Podsumowanie 2016 roku: 1 liga (WIDEO)

Piłka nożna
Podsumowanie 2016 roku: 1 liga (WIDEO)
fot. Polsat Sport

Pozytywnie zaskakuje. Jest prawdziwa. Można się w niej zakochać. To tylko niektóre głosy tych, którzy z 1 Ligą Piłkarską mają do czynienia na co dzień. Rozgrywki na zapleczu ekstraklasy to galeria postaci, zjawisk i drużyn z historią. To polska piłka w soczewce – z jej radościami i bolączkami.

Rok 2016 w 1 lidze podsumowali: Andrzej Iwan, ekspert Polsatu Sport, zajmujący się rozgrywkami od lat, znający je praktycznie na wylot oraz komentatorzy Marcin Feddek, Cezary Kowalski, Szymon Rojek i Tomasz Włodarczyk. W dwudziestominutowej retrospekcji ciężko poruszyć wszystkie wątki. Dlatego skupiliśmy się na tym co najważniejsze, najbardziej medialne. Na bohaterach wiosny Arce Gdynia i Wiśle Płock, które awansowały do Ekstraklasy. Kilka słów poświęciliśmy spadkowiczom z elity Górnikowi Zabrze i Podbeskidziu Bielsko-Biała. W dalszej części przyjrzeliśmy się trójce zespołów, które jesienią były najmocniejsze: Chojniczance Chojnice, GKS-owi Katowice i Zagłębiu Sosnowiec.

 

W tym miejscu warto wspomnieć i docenić postawę Pogoni Siedlce. Drużyna znalazła swój styl, a pod wodzą Dariusza Banasika przeszła zaskakującą metamorfozę. Jesień skończyła na 4. miejscu, co zaowocowało... transferem trenera. Kilku szkoleniowców udowodniło w tym roku, że 1 liga to kopalnia nie tylko piłkarskich talentów. Trzech trenerów z pierwszej czwórki, dzięki dobrej postawie swoich drużyn, zmieniło barwy klubowe. Jacek Magiera zamienił Zagłębie Sosnowiec na Legię Warszawa, Maciej Bartoszek Chojniczankę na Koronę Kielce, a wspomniany Dariusz Banasik wiosną poprowadzi drużynę z Sosnowca. Warto podkreślić, że wszystko to były transfery gotówkowe. Na słowa uznania zasługują też inni trenerzy. Ireneusz Mamrot – wykonujący momentami wręcz syzyfową pracę w Głogowie. Mimo olbrzymich osłabień z rundy na rundę trener 70-lecia Chrobrego nie rezygnuje ze swojej filozofii, opartej na ofensywnym i atrakcyjnym dla oka futbolu. Choć miejsce głogowian w tabeli jest dalekie od oczekiwanego, na grę zespołu Mamrota patrzy się z przyjemnością. Stąd też marzenia niektórych kibiców Śląska Wrocław, którzy widzą "polskiego Fergusona" na ławce trenerskiej swojej ukochanej drużyny. Jacek Paszulewicz prowadzoną przez siebie Olimpię Grudziądz wywindował póki co na czoło klasyfikacji Pro Junior System. W składzie miał momentami 8 młodzieżowców, w tym bramkarza polskiej młodzieżówki Jakuba Wrąbla. Praca według takiego modelu z pewnością zasługuje na szacunek. Podobnie jak reaktywacja Znicza Pruszków pod wodzą Dariusza Kubickiego. Beniaminek oswaja się z 1 ligą, a dzięki trenerowi Kubickiemu nabiera też pewności siebie. Jest też Tomasz Kafarski, którego pomysły taktyczne siały postrach nie tylko wśród ligowych rywali Drutexu-Bytovii. Wszak drużyna z Bytowa awansowała do ćwierćfinału Pucharu Polski, eliminując w efektownym stylu ekstraklasowy Śląsk.

 

Zapraszamy do pierwszoligowej galerii. Na wystawę na której nie zabraknie momentów radosnych i trudnych. Odwiedzając ją dowiecie się skąd wzięło się popularne powiedzenie 1 liga – styl życia.

Łukasz Wiejak, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie