Bednaruk w Kadziu Project: Prowadzenie kadry to jazda w F1, a nie na torze kartingowym

Siatkówka

Kolejnym gościem Łukasza Kadziewicza w programie "Kadziu Project" był Jakub Bednaruk. - Nie jestem jeszcze gotowy na prowadzenie polskiej reprezentacji - powiedział charyzmatyczny szkoleniowiec. Wątek wyboru trenera polskiej kadry to tylko jeden z tematów niezwykle ciekawej rozmowy Łukasza Kadziewicza. Całość obejrzycie w załączonym materiale wideo!

Łukasz Kadziewicz: Dlaczego żaden z polskich trenerów nie złożył swojego CV na biurko PZPS-u? To skromnośc czy realna oceana sytuacji?

Jakub Bednaruk: Nie wiem... Nie mam zamiaru i nie chcę być głosem wszystkich polskich trenerów. Każdy z nas, który prowadzi zespół w polskiej lidze, powinien sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Prywatnie uważam, że jeszcze za mało wygrałem i za mało przegrałem, za mało doświadczyłem i za mało wiem, aby objąć stanowisko selekcjonera. Najpierw jest karting, później Formuła 3, Formuła 2, a dopiero później Formuła 1. Wszystko następuje krok po kroku i tych szczebli przeskakiwać nie można. Nawet świetna jazda na torze kartingowym nie daje żadnej gwarancji sukcesu na torze F1. Oczywiście zdarzają się ryzykowne zagrywki jak było m.in. w przypadku Stephane'a Antigi, ale on miał za sobą Philippe Blaina, który przez cały czas kontrolował "gaz".

Twierdzisz, że jest paru trenerów z Polski, którzy mogliby poprowadzić naszą reprezentację. Proszę, wskaż mi dwóch.

Jednym z tych nazwisk jest na pewno Andrzej Kowal. On przeszedł pełną ścieżkę pracy na stanowisku szkoleniowca - od asystenta, przez budowę klubu, przez największy budżet ligowy, przez selekcję, po duże osiągnięcia. Tak naprawdę nasi szkoleniowcy jeszcze za mało wygrywają i za mało przegrywają. De Giorgi ma na swoim koncie sezony i zwycięskie i takie, po których poczuł smak porażki. Przegrane też kształtują szkoleniowca.

Chciałbyś zostać asystentem nowego trenera polskiej reprezentacji?

Nie wiem czy jest ktoś, kto nie chciałby zostać członkiem sztabu szkoleniowego reprezentacji. Pojawiają się, krąża już nazwiska trenerów, którzy mogliby objąć stanowisko asystenta, ale wszyscy potencjalni kandydaci to trenerzy polskich zespołów. Bycie członkiem kadry to wielkie wyróżnienie. Pamiętajmy jednak o tym, że jednym z warunków objęcia takiego stanowiska jest brak angażu w klubie. Trenerzy z dobrych zespołów, którzy otrzymają taką ofertę, mogą mieć twardy orzech do zgryzienia. Trudno sobie wyobrazić, że np. Andrzej Kowal zostawi Asseco Resovię Rzeszów dla stanowiska asystenta.

Niech zostawi, a wtedy Ty przejmiesz jego pozycję.

Już, już piszemy scenariusze... Andrzej, nie słuchaj tego!

***

Wątek wyboru selekcjonera polskiej reprezentacji to tylko fragment całej rozmowy Łukasza Kadziewicza z trenerem Jakubem Bednarukiem. Panowie porozmawiali również m.in. o młodzieży na krajowym podwórku, ich potencjale i szansach na zaistnienie w seniorskiej siatkówce. Nie zabrakło oczywiście dobrego humoru i anegdot z przeszłości. Nie możecie tego przegapić!

Cała rozmowa Łukasza Kadziewicza z Jakubem Bednarukiem w załączonym materiale wideo!

Łukasz Kadziewicz, mt, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze