OK! The World Games: Unihokej

Inne
OK! The World Games: Unihokej
fot. PAP

Unihokej – to dyscyplina doskonale znana polskim dwudziestokilkulatkom i młodszym obywatelom z lekcji WF-u. Tymczasem trochę starsi fani sportu wcale nie musieli mieć okazji, by jej spróbować, bo do Polski przywędrowała dopiero na początku lat 90. XX wieku… Czas poznać bliżej kolejną z ponad 30 dyscyplin, w której toczyć się będzie rywalizacja na The World Games 2017.

Podczas The World Games 2017 – igrzysk dyscyplin nieolimpijskich, które w przyszłym roku od 20-30 lipca odbędą się we Wrocławiu, o jeden z ponad dwustu kompletów medali powalczą męskie zespoły unihokeja.

 

Rys historyczny

 

Unihokej (ang. floorball) jest stosunkowo młodą dyscypliną. Za jej początek uznaje się lata 50. XX wieku. Do „floorhockey’a”, bo taka była pierwsza nazwa wymyślonej przez Amerykanów dyscypliny, początkowo używano krążka, który z biegiem czasu, ze względu na rysowanie nawierzchni hal, został wymieniony na lekką, nieniszczącą podłogi piłeczkę. Gra znacząco zyskała na popularności, zwłaszcza w szkołach i klubach rekreacyjnych, gdy w latach 70. trafiła do Szwecji. Także tam w 1986 roku powstała pierwsza międzynarodowa federacja i tam – w pierwszej połowie lat. 90. - rozegrane zostały pierwsze międzynarodowe zawody rangi pucharu świata. Jak się nietrudno domyślić, Skandynawowie wiodą prym w światowym unihokeju do dziś.

 

 

Zasady w pigułce:

 

1. Celem gry jest zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna.

2. Mecz podzielony jest na trzy tercje – po 20 minut każda. W przypadku remisu następuje przedłużenie spotkania do maksymalnie 10 minut lub pierwszej strzelonej bramki. Gdy ta nie padnie, odbywa się konkurs rzutów karnych.

3. Spotkanie rozgrywane jest na boisku o wymiarach 40x20m otoczonym zaokrąglonymi bandami.

4. Bramki mają wymiary 115x160cm.

5. Na boisku jednocześnie przebywa sześciu zawodników każdej drużyny – pięciu w polu i bramkarz, grający bez kija. Zmiany zawodników mogą odbywać się w dowolnej chwili trwania meczu i są nieograniczone.

6. Poza bramkarzem zawodnicy nie korzystają z żadnych ochraniaczy.

7. Zarówno kije jak i piłka muszą być zatwierdzone przez IFF (International Floorball Federation). Zagięcie łopatki kija nie może przekraczać 30mm.

8. Faule skutkują rzutem wolnym lub odesłaniem zawodnika lub zawodników na ławkę kar.

9. Kije nie mogą być podnoszone powyżej wysokości pasa. Podczas kontaktu z piłką muszą znajdować się poniżej poziomu kolan.

10. Nie ma spalonych i uwolnień.

 

Unihokej w Polsce:

 

Do Polski unihokej przywędrował na początku lat 90. W 1995 roku utworzony został Polski Związek Unihokeja, który dwa lata później trafił pod egidę światowej federacji. Obecnie mamy zarejestrowanych 56 klubów i ponad 2000 zawodników i zawodniczek. Od września do kwietnia trwają rozgrywki seniorskiej ekstraligi mężczyzn i kobiet. W tej pierwszej występuje 15 zespołów. Ich zawodnicy to głównie młodzież ucząca się i studiująca, choć zdarzają się też tacy, którzy grę w lidze łączą z pracą zawodową. Najlepsi powoływani są do reprezentacji, którą od października tego roku prowadzi duet czeskich szkoleniowców – Jan Holovka, Libor Hrcek. Tegoroczne mistrzostwa świata, które odbyły się na początku grudnia w Rydze, biało-czerwoni ukończyli na 13. pozycji. W The World Games 2017 wystąpią w roli gospodarzy.

 

 

Unihokej na The World Games 2017:

 

1. Podczas The World Games o jeden komplet medali rywalizować będzie sześć drużyn męskich: Finlandia, Szwecja, Szwajcaria, Czechy, USA i Polska (gospodarz).

2. Zespoły zostaną podzielone na dwie grupy. Po dwa najlepsze zespoły z każdej awansują do półfinałów.

3. Turniej unihokeja odbędzie się od 27 do 30 lipca w WKK Sport Center we Wrocławiu.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze