Przepis na idealnego siatkarza, czyli... SOS. O Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych

Siatkówka

Jak wygląda przepis na stworzenie idealnego siatkarza? Potrzeba kilka składników. Czego konkretnie? O tym opowiedział nam koordynator Siatkarskich Ośrodków Szkolnych Zbigniew Krzyżanowski.

Poniżej prezentujemy składniki potrzebne do wyszkolenia siatkarza kompletnego:

1. Trener

Najważniejszą osobą jest trener. To on znajduje zawodnika, inspiruje go do pracy i przeprowadza przez cały proces szkoleniowy. Oczywiście są tacy "kucharze", którzy nawet z dobrych składników nie są w stanie uzyskać pożądanego efektu. Ale jeżeli szkoleniowiec doskonali się, to wyniki jego pracy są coraz lepsze. Należy pamiętać o tym, że im zawodnicy mają większe możliwości, tym większą wiedzę musi mieć trener.

2. Potencjał ludzki (zawodnik)

Czasy się zmieniają, młodzież jest trochę inna i w związku z tym wymaga innego podejścia. Trener musi mieć wiedzę z zakresu psychologii, aby dobrze rozumieć się z zawodnikiem. To właśnie komunikacja wpływa na jakość szkolenia, ponieważ siatkarz musi wiedzieć, że to co robi na treningu przyda mu się później na boisku.

3. Środowisko

Im otoczenie jest lepsze, tym praca przynosi bardziej wymierne korzyści. Nie wszyscy trenerzy mają możliwość, aby skutecznie wpływać na środowisko i w takich przypadkach potrzebna jest pomoc zarządu danego klubu, rodziców, a także kibiców. Kształtowanie tej przestrzeni jest najtrudniejszym elementem trenerskiego warsztatu, ponieważ szkoleniowcy mają świadomość, że to właśnie atmosfera wpływa praktycznie na każdy aspekt budowania zespołu.

 

4. Indywidualne podejście

 

Jeśli chodzi o młodzież, to bardzo ważne jest przekierowanie myślenia "zwycięstwami" na myślenie dotyczące rozwoju indywidualnego. Trzeba odrzucić mentalność, według której jeśli wygrywamy, to jesteśmy dobrzy, a jak przegrywamy, to słabi.

5. Cierpliwość

Tutaj najważniejsza jest cierpliwość trenera. Często udziela się ona zawodnikowi, który ma poczucie, że uczestniczy w pełnowartościowym procesie.

Marta Gula, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze