Złoty medalista igrzysk olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro Ashton Eaton ogłosił zakończenie kariery sportowej. Niespełna 29-letni amerykański dziesięcioboista przyznał, że osiągnął już wszystko, co się da.

 

"Oddałem dziesięciobojowi wszystko, zrobiłem tyle, ile mogłem. Dziękuję za uczynienie tego najlepszym czasem mojego życia" - napisał na Twitterze rekordzista świata w dziesięcioboju i siedmioboju w hali.

 

 

"Spędziłem czas kluczowy dla aktywności fizycznej na poszukiwaniu swoich limitów. Czy je odkryłem? Prawdę mówiąc, nie sądzę, że komukolwiek to się udaje. Wygląda na to, że prędzej wyczerpuje nam się czas lub motywacja niż potencjał" - dodał Eaton.

 

 

Amerykanin zdobył także dwa złote i srebrny medal mistrzostw świata w dziesięcioboju. Trzy razy wywalczył też tytuł halowych MŚ w siedmioboju. W czerwcu 2012 ustanowił rekord świata w dziesięcioboju – 9039 pkt. (poprzedni rekord należał do Czecha Romana Šebrle – 9026 pkt. w 2001 roku).

 

Z profesjonalnym sportem postanowiła skończyć także jego żona, wieloboistka Brianne Theisen-Eaton. Kanadyjka na igrzyskach w Rio zdobyła srebrny medal w siedmioboju, zobywała także medale mistrzostw świata na otwartym stadionie i w hali.