W Etiopii dożywotnia dyskwalifikacja dla lekkoatletów stosujących doping!

Lekkoatletyka
W Etiopii dożywotnia dyskwalifikacja dla lekkoatletów stosujących doping!
fot.PAP/DPA

Prezes Etiopskiej Federacji Lekkoatletycznej, dwukrotny mistrz olimpijski w biegu na 10 000 m Haile Gebrselassie zapowiedział wprowadzenie kary dożywotniej dyskwalifikacji dla wszystkich zawodników przyłapanych na stosowaniu dopingu.

Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla kogoś, kto oszukiwał. Od dziś każdy lekkoatleta, który złamie przepisy, zostanie dożywotnio zdyskwalifikowany - oświadczył w środę w rozmowie z agencją Reutera. Według międzynarodowych przepisów dopingowiczom grozi czteroletnie wykluczenie z rywalizacji.

 

Gebrselassie, który w listopadzie został wybrany na prezesa krajowej federacji, stwierdził również, że jednym z celów zaostrzenia przepisów jest przekonanie władz Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) do zmian, jakie zaszły w podejściu jego kraju do problemu walki z dopingiem.

 

Etiopia została w marcu uznana przez IAAF, jako jedno z pięciu państw (razem z Kenią, Białorusią, Ukrainą i Marokiem), w których występują krytyczne problemy w kwestii kontroli antydopingowej. Od początku roku sześciu zawodników z tego kraju zostało oskarżonych o stosowanie niedozwolonych substancji.

 

Etiopscy biegacze, którzy wraz z Kenijczykami przez lata dominowali w rywalizacji na długich dystansach, z tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro przywieźli osiem medali, ale tylko jeden złoty.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze