Przesłuchanie Johaug przy drzwiach otwartych

Zimowe
Przesłuchanie Johaug przy drzwiach otwartych
fot. PAP

Przesłuchanie Therese Johaug, biegaczki narciarskiej zawieszonej za stosowanie sterydów przez norweską konfederację sportu NIF, odbędzie się w dniach 25-27 stycznia na życzenie Norweżki przy drzwiach otwartych.

NIF w czasie do trzech tygodni po przesłuchaniu podejmie decyzję o wymiarze dyskwalifikacji.

 

Norweska agencja antydopingowa (Antydoping Norge) zaproponowała w listopadzie 14 miesięcy dyskwalifikacji po pozytywnym badaniu we wrześniu, podczas którego u mistrzyni olimpijskiej z Vancouver (2010) i siedmiokrotnej świata wykryto ślady sterydu klostebol.

 

Ivar Soelberg przewodniczący komitetu dyscyplinarnego przy NIF wyjaśnił, że przesłuchanie będzie bardzo podobne do tradycyjnego procesu sądowego i odbędzie się w lokalach stadionu Ullevaal w Oslo.

 

"Prawnicy obu stron, czyli Antydoping Norge i Therese Johaug przestawią swoje wersje oraz będą mogli przesłuchać tych świadków, których będą sobie życzyli. Przesłuchana zostanie też Johaug" - wyjaśnił.

 

Biegaczka zdecydowała, że chce jeszcze dokładniej wyjaśnić jej przypadek i używanie kremu zawierającego niedozwolony środek na poparzone słońcem usta, który dał jej i polecił stosować lekarz reprezentacji. Jednym z powodów jest trzymanie przez Antidoping Norge w tajemnicy wartości sterydu wykrytych w jej próbce. Teraz podczas otwartego przesłuchania agencja, która tłumaczy, że chciała uniknąć spekulacji medialnych, będzie musiała je ujawnić.

 

"Początkowo planowano przesłuchanie przy drzwiach zamkniętych, lecz Therese, pomimo dużego obciążenia psychicznego, zdecydowała, aby odbyło się to publicznie w obecności mediów, ponieważ nie ma nic do ukrycia i w dalszym ciągu czuje się niewinna" - wyjaśnił jej adwokat Christian B. Hjort.

 

Przesłuchanie odbędzie się w sali "Bergen" stadionu Ullevaal w Oslo, gdzie jest tak ograniczona liczba miejsc, że akredytacje uzyskało tylko dziesięciu dziennikarzy. Pozostali - w liczbie jak się na razie ocenia ponad stu - zbiorą się w dużej sali konferencyjnej stadionu, gdzie będą mieli udostępniony sygnał telewizyjny z sali przesłuchań.

 

Prezes norweskiego stowarzyszenia dziennikarzy sportowych Reidar Sollie ocenił, że przesłuchanie będzie rodzajem narodowej komisji śledczej.

 

„Biorąc pod uwagę gigantyczne zainteresowanie sprawą zagranicznych dziennikarzy głównie ze Szwecji i Finlandii będzie to nowy sportowy reality show i rodzaj cyrku medialnego z Johaug w roli głównej" - powiedział.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie