ZAKSA w finale Pucharu Polski!

W pierwszym półfinale Pucharu Polski siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali z Jastrzębskim Węglem 3:1. Mistrzowie Polski w niedzielnym finale zmierzą się we wrocławskiej Hali Stulecia ze zwycięzcą spotkania Lotos Trefl Gdańsk - PGE Skra Bełchatów.

Podopieczni Ferdinando de Giorgiego przez kolejne fazy Pucharu Polski przeszli nie tracąc nawet seta. Najpierw pokonali MKS Będzin, w 1/4 finału -  Effector Kielce. Jastrzębski Węgiel bez żadnych problemów pokonał w 1/8 BBTS Bielsko-Biała 3:0, w ćwierćfinale Czarnych Radom również 3:0. Na drodze do finału zmierzyły się więc dwie drużyny, które znakomicie prezentowały się w poprzednich pucharowych spotkaniach.

Kibice - mając w pamięci zacięte starcie obu ekip w 6. kolejce PlusLigi, gdy ZAKSA wygrała na własnym parkiecie 3:2, a tie-break zakończył się rezultatem 22:20 - liczyli na zacięte starcie obu ekip. Nadzieje te zaczęły się spełniać już w pierwszym, wyrównanym secie.

Na przestrzeni premierowej odsłony żadna z drużyn nie była w stanie wypracować znaczącej przewagi. Wynik długo oscylował wokół remisu (9:9, 13:13). Końcówka przebiegała pod znakiem minimalnej przewagi ZAKSY. Mateusz Bieniek ustalił wynik tej partii na 25:23, a o zwycięstwie kędzierzynian przesądziła skuteczna gra w ataku i dobre przyjęcie.

W drugim secie znów oglądaliśmy zaciętą walkę (6:6, 11:11, 16:16). W końcówce, po skutecznych atakach Salvadora Hidalgo Olivy  i Kevina Tillie było 23:23. Dwa decydujące punkty padły łupem podopiecznych Marka Lebiediewa: najpierw skutecznym atakiem popisał się Maciej Muzaj, a po chwili Jason DeRocco asem serwisowym zakończył seta.

Początek trzeciej partii przebiegał po myśli jastrzębian (2:6, 4:9), którzy wypracowali sobie przewagę dzięki skuteczności Olivy i Muzaja. Później gra się wyrównała, ale w końcówce znów minimalną przewagę uzyskali siatkarze z Jastrzębia-Zdroju. Po ataku  DeRocco mieli piłkę setową przy stanie 22:24, ale nie wykorzystali swoich szans. Siatkarze ZAKSY doprowadzili do rywalizacji na przewagi, a bohaterem rozstrzygających akcji był Tillie, który popisał się trzema skutecznymi atakami, a następnie asem serwisowym ustalił wynik seta na 27:25.

Pechowo przegrana końcówka trzeciej odsłony nie odcisnęła negatywnego piętna na grze jastrzębian na początku kolejnego seta. Znów uzyskali przewagę na początku (5:8), znów błyszczeli w ofensywie Hidalgo Oliva i Muzaj. Kluczowa dla dalszego przebiegu tej odsłony była seria pięciu wygranych akcji przy zagrywkach Benjamina Toniuttiego (15:12). Siatkarze Jastrzębskiego Węgla nie byli już w stanie odzyskać inicjatywy, a rozpędzona ZAKSA pewnie zmierzała do zwycięstwa. Skuteczny blok Łukasza Wiśniewskiego zakończył tego seta i całe spotkanie. Mecz stał na wysokim poziomie, a efektowne akcje zawodników obu ekip mogły podobać się sympatykom siatkówki. MVP: Kevin Tillie.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:23, 23:25, 27:25, 25:20)

ZAKSA: Dawid Konarski, Kevin Tillie, Mateusz Bieniek, Benjamin Toniutti, Sam Deroo, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Patryk Czarnowski, Dominik Witczak, Rafał Buszek.

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Jason Derocco, Grzegorz Kosok, Maciej Muzaj, Salvador Hidalgo, Damian Boruch – Jakub Popiwczak (libero) oraz Marcin Ernastowicz, Patryk Strzeżek.

Relacja zakończona

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 3:1 (25:23, 23:25, 27:25, 25:20) Salvador Hidalgo Oliva zatrzymany blokiem. ZAKSA w finale Pucharu Polski!

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 24:20 Rafał Buszek wywalczył piłkę meczową.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 23:20 Jastrzębianie nie rezygnują.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 22:19 Patryk Strzeżek - as serwisowy. Trener ZAKSY wziął czas.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 21:16 Lukas Kampa zaserwował w siatkę.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 19:15 Mateusz Bieniek ze środka, ZAKSA utrzymuje przewagę.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 18:15 Skutecznie Jason DeRocco.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 17:13 Kolejny czas na prośbę Marka Lebiediewa.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 17:13 Maciej Muzaj pomylił się w ataku.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 15:12 Seria siatkarzy ZAKSY...

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 13:12 Trzy akcje z rzędu wygrane przez kędzierzynian i opiekun JSW poprosił o czas.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 12:12 Benjamin Toniutti - as serwisowy.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 10:12 Salvador Hidalgo Oliva znów skutecznie.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 9:10 Rafał Buszek zaatakował po dłoniach blokujących rywali.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 7:9 Skutecznie ze środka Mateusz Bieniek.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 5:8 Skutecznie Maciej Muzaj. Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 4:6 Potężny atak Salvadora Hidalgo Olivy.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 4:5 Salvador Hidalgo Oliva obił blok rywali.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1, 3:3 Skutecznie Maciej Muzaj. Wyrównany początek czwartego seta.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2:1 (25:23, 23:25, 27:25) Kevin Tillie bohaterem końcówki seta! To dzięki jego skuteczności ZAKSA wygrała tę partię.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 24:24 Jastrzębianie pierwsi wywalczyli piłkę setową, ale rywale po ataku Kevina Tillie doprowadzili do rywalizacji na przewagi.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 21:23 Rafał Buszek przestrzelił zagrywkę.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 20:22 Damian Boruch wygrał walkę na siatce.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 19:21 Kapitalna akcja Jastrzębskiego Węgla!

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 18:19 Skutecznie Kevin Tillie.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 17:17 Dotknięcie siatki po stronie jastrzębian.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 15:16 Potężny atak Salvadora Hidalgo Olivy.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 15:15  Damian Boruch zablokowany i ZAKSA wyrównała stan seta.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 12:13 Skutecznie Mateusz Bieniek.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 11:12 Skutecznie Dawid Konarski.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 9:10 As serwisowy Łukasza Wiśniewskiego. ZAKSA złapała kontakt z rywalem. Mark Lebiediew poprosił o czas.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 4:9 Opiekun ZAKSY poprosił o drugi czas.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 4:8 Dotknięcie siatki po stronie kędzierzynian.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 2:6 Siatkarze JSW powiększyli przewagę.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 2:5 Salvador Hidalgo Oliva skutecznie. Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 2:3 Maciej Muzaj znów skuteczny.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1, 0:1 Od skutecznego bloku jastrzębianie rozpoczęli trzeciego seta.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:1 (25:23, 23:25) Jason DeRocco asem serwisowym kończy seta! Po dwóch zaciętych partiach mamy remis!

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 23:24 Maciej Muzaj po bloku i piłka setowa dla jastrzębian.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 23:23 Kevin Tillie skutecznie w ataku.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 21:21 Salvador Hidalgo Oliva tym razem zaatakował w taśmę.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 20:21 Salvador Hidalgo Oliva po bloku rywali.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 19:20 Maciej Muzaj zaatakował po bloku rywali.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 18:19 Salvador Hidalgo Oliva obił blok rywali.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 17:17 Lukas Kampa zmarnował zagrywkę.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 14:16 Czas dla szkoleniowca ZAKSY.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 13:13 Punkt dla ZAKSY po weryfikacji. Jastrzębianie otrzymali żółtą kartkę za dyskusje z arbitrem.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 11:11 Sam Deroo zaatakował w aut i znów mamy remis w tej partii.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 11:10 Salvador Hidalgo Oliva popisał się kapitalnym atakiem po skosie.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 8:8 Wyrównana walka również na początku drugiej partii.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 7:6 Salvador Hidalgo Oliva zaserwował w siatkę.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 4:4 Na skuteczny atak  Salvadora Hidalgo Olivy odpowiedział w kolejnej akcji Łukasz Wiśniewski.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0, 1:2 Jason DeRocco kończy efektowną akcję jastrzębian.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 1:0 (25:23) Pierwszy set dla ZAKSY! Decydujący punkt padł łupem Mateusza Bieńka.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 24:22 Piłka setowa dla ZAKSY.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 23:22 W dwóch akcjach górą jastrzębianie. O czas poprosił Ferdinando De Giorgi.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 23:20  Kevin Tillie skutecznie i ZAKSA odskoczyła w końcówce na trzy oczka. Drugi czas dla trenera JSW.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 20:18 Skutecznie Sam Deroo.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 18:16 Jastrzębianie nie wykorzystali szansy na wyrównanie. Sam Deroo zakończył kontrę ZAKSY.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 17:15 Skuteczny atak Kevina Tillie.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 16:14 Skutecznie Kevin Tillie.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 15:13 Czas dla trenera jastrzębian.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 15:13 Dawid Konarski wykorzysał problemy z przyjęciem w ekipie rywali.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 13:13 Dawid Konarski znów zablokowany.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 10:11 Salvador Hidalgo Oliva skuteczny na lewym ataku.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 9:9 Dawid Konarski obił blok rywali.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 6:8 Skutecznie Mateusz Bieniek

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 4:6 Pokazał się Salvador Hidalgo Oliva.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 3:5 Zablokowany atak Dawida Konarskiego.

ZAKSA  – JASTRZĘBSKI WĘGIEL 0:0, 3:3 Walka punkt za punkt na początku meczu.

Ligowe starcie obu ekip dostarczyło ogromnych emocji:

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel 3:2. Skrót meczu

Turniej finałowy Pucharu Polski (Wrocław - Hala Stulecia):

Sobota, 14 stycznia:
14.45: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel (transmisja - Polsat Sport)
18.00: Lotos Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów (transmisja - Polsat Sport)

Niedziela, 15 stycznia
:
14.45: Finał (transmisja - Polsat Sport).

Witamy w relacji na żywo z pierwszego półfinału Pucharu Polski siatkarzy ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel.