PŚ w Wiśle: Skocznia im. Adama Małysza gotowa na dalekie loty

Zimowe
PŚ w Wiśle: Skocznia im. Adama Małysza gotowa na dalekie loty
fot. PAP / Grzegorz Momot

"Obiekt w Wiśle Malince jest gotowy na dalekie skoki. Wszystko będzie zależało od jurorów" – powiedział wiceprezes PZN Andrzej Wąsowicz przed zawodami PŚ skoczków.

Według prognoz w weekend spodziewamy się powiewów wiatru, ale ze sprzyjającego skoczkom kierunku.

 

W sobotę i niedzielę na skoczni HS 134 rozegrane zostaną dwa konkursy indywidualne. W obu wystartuje niemal cała czołówka klasyfikacji generalnej, w tym Austriak Stefan Kraft, do którego należy rekord skoczni. W 2013 r. uzyskał on 139 m.

 

Andrzej Wąsowicz powiedział, że w czwartek organizatorzy konkursu zmagali się z nadmiarem śniegu na skoczni. „Usuwamy świeży, luźny śnieg, który spadł w ostatnich godzinach. Dziś sobie z tym poradzimy” – zapewnił działacz.

 

Organizatorzy poinformowali, że w kwalifikacjach do obu konkursów wystartuje 68 zawodników z 17 krajów. „Do Wisły, oprócz polskich skoczków, m.in. triumfatora 65. Turnieju Czterech Skoczni - Kamila Stocha, oraz drugiego w tym prestiżowym cyklu Piotra Żyły, przyjadą lider oraz wicelider Pucharu Świata - Słoweniec Domen Prevc i Norweg Daniel Andre Tande. Z czołowej "dziesiątki" zabraknie tylko Niemca Severina Freunda. Po długiej przerwie do rywalizacji na skoczni wraca Austriak Gregor Schlierenzauer, który właśnie Wisłę wybrał jako miejsce startu” – podali organizatorzy.

 

Wąsowicz wierzy, że oba konkursy należały będą do Polaków. "W sobotę wygra Żyła, w niedzielę Stoch" - zapewnił.

 

Podobnie jak w poprzednich latach po piątkowych kwalifikacjach w amfiteatrze w centrum Wisły uroczyście wręczone zostaną numery startowe czołowym zawodnikom Pucharu Świata Wisła 2017. Na scenie zagości dziewięciu najlepszych skoczków narciarskich w klasyfikacji generalnej cyklu, w tym aż trzech Polaków: trzeci w „generalce” Stoch, piąty Maciej Kot oraz 10. Żyła. Numer otrzyma także 11. Andreas Kofler, który skorzysta z nieobecności Freunda.

 

Oba konkursy na skoczni obejrzy komplet publiczności. Bilety zostały już dawno wyprzedane. Zainteresowanie nimi – zwłaszcza po ostatnich sukcesach Polaków – było ogromne. Z myślą o kibicach, którzy nie zobaczą zawodów na własne oczy, organizatorzy przygotowali w wiślańskim amfiteatrze strefę kibica. Będzie można obejrzeć w niej transmisję konkursów, a także uczestniczyć w zabawie przy muzyce. Wystąpią m.in. zespoły Weekend i Baciary.

 

Skocznia HS 134 w Wiśle Malince jest największym tego typu obiektem w Beskidach. W latach 2005-2008 została gruntownie zmodernizowana. PŚ zagości w Wiśle po raz piąty.

 

Program zawodów:

 

Piątek, 13 stycznia

16.00 - trening (dwie serie)

18.00 - kwalifikacje

 

Sobota, 14 stycznia

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursowa

 

Niedziela, 15 stycznia

14.30 - kwalifikacje

16.00 - pierwsza seria konkursowa.

jk, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie