68 złotych medali Polaków w letnich igrzyskach

Inne
68 złotych medali Polaków w letnich igrzyskach
fot. pzpc.pl
Srebro z Pekinu Szymon Kołecki zamieni na złoty medal

Decyzją Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF), Szymon Kołecki został mistrzem olimpijskim z Pekinu, mimo że zajął w Chinach drugie miejsce. Po dyskwalifikacji Kazacha Ilii Iljina, Polakowi został oficjalnie przyznany złoty medal w kategorii 94 kg.

Biało-czerwoni mają w sumie na koncie 68 krążków z najcenniejszego kruszcu w historii startów w letnich igrzyskach, przy czym jeden z nich wciąż jeszcze nie został oficjalnie potwierdzony. Chodzi o medal Anity Włodarczyk, która czeka na decyzję o przyznaniu złota w rzucie młotem za konkurs w Londynie w 2012 roku. Wówczas, podobnie jak Kołecki, też była druga, ale zdyskwalifikowana została zwyciężczyni Rosjanka Tatiana Łysenko.

 

Te "przetasowania" na czele to efekt powtórnych kontroli antydopingowych, przeprowadzonych ulepszonymi technikami po latach.

 

Pierwszą polską mistrzynią olimpijską była w 1928 roku w Amsterdamie Halina Konopacka, która zwyciężyła w rzucie dyskiem.

 

Tylko trzy razy Polacy wracali z igrzysk bez lokaty na najwyższym stopniu podium: z Paryża (1924), Berlina (1936) i Londynu (1948). Czterokrotnie zdobyli siedem złotych medali: w Tokio (1964), Monachium (1972), Montrealu (1976) i Atlancie (1996).

 

Polscy złoci medaliści olimpijscy:
   
   1928  Amsterdam      Halina Konopacka       - rzut dyskiem 
   
   1932  Los Angeles    Stanisława Walasiewicz - 100 m
                        Janusz Kusociński      - 10 000 m
        
   1952  Helsinki       Zygmunt Chychła        boks - waga półśrednia
        
   1956  Melbourne      Elżbieta Duńska-Krzesińska - skok w dal 
     
   1960  Rzym           Zdzisław Krzyszkowiak - 3000 m z przeszk.
                        Józef Szmidt          - trójskok
                        Ireneusz Paliński      ciężary - półciężka
                        Kazimierz Paździor     boks    - lekka
        
   1964  Tokio          Waldemar Baszanowski   ciężary - lekka    
                        Egon Franke            szermierka - floret
                        Józef Grudzień         boks    - lekka
                        Jerzy Kulej            boks    - lekkopółśrednia
                        Marian Kasprzyk        boks - półśrednia
                        Józef Szmidt           la - trójskok
                        Teresa Ciepła, Irena Kirszenstein, Halina Górecka, Ewa Kłobukowska - 4x100 m
                
   1968  Meksyk         Waldemar Baszanowski   ciężary - lekka
                        Jerzy Kulej            boks - lekkopółśrednia
                        Jerzy Pawłowski        szermierka - szabla
                        Irena Szewińska        - 200 m
                        Józef Zapędzki         strzelectwo - pistolet sylwetkowy
                       
   1972 Monachium       Władysław Komar        - pchnięcie kulą
                        Zygmunt Smalcerz       ciężary - musza
                        Jan Szczepański        boks - lekka
                        Witold Woyda           szermierka - floret
                        Marek Dąbrowski, Arkadiusz Godel, Lech Koziejowski, Jerzy Kaczmarek, Witold Woyda
                                               szermierka - floret
                        Józef Zapędzki         strzelectwo - pistolet sylwetkowy
                        Zygmunt Anczok, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Zbigniew Gut,
                        Jerzy Gorgoń, Andrzej Jarosik, Kazimierz Kmiecik, Hubert Kostka, Jerzy Kraska,
                        Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański, Joachim Marx, Zygmunt Maszczyk, Marian
                        Ostafiński, Marian Szeja, Zygfryd Szołtysik, Antoni Szymanowski, Ryszard 
                        Szymczak               piłka nożna
        
   1976  Montreal       Kazimierz Lipień       zapasy - styl klasyczny, waga 62 kg
                        Janusz Peciak          pięciobój nowoczesny
                        Jerzy Rybicki          boks - lekkośrednia
                        Irena Szewińska        - 400 m
                        Tadeusz Ślusarski      - skok o tyczce
                        Jacek Wszoła           - skok wzwyż
                        Bronisław Bebel, Ryszard Bosek, Wiesław Gawłowski, Marek Karbarz, Zbigniew
                        Lubiejewski, Lech Łasko, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Edward 
                        Skorek, Włodzimierz Stefański, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki -
                                               siatkówka
        
   1980  Moskwa         Jan Kowalczyk          jeździectwo - skoki
                        Władysław Kozakiewicz  - skok o tyczce
                        Bronisław Malinowski   - 3000 m z przeszkodami
   
   1988  Seul           Waldemar Legień        judo - 78 kg
                        Andrzej Wroński        zapasy - styl klasyczny, waga 100 kg
   
   1992  Barcelona      Arkadiusz Skrzypaszek  pięciobój nowoczesny
                        Arkadiusz Skrzypaszek, Maciej Czyżowicz, Dariusz Goździak - pięciobój nowoczesny
                        Waldemar Legień        judo - waga 86 kg
        
   1996  Atlanta        Robert Korzeniowski    - chód 50 km
                        Mateusz Kusznierewicz  żeglarstwo - Finn
                        Renata Mauer           strzelectwo - karabinek pneumatyczny, 10 m
                        Paweł Nastula          judo, waga 95 kg
                        Ryszard Wolny          zapasy - styl klasyczny, waga 68 kg
                        Andrzej Wroński        zapasy - styl klasyczny, waga 100 kg
                        Włodzimierz Zawadzki   zapasy - styl klasyczny, waga 62 kg
   
   2000 Sydney          Robert Korzeniowski    - chód 20 km
                        Robert Korzeniowski    - chód 50 km
                        Tomasz Kucharski, Robert Sycz - wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej
                        Renata Mauer-Różańska  strzelectwo - karabinek standard, trzy pozycje
                        Kamila Skolimowska     - rzut młotem
                        Szymon Ziółkowski      - rzut młotem
                                                                                    
   2004 Ateny           Otylia Jędrzejczak     pływanie - 200 m stylem motylkowym
                        Robert Sycz, Tomasz Kucharski - wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej 
                        Robert Korzeniowski    lekkoatletyka - chód na 50 km  
   
   2008 Pekin           Tomasz Majewski        - pchnięcie kulą
                        Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Adam Korol - 
                                               wioślarstwo - czwórka podwójna
                        Leszek Blanik          gimnastyka sportowa - skok
                        Szymon Kołecki         podnoszenie ciężarów - waga 94 kg
   
   2012 Londyn          Tomasz Majewski        - pchnięcie kulą
                        Adrian Zieliński       podnoszenie ciężarów - waga 85 kg
                        Anita Włodarczyk       - rzut młotem (niepotwierdzone)
   
   2016 Rio de Janeiro  Anita Włodarczyk       - rzut młotem
                        Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj - wioślarstwo - dwójka podwójna
   
JK, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze