Zenit Kazań zdobył Puchar Rosji

Zenit Kazań po raz szósty w historii sięgnął po siatkarski Puchar Rosji. Podopieczni trenera Władimira Alekno pokonali w finale Lokomotiw Nowosybirsk 3:1.

Siatkarze Zenita Kazań w przeszłości pięciokrotnie wygrywali rywalizację o Puchar Rosji. Pierwsze trofeum zgarnęli w 2004, kolejne w 2007 i 2009 roku. Wygrali również dwie poprzednie edycje w 2014 i 2015 roku,  w finałach pewnie ogrywali rywali: dwa lata temu Lokomotiw Nowosybirsk 3:0 (25:20, 25:19, 25:22), a w ubiegłorocznym finale Biełgorie Biełgorod - również 3:0 (25:22, 25:19, 25:21).

Podopieczni trenera Władimira Alekno byli również zdecydowanymi faworytami obecnej edycji, której turniej Final Six rozgrywano w hali "Premier Arena" w Surgucie. Aktualni mistrzowie Rosji zajmują pierwsze miejsce w tabeli Superligi, z imponującym bilansem: 12 zwycięstw - 0 porażek; sety 36:4. Jedyny punkt stracili 9 listopada w meczu z Gazprom-Jugra, od tego czasu w pięciu meczach ligowych nie stracili nawet seta. Rozgrywki Ligi Mistrzów również rozpoczęli w imponującym stylu, gromiąc 3:0 na wyjeździe Arkas Izmir.

🏆🏆🏆🏆🏆🏆 ПОБЕДИТЕЛИ🔝 #ЗаЗенит #ЗенитКазань #ЛЮДИZ

A photo posted by Volleyball Club Zenit-Kazan (@volleyzenit) on Dec 17, 2016 at 7:14am PST

Podczas turnieju w Surgucie faworyci nie zawiedli. Potwierdzili to już w pierwszym spotkaniu turnieju, w którym pewnie ograli Fakieł Nowy Urengoj 3:0 (25:14, 25:18, 25:18). W tym spotkaniu, po raz pierwszy od 26 listopada, na parkiecie pojawił się Wilfredo Leon, który zdobył dla swej ekipy najwięcej - 13 punktów. W kolejnym meczu grupowym mistrzowie Rosji zmierzyli się z Lokomotiwem Nowosybirsk, znów pewnie wygrali 3:0 (25:16, 25:19, 25:23) i awansowali do półfinału z pierwszego miejsca. W tym meczu Plamen Konstantinow postawił na graczy rezerwowych, a trener Alekno również, już w trakcie meczu sięgał po siatkarzy spoza pierwszej szóstki. W walce o finał ekipa z Kazania zagrała z Dinamo Moskwa. W pierwszym secie gładko wygrali siatkarze Zenita, dwie kolejne partie miały bardzo zacięty przebieg, ale również zakończyły się sukcesem ekipy z Kazania, która wygrała 3:0 (25:18, 30:28, 25:23). Wilfredo Leon i Matthew Anderson zdobyli dla mistrzów Rosji po 18 punktów.

W wielkim finale Zenit, po raz drugi w tym turnieju zmierzył się z Lokomotiwem Nowosybirsk. Tym razem trener Konstantinow posłał do boju najlepszych zawodników, ale wystarczyło to do urwania faworytom zaledwie jednego seta. W pozostałych Zenit pewnie wygrał, triumfując w całym meczu 3:1 (25:20, 25:17, 21:25, 25:17).

Anderson zdobył 19 punktów i był najlepiej punktującym zawodnikiem finału, o dwa oczka mniej dla zwycięzców uzyskał Leon. Lukáš Diviš i Nikołaj Pawłow zdobyli najwięcej punktów dla pokonanych - po 14.

Золотой розыгрыш🥇 #ЗаЗенит #ЗенитКазань #ЛЮДИZ

A video posted by Volleyball Club Zenit-Kazan (@volleyzenit) on Dec 17, 2016 at 8:04am PST