ZAKSA pokonana! Asseco Resovia górą w starciu z mistrzem Polski!

Konfrontacja mistrza z wicemistrzem Polski miała być szlagierem 15. kolejki PlusLigi. Siatkarze obu ekip nie zawiedli kibiców, stworzyli emocjonujące widowisko, w którym ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Asseco Resovią 2:3.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle była w ostatnich miesiącach niczym Usain Bolt u szczytu swej kariery - miażdżyła kolejnych rywali z ogromną przewagą i na wielkim luzie. W siedmiu ostatnich spotkaniach (PlusLiga i Liga Mistrzów) kędzierzynianie nie stracili ani jednego seta, co przed kolejnymi starciami dawało wielką pewność siebie. Gospodarze mieli przed meczem 38 punktów w ligowej tabeli, o pięć więcej od sobotniego rywala, który zajmował trzecie miejsce po czternastu kolejkach Plusligi. Rzeszowianie mieli jednak być dla ZAKSY najtrudniejszym przeciwnikiem od ponad miesiąca.

Oba zespoły rywalizowały ze sobą w finałach Plusligi w sezonie 2015/16, a kędzierzynianie rozbili wtedy w puch podopiecznych Andrzeja Kowala. O ile w szeregach ZAKSY nie doszło do znaczących zmian kadrowych w porównaniu do ubiegłego sezonu, to Resovię dotknęła rewolucja kadrowa. W okresie transferowym zespół z Podkarpacia opuścili m.in. Bartosz Kurek, Julien Lyneel, Russell Holmess, czy aktualnie atakujący ZAKSY Dominik Witczak. Do zespołu prowadzonego przez Andrzeja Kowala dołączyli natomiast Marcin Możdzonek, John Gordon Perrin, wracający do PlusLigi Marko Ivović oraz mający być gwiazdą i asem zespołu – Gavin Schmitt.

Premierową odsłonę szlagierowego starcia lepiej rozpoczęli goście, którzy szybko wypracowali sobie przewagę (3:7, 6:12). Siatkarze ZAKSY mozolnie odrabiali straty i dopięli swego, gdy skutecznym atakiem popisał się Sam Deroo (19:19). W końcówce lepsi byli jednak goście, a wynik tej partii na 23:25 ustalił John Perrin. Resovia wygrała seta mimo słabszego przyjęcia, ale dzięki skutecznej grze w ataku.

W drugim secie obraz gry uległ zmianie. Tym razem to gospodarze przejęli inicjatywę już od pierwszych akcji (5:2, 8:4), i choć w środkowej części seta goście postraszyli rywali zagrywką i zmniejszyli dystans (12:11), końcówka miała jednostronne oblicze. Kędzierzynianie wykorzystali błędy własne rywali, dołożyli skuteczne ataki Dawida Konarskiego i pewnie wygrali 25:18. Podobnie w trzeciej odsłonie. Skutecznością błysnął Łukasz Wiśniewski, skuteczną zagrywkę dołożył Kevin Tillie (11:9), a w dalszej części seta gospodarze pewnie powiększyli przewagę (15:10, 19:13). Partię skutecznym blokiem zakończył Konarski.

Po dwóch wyraźnie przegranych setach, w czwartej partii siatkarze Resovii poderwali się do walki. Uzyskali przewagę na początku seta (2:5) i - wykorzystując nerwowe przyjęcie w ekipie gospodarzy - powiększali ją w środkowej części seta (11:16, 13:20), pewnie wygrywając tę partię (18:25). Ogromną rolę w przebudzeniu Resovii odegrał Marko Ivović, który kontynuował dobrą grę również w tie-breaku. Decydujący set miał na początku wyrównany przebieg, przy zmianie stron ZAKSA przegrywała 7:8. W końcówce byliśmy świadkami ogromnych emocji, przy stanie 10:11, za dyskusje z arbitrami żółtą kartkę otrzymał Andrzej Kowal. Później jego podopieczni odskoczyli rywalom, po asie serwisowym Perrina było już 10:13. ZAKSA rzuciła się do odrabiania strat, punktował Sam Deroo, ale w decydującej akcji gospodarze pogubili się po ataku Bartłomieja Lemańskiego (13:15). MVP: Marko Ivović.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia Rzeszów (23:25, 25:18, 25:18, 18:25, 13:15)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Dawid Konarski, Kevin Tillie, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski - Paweł Zatorski (libero) oraz Rafał Buszek, Grzegorz Pająk, Dominik Witczak.

Asseco Resovia: Fabian Drzyzga, Batłomiej Lemański, Piotr Nowakowski, John Gordon Perrin, Thibault Rossard, Gavin Schmitt - Damian Wojtaszek (libero) oraz Marko Ivovic, Marcin Możdżonek, Jochen Schoeps, Lukas Tichacek.

WYNIKI I TABELA PLUSLIGI

psl, RM, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

ZAKSA - Resovia 2:3 (23:25, 25:18, 25:18, 18:25, 13:15) Koniec meczu! Resovia pokonała mistrzów Polski!

ZAKSA - Resovia 2:2, 13:14 Sam Deroo skutecznie.

ZAKSA - Resovia 2:2, 12:14 Marcin Możdżonek - piłka meczowa!

ZAKSA - Resovia 2:2, 12:13 Sam Deroo znów skutecznie.

ZAKSA - Resovia 2:2, 11:13 Mocny atak Sama Deroo.

ZAKSA - Resovia 2:2, 10:12  Skutecznie John Perrin.

ZAKSA - Resovia 2:2, 10:11 Żółta kartka dla Andrzeja Kowala.

ZAKSA - Resovia 2:2, 10:11 Rzucona piłka po stronie Resovii. Zrobiło się nerwowo, trener gości Andrzej Kowal poprosił o czas.

ZAKSA - Resovia 2:2, 9:11 Thibault Rossard popełnił błąd w polu zagrywki.

ZAKSA - Resovia 2:2, 8:10 Czas dla opiekuna ZAKSY.

ZAKSA - Resovia 2:2, 8:9 Skutecznie Marko Ivović.

ZAKSA - Resovia 2:2, 8:7 Punkt przewagi ZAKSY przy zmianie stron.

ZAKSA - Resovia 2:2, 5:6 Zablokowany Łukasz Wiśniewski.

ZAKSA - Resovia 2:2, 5:5 Zacięty początek tie-breaka.

ZAKSA - Resovia 2:2, 5:4 Gavin Schmitt zaatakował w aut.

ZAKSA - Resovia 2:2, 2:4 Sam Deroo zaatakował w aut. Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

ZAKSA - Resovia 2:2, 1:0 Rozpoczynamy tie-breaka!

ZAKSA - Resovia 2:2 (23:25, 25:18, 25:18, 18:25) Rafał Buszek zaatakował w aut. Koniec seta, a wygrana Resovii oznacza, że zwycięzcę tej konfrontacji wyłoni tie-break.

ZAKSA - Resovia 2:1, 18:24 Łukasz Wiśniewski skutecznie ze środka.

ZAKSA - Resovia 2:1, 17:24 Piłka setowa dla gości!

ZAKSA - Resovia 2:1, 16:22 John Perrin zaatakował w aut, a Andrzej Kowal poprosił o czas.

ZAKSA - Resovia 2:1, 14:22 Marko Ivović - as serwisowy.

ZAKSA - Resovia 2:1, 13:20 Skuteczny blok gości. Wszystko wychodzi teraz siatkarzom Resovii.

ZAKSA - Resovia 2:1, 13:18 Punktuje Marko Ivović.

ZAKSA - Resovia 2:1, 13:17 Dotknięcie siatki po stronie Resovii.

ZAKSA - Resovia 2:1, 12:17 Rośnie przewaga gości.

ZAKSA - Resovia 2:1, 11:15 Nerwowe przyjęcie Pawła Zatorskiego i punkt dla gości.

ZAKSA - Resovia 2:1, 9:12 Gavin Schmitt zaatakował po bloku. Ferdinando De Giorgi wziął czas.

ZAKSA - Resovia 2:1, 9:11 Sam Deroo zablokowany.

ZAKSA - Resovia 2:1, 7:9 Znów skutecznie Marko Ivović.

ZAKSA - Resovia 2:1, 6:8 Skutecznie Marko Ivović.

ZAKSA - Resovia 2:1, 3:5 Skutecznie Łukasz Wiśniewski.

ZAKSA - Resovia 2:1, 2:5 Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

ZAKSA - Resovia 2:1, 2:4 Bartłomiej Lemański - as serwisowy.

ZAKSA - Resovia 2:1, 2:2 Zerwany atak Gavina Schmitta.

ZAKSA - Resovia 2:1 (23:25, 25:18, 25:18) Skuteczny blok siatkarzy ZAKSY kończy trzecią partię!

ZAKSA - Resovia 1:1, 24:18 Kolejny świetny atak Łukasza Wiśniewskiego. Piłka setowa dla gospodarzy!

ZAKSA - Resovia 1:1, 22:17 Sam Deroo zablokowany.

ZAKSA - Resovia 1:1, 22:16 Bartłomiej Lemański przestrzelił zagrywkę.

ZAKSA - Resovia 1:1, 20:14 Łukasz Wiśniewski z przesuniętej krótkiej.

ZAKSA - Resovia 1:1, 19:13 Gospodarze wyraźnie odskoczyli rywalom.

ZAKSA - Resovia 1:1, 17:13 Łukasz Wiśniewski skutecznie ze środka.

ZAKSA - Resovia 1:1, 16:11 Seria błędów w polu zagrywki po obu stronach.

ZAKSA - Resovia 1:1, 15:10 Kolejny skuteczny blok ZAKSY i Andrzej Kowal poprosił o czas.

ZAKSA - Resovia 1:1, 14:10 Gavin Schmitt zablokowany.

ZAKSA - Resovia 1:1, 12:9 Andrzej Kowal poprosił o czas.

ZAKSA - Resovia 1:1, 11:9 Kevin Tillie - as serwisowy.

ZAKSA - Resovia 1:1, 10:9 Bartłomiej Lemański przestrzelił zagrywkę.

ZAKSA - Resovia 1:1, 8:8 John Perrin obił blok rywali.

ZAKSA - Resovia 1:1, 7:6 Skutecznie Łukasz Wiśniewski.

ZAKSA - Resovia 1:1, 5:5 Sam Deroo obił dłonie blokujących rywali.

ZAKSA - Resovia 1:1, 3:2 Długa wymiana, Gavin Schmitt zatrzymany blokiem.

ZAKSA - Resovia 1:1 (23:25, 25:18) Dawid Konarski zakończył drugiego seta!

ZAKSA - Resovia 0:1, 24:18 Jochen Schoeps zaatakował w taśmę. Piłka setowa dla ZAKSY!

ZAKSA - Resovia 0:1, 23:17 Dawid Konarski przedarł się przez blok rywali.

ZAKSA - Resovia 0:1, 20:15 Skutecznie Dawid Konarski

ZAKSA - Resovia 0:1, 17:13 ZAKSA odskoczyła na cztery oczka. Andrzej Kowal poprosił o przerwę.

ZAKSA - Resovia 0:1, 15:13 Piotr Nowakowski przestrzelił zagrywkę.

ZAKSA - Resovia 0:1, 14:12 Sam Deroo obił blok rywali.

ZAKSA - Resovia 0:1, 12:11  Gavin Schmitt - as serwisowy. Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

ZAKSA - Resovia 0:1, 12:9 Dawid Konarski tym razem popisał się skutecznym atakiem po skosie.

ZAKSA - Resovia 0:1, 10:7 Dawid Konarski zaatakował w aut.

ZAKSA - Resovia 0:1, 10:5 Skuteczny atak Łukasza Wiśniewskiego

ZAKSA - Resovia 0:1, 7:3 Dobre otwarcie ZAKSY. Czas dla Andrzeja Kowala.

ZAKSA - Resovia 0:1, 5:2 Skutecznie Dawid Konarski.

ZAKSA - Resovia 0:1 (23:25) Koniec seta! ZAKSA przegrała pierwszą partię po serii siedmiu zwycięstw 3:0!

ZAKSA - Resovia 0:0, 23:24 Piotr Nowakowski wpadł w siatkę.

ZAKSA - Resovia 0:0, 22:24 Gavin Schmitt dał gościom piłkę setową.

ZAKSA - Resovia 0:0, 21:23 Thibault Rossard oszukał blok rywali.

ZAKSA - Resovia 0:0, 20:21 Thibault Rossard zatrzymany blokiem.

ZAKSA - Resovia 0:0, 19:21 Thibault Rossard obił blok rywali.

ZAKSA - Resovia 0:0, 19:19 ZAKSA odrobiła straty!

ZAKSA - Resovia 0:0, 18:19 Piotr Nowakowski zaatakował w aut. Andrzej Kowal wziął drugi czas.

ZAKSA - Resovia 0:0, 17:19 Dłuższą wymianę kończy Sam Deroo

ZAKSA - Resovia 0:0, 15:18 Podwójne odbicie po stronie ZAKSY. Goście znów odskoczyli rywalom.

ZAKSA - Resovia 0:0, 13:14 Już tylko punkt różnicy!

ZAKSA - Resovia 0:0, 12:14 ZAKSA goni rywala. Andrzej Kowal wykorzystał pierwszą przerwę.

ZAKSA - Resovia 0:0, 11:14 Po raz pierwszy dziś skutecznie Dawid Konarski.

ZAKSA - Resovia 0:0, 9:13 Łukasz Wiśniewski zablokował Bartłomieja Lemańskiego

ZAKSA - Resovia 0:0, 8:13 Kiwka Sama Deroo

ZAKSA - Resovia 0:0, 6:12  Piotr Nowakowski efektownie zablokował Mateusza Bieńka. Trener ZAKSY wziął drugi czas.

ZAKSA - Resovia 0:0, 5:10 Znów skutecznie Gavin Schmitt.

ZAKSA - Resovia 0:0, 4:9 Gavin Schmitt obił blok rywali.

ZAKSA - Resovia 0:0, 3:7 Seria punktowa gości i szkoleniowiec ZAKSY poprosił o czas.

ZAKSA - Resovia 0:0, 3:4 Wyrównany początek pierwszego seta.

0:1 Goście zaczynają od udanej akcji w obronie i kontry zakończonej przez Rossarda.

A oto skład ZAKSY: Tillie, Konarski, Wiśniewski, Bieniek, Deroo, Toniutti, Zatorski na libero.

Asseco Resovia rozpocznie w składzie: Nowakowski, Lemański, Perrin, Rossard, Drzyzga, Schmitt i Wojtaszek na libero.

Za chwilę poznamy wyjściowe szóstki obu zespołów.

Kibice i siatkarze uczcili minutą ciszy polskich żołnierzy poległych na misjach zagranicznych.