Do osuwisk doszło w argentyńskiej miejscowości Volcan, 160 km od Salty. Większość uczestników musiała szukać dróg alternatywnych i nadrabiać nawet 200 km. W tej sytuacji pojawiliby się na biwaku zbyt późno, aby zdążyć się przygotować do kolejnego etapu. Środa została przeznaczona na zgrupowanie wszystkich uczestników Dakaru i przejechaniu bez rywalizacji do Chilecito. Tam dzień później rozpocznie się zgodnie z planem dziesiąty etap z metą w San Juan.

„Nie przypuszczałem, że to będzie tak wyglądać. Gdybym wiedział, to zastanowiłbym się, czy w ogóle wystartować. Dakar to piachy, a nie błota” – powiedział Rafał Sonik.

„Ja nie wiem co tam się stało. Jak przyjechałem, to był tam już mój team i dostałem kartkę z nową dojazdówką, o 130 kilometrów dłuższą” – powiedział Adam Tomiczek, który na wtorkowym etapie z boliwijskiej miejscowości Uyuni zajął 28. miejsce.

Jako pierwsi do Salty dojechali motocykliści, a po nich samochody ciężarowe, które już wcześniej miały skrócona trasę. Uczestnicy Dakaru będą przybywali do Salty prawdopodobnie całą noc, a niektórzy, w tym quadowcy Rafał Sonik i Kamil Wiśniewski, przenocują po drodze na zaimprowizowanym biwaku. Do mety etapu zamierza dojechać kierowca Orlen Teamu Jakub Przygoński (Mini), ale po drodze skorzysta z pomocy serwisu, który do Salty nie dotrze.

Z powodu tragedii w Volcan organizatorzy Rajdu Dakar odwołali środowy etap z Salty do Chilecito. Zawodnicy przejadą blisko 1000 km normalnymi drogami. Jak tłumaczył dyrektor Rajdu Dakar Etienne Lavigne, jest to konieczne, ponieważ cześć zawodników nie dotarłaby na czas na start.

Dyrektor Dakaru dodał, że zaoferował miejscowym władzom wszelką pomoc w usuwaniu skutków kataklizmu, który według nieoficjalnych informacji pochłonął życie kilku osób. Zaoferował m.in. wykorzystanie towarzyszących imprezie helikopterów. Czwartkowy, dziesiąty etap ma się zgodnie z planem rozpocząć Chilecito i mieć metę w San Juan.