Rajd Dakar: Petehansel o krok od zwycięstwa, Przygoński siódmy po 11 etapach

Moto
Rajd Dakar: Petehansel o krok od zwycięstwa, Przygoński siódmy po 11 etapach
fot. PAP

Zwycięzca 11. etapu Rajdu Dakar w kategorii samochodów Francuz Sebastien Loeb na dystansie blisko 300 kilometrów odcinka specjalnego o zaledwie 18 sekund wyprzedził lidera klasyfikacji, rodaka Stephane'a Peterhansela. Jakub Przygoński awansował na siódme miejsce.

Jedenasty, przedostatni etap był areną toczonej w iście rajdowym stylu rywalizacji pomiędzy dwójką Francuzów - Loebem, siedmiokrotnym mistrzem świata w rajdach i Peterhanselem, 12-krotnym triumfatorem Dakaru. Po 292 kilometrach odcinka specjalnego rajdowiec okazał się o sekundy szybszy od słynnego rodaka zwanego nie bez racji "Monsieur Dakar".

 

Rozegrany na terenie Argentyny etap z San Juan do Rio Cuarte miał łącznie 759 km i był praktycznie ostatnią okazją do poprawienia pozycji w klasyfikacji. Nic więc dziwnego, że Peterhansel, mając w perspektywie siódme zwycięstwo za kierownicą samochodu (wcześniej triumfowała sześciokrotnie jako motocyklista) jak cień podążał za Loebem starając się utrzymać przewagę w "generalce". Zdołał osiągnąć swój cel i po 11. etapach wyprzedza słynnego mistrza rajdów o ponad pięć minut.

 

Bardzo dobrze pojechał w piątek Jakub Przygoński, który dotarł do mety na 13. miejscu ze stratą niepełna 20 minut do zwycięzcy. Polski kierowca, który dzień wcześniej miał na trasie problemy i stracił sporo czasu usiłując postawić na koła leżące na boku auto, awansował na doskonałe siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

 

Sobotni, ostatni etap, z Rio Cuarto do Buenos Aires, ma co prawda aż 786 kilometrów, ale z tego zaledwie 64 będą mierzoną próbą sportową. Tradycyjnie już ten dzień nie przynosi zmian w klasyfikacjach i jest swego rodzaju "rundą honorową" dla triumfatorów poszczególnych klasyfikacji.

 

wyniki 11. etapu (San Juan - Rio Cuarte, 759 km, w tym 292 km odcinka specjalnego):   
    
 1. Sebastien Loeb (Francja/Peugeot)       3:21.15
 2. Stephane Peterhansel (Francja/Peugeot)   strata 18 s
 3. Orlando Terranova (Argentyna/Mini)       6.37  
 ...
 13. Jakub Przygoński (Polska/Mini)        19.36
 
 klasyfikacja generalna: 
 
 1. Stephane Peterhansel (Francja/Peugeot)   28:20.16
 2. Sebastien Loeb (Francja/Peugeot)     strata 5.32
 3. Cyril Despres (Francja/Peugeot)        32.54
 ...
 7. Jakub Przygoński (Polska/Mini)        4:12.58
kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze