Fogiel: Polska siódma w Europie

Piłka nożna
Fogiel: Polska siódma w Europie
fot. Cyfrasport

W ostatnim rankingu FIFA, opublikowanym 12 stycznia, pozycja Polski nie zmieniła się i dalej zajmujemy wysokie piętnaste miejsce. Jednak ten ranking daje nam dopiero dziesiąte miejsce wśród zespołów europejskch. Przed nami takie kraje jak Szwajcaria, Walia czy Anglia. Wydaje mi się, że Polska miała zdecydowanie lepszy rok 2016 od tych drużyn.

Klasyfikacja FIFA powstała dokładnie dwadzieścia lat temu, w 1996 roku. W 2006 została głęboko zreformowana. Dzisiaj, mimo że uchodzi za referencyjną, dalej uważana jest za zbyt skomplikowaną i ma tyle samo zwolennikow co oponentów.

O wiele lepszą pozycję przyznał naszej reprezentacji tygodnik "France Football", który już po raz pięćdziesiąty siódmy opublikował swój własny ranking. Fachowcy słynnego tygodnika przyznali nam wysokie siódme miejsce, bardziej logiczne w stosunku do wyników.

Jak można było się spodziewać, pierwsze miejsce w Europie przyznano Portugalii za zwycięstwo na Euro 2016. Warto podkreślić, że to pierwszy sukces Seleção das Quinas w 57-letniej historii rankingu. Na drugim miejscu Francja, mimo że pod względem bilansu rocznego spisała się lepiej od Portugalii. Jednak zaważyło zwycięstwo na Euro i z tym nie można się sprzeczać. Na ostatnim miejscu podium Niemcy, półfinaliści Euro, ale duży wpływ na ich lokatę ma świetny start w eliminacjach do MŚ 2018: cztery zwycięstwa, 16 strzelonych goli, żadnej straconej.

 

Dziennikarze "FF" tak skomentowali siódme miejsce naszej reprezentacji: "Wyeliminowani przez Portugalię podczas Euro, w czasie którego nie przegrali ani jednego meczu. Zaczęli eliminacje do Mistrzostw Świata z mocnym akcentem (10 punktów na 12 możliwych)".

Za Biało-Czerwonymi, na ósmym miejscu sklasyfikowani zostali Belgowie, utrzymujący się przez długi czas na pierwszym miejscu w rankingu FIFA. Dalej na 9-tym miejscu ex-aequo Chorwacja, Hiszpania i Szwajcaria, a na 12-tym Anglia.

"France Football" opublikował także tabelę ostatnich 20 lat. Dobra postawa w ostatnim roku przesunęła nas o dwie pozycje wyżej, na 19. miejsce, z 261 punktami. Na pierwszym miejscu Hiszpania z 92 punktami, przed Włochami (124 punkty) i Niemcami (127 punktów).

Najwyżej w tej klasyfikacji (na trzecim miejscu) byliśmy w 2005 roku, a w roku 2015 poprzedzającym Euro oceniono nas również wysoko (5 miejsce).


Ze względu na rozpoczynającą się w sobotę w Gabonie CAN 2017, warto wspomnieć o zespołach Czarnego Lądu. Ciekawe czy sprawdzi się klasyfikacja "France Football". Na pierwszym miejscu Egipt, przed Marokiem i Senagalem. Wysokie czwarte miejsce w tym rankingu zajęła Tunezja. Orły Kartaginy nie przegrały meczu w 2016 roku. Zespół prowadzony przez Henryka Kasperczaka liczy na czołową "czwórkę", ale przypomnijmy, że w 1996 roku Kasperczak doprowadził Tunezję do finału w Afryce Południowej. Powtórzenie takiego sukcesu byłoby pięknym ukoronowaniem bogatej kariery popularnego "Henri".

Tadeusz Fogiel z Paryża, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze