Najsłynniejszy polski sędzia siatkarski zakończył karierę

Siatkówka
Najsłynniejszy polski sędzia siatkarski zakończył karierę
fot. Cyfrasport

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokonali Espadon Szczecin 3:0 w spotkaniu 16. kolejki PlusLigi. Tym meczem zakończył swą bogatą karierę najlepszy polski sędzia siatkarski ostatnich lat - Piotr Dudek.

Piotr Dudek pochodzi z Żołyni. W roli arbitra siatkówki zadebiutował już pod koniec lat siedemdziesiątych, a w latach dziewięćdziesiątych został sędzią międzynarodowym. Prowadził mecze podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), dwóch turniejów finałowych mistrzostw świata mężczyzn (2010, 2014), dwóch Pucharów Świata (2011, 2015) oraz pięciu turniejów mistrzostw Europy (2007, 2009, 2011, 2013 i 2015); sędziował również wiele spotkań Ligi Światowej, w której zadebiutował w 2006 roku. Był także arbitrem spotkań polskiej ekstraklasy mężczyzn, ekstraklasy kobiet oraz meczów Serie A. W październiku poprowadził finał Klubowych Mistrzostw Świata siatkarek, w którym turecki Eczacibasi Vitra Stambuł zmierzył się z włoskim Pomi Casamaggiore.

 

"Jestem inżynierem, skończyłem elektrykę i mechatronikę na Politechnice Rzeszowskiej i Politechnice Warszawskiej. Uczę w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku przedmiotów mechatronicznych. Mechanika, mechatronika i programowanie – właśnie takich przedmiotów uczę. Większość moich znajomych myśli, że uczę wychowania fizycznego. Wcześniej przez siedem lat prowadziłem lekcje wf w szkole podstawowej, nie mając kwalifikacji, bo wtedy tak można było. Uczyłem też matematyki. Później przeniosłem się do Leżajska do Technikum i uczę swoich kierunków" - przyznał słynny sędzia w jednym z wywiadów.

 

W 2016 roku, ze względu na wiek (55 lat) musiał zakończyć karierę arbitra i nie będzie już prowadził spotkań na szczeblu centralnym i międzynarodowym.

 

Ostatnie spotkanie sędziego Dudka (które poprowadził wspólnie z Pawłem Burkiewiczem) nie było wielkim widowiskiem. Mistrzowie Polski - siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pewnie ograli we własnej hali Espadon Szczecin 3:0 (25:18, 25:12, 25:22).

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze