Amber Cup 2017: Lechia obroniła tytuł!

Lechia Gdańsk wygrała Amber Cup 2017 i obroniła tytuł wywalczony na tej imprezie rok temu. W finale gospodarze po rzutach karnych pokonali Śląsk Wrocław. Trzecie miejsce zajęła Fabryka Futbolu, która w spotkaniu o brązowy medal zwyciężyła Chojniczankę Chojnice.

Już inauguracyjne spotkanie w Ergo Arenie przyniosło grad bramek. Chojniczanka Chojnice wygrała z reprezentacją Polski w beach soccerze 5:2. Piłkarze lidera 1 ligi zimny prysznic otrzymali w drugim swoim starciu, kiedy polegli z Lechią Gdańsk 3:6. To właśnie obie ekipy z województwa pomorskiego awansowały do półfinałów.

W świetnym stylu grupę B wygrał Śląsk Wrocław. Najpierw uporali się 2:1 z Fabryką Futbolu. Kluczowy w tym meczu był błąd Łukasza Sapeli, który stracił piłkę w okolicach środka boiska, nie zdążył wrócić do własnej bramki i uchronić przed stratą gola. Wrocławianie pokazali moc w ostatnim grupowym starciu, kiedy rozbili Stomil Olsztyn 7:1. Na ławce trenerskiej Ślaska debiutował Jan Urban.

W półfinałach mieliśmy zatem dwie drużyny z Ekstraklasy, jedną z 1 ligi oraz Fabrykę Futbolu złożona z zawodników różnych klubów. W pierwszym meczu Lechia długo męczyła się z zespołem agencji menedżerskiej, ale ostatecznie obrońcy tytułu sprzed roku wygrali 3:1.

Dużo więcej emocji dostarczył drugi mecz półfinałowy. Śląsk w regulaminowym czasie gry zremisował z Chojniczanką 2:2 i dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę. Wrocławianie wygrali w nich 3:2.

W meczu o 3. miejsce Fabryka Futbolu bez problemów pokonała Chojniczankę 5:2.

W finale zmierzyły się zatem dwie ekipy z Ekstraklasy, które od początku były faworytami rozgrywek. Już po kilku sekundach gdańszczanie wyszli na prowadzenie po golu Sławomira Peszki. Bramki padały jak na zawołanie. W przeciągu minuty z wyniku 1:0 zrobiło się 2:2. Na 5 minut przed końcem lechiści trzeci raz wyszli na prowadzenie, ale stracili je 30 sekund przed ostatnim gwizdkiem arbitra. Do rozstrzygnięcia potrzebny był więc konkurs jedenastek. W karnych pomylił się tylko Mateusz Idzik, a Lechia wygrała 6:5 i obroniła tytuł.