Podsumowanie 2016 roku: Siatkówka kobiet

Siatkówka

2016 rok w żeńskiej siatkówce, podobnie jak w męskiej nie należał do udanych. Brak kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Rio i awansu do elity World Grand Prix. Słaba postawa w europejskich pucharach, a krajowym podwórku bez dwóch zadań dominowały siatkarki Chemika Police.

Orlen Liga

 

2016 rok na krajowym podwórku bez dwóch zadań zdominowały siatkarki Chemika Police. Zdobyły wszystko, co było do zdobycia: mistrzostwo, Superpuchar i Puchar Polski. Ale nie obyło się bez kadrowych perturbacji. Pod koniec lutego z drużyną pożegnał się trener Giuseppe Cuccarini, a jego miejsce zajął młody asystent Jakub Głuszak. „Strzałem w „dziesiątkę” było przejęcie prowadzenia naszego zespołu przez Jakuba Głuszaka,  który na nowo pozwolić uwierzyć nam w siebie” – powiedziała po ostatnim meczu finału, rozgrywająca Joanna Wołosz. Siatkarki z Polic bez większych problemów w trzech finałowych spotkaniach pokonały PGE Atom Trefl Sopot. „Presja była duża, cele też i podołaliśmy temu zadaniu” podsumował trener Głuszak.

 

Na powrót do kraju po zagranicznych wojażach zdecydowały się polskie utytułowane zawodniczki. Joanna Wołosz, która zdobyła mistrzostwo z Policami, a także Katarzyna Skowrońska-Dolata, która z drużyną Impelu Wrocław musiała zadowolić się brązowym medalem, pokonując w meczu o 3. miejsce Tauron MKS Dąborwa Górnicza.

 

Europejskie Puchary

 

W Lidze Mistrzyń polską siatkówkę reprezentowały trzy zespoły: Atom Trefl Sopot, Chemik Police oraz Impel Wrocław. Pierwsze dwa z wymienionych wywalczyły awans do play-off, lecz nie zdołały awansować do dalszej fazy. Atom odpadł po zwycięstwie 3:2 i porażce 0:3 z włoskim River Volley Piacenza, natomiast Chemik, po dwóch porażkach 0:3 z Fenerhbace Stambuł.

 

Reprezentacja Polski

 

Otwarcie roku nie należało do udanych dla reprezentacji Polski. W styczniu drużyna prowadzona przez trenera Jacka Nawrockiego musiał przełknąć gorycz porażki w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Rio. Po trzech porażkach w europejskich eliminacjach w Ankarze z Rosjankami (2:3), Belgią (1:3) oraz Włochami (2:3) straciły szansę na kwalifikacje interkontynentalne. Po tym turnieju z kadrą pożegnały się gwiazdy, m. in. Katarzyna Skowrońska –Dolata.

 

Odmłodzona drużyna pierwszy test dojrzałości przeszła w czerwcu, podczas walkę o elitę World Grand Prix. W finale rozgrywanym w Warnie uległy jednak Dominikanie 2:3, choć prowadziły 2:0.

 

Mimo nie najlepszego początku sezonu, zakończyły go happy endem. Biało-czerwone okazały się bezkonkurencyjne w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2017. W dwóch turniejach eliminacyjnych Polki pokonały: Finlandię, Estonię i Węgry, tracąc tylko dwa sety.

 

Kadra trenera Jacka Nawrockiego swoje mecze na Euro rozgrywać będzie w Baku, gdzie zmierzy się z gospodyniami turnieju, Niemkami i Węgierkami. Już raz stolica Azerbejdżanu okazała się szczęśliwa dla naszej reprezentacji. W 2015 roku Polki zdobyły tam srebrne medale Igrzysk Europejskich.

 

Czy w 2017 roku również uda im się sprawić niespodziankę?

JK, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie