalonia wchodzi w skład Hiszpanii.

 

Choć Konfederacja Sportowa Katalonii, będąca zalążkiem komitetu olimpijskiego tego regionu Hiszpanii, powstała już w 1920 r., to dotychczas ani MKOl, ani żadne państwo świata nie uznało tej organizacji. Dopiero w 1989 r. Katalończycy ponownie przystąpili do próby utworzenia własnego komitetu olimpijskiego.

 

W 2008 r. w katalońskim kodeksie cywilnym zarejestrowany został Komitet Olimpijski Katalonii, w którego skład wchodzi aktualnie 48 sportowych federacji tego autonomicznego regionu Hiszpanii.

 

Porozumienie pomiędzy autonomicznym rządem Katalonii a jej organizacjami sportowymi było potrzebne do oficjalnego złożenia kandydatury COC do MKOl.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze