Thompson pobił rekord świata w dobowej żegludze

Inne
Thompson pobił rekord świata w dobowej żegludze
fot. PAP

Brytyjczyk Alex Thomson pobił rekord świata w dobowej żegludze solo jachtem jednokadłubowym. W ciągu 24 godzin w trakcie wyścigu wokółziemskiego Vendee Globe pokonał dystans 536,8 mil morskich (ok. 994,15 km).

Czterdziestodwuletni Walijczyk miał średnią prędkość 22,4 węzła (41,36 km/h) i zbliżył się do prowadzącego Armela Le Cleac'h - płynie ok. 70 mil za Francuzem.

Ostatni rekord w dobowej żegludze został ustanowiony w edycji 2012/13 przez Francuza Francoisa Gabarta i wynosił 534,48 mil morskich.

Vendee Globe to regaty solo dookoła Ziemi trasą z zachodu na wschód, bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz. Są jednymi z najtrudniejszych we współczesnym żeglarstwie.

Regaty odbywają się co cztery lata i są wyścigiem żeglarskim w tradycyjnym stylu. Start i meta znajduje się we Francji w Les Sables-d’Olonne (departament Vendee). Uczestnicy mają do pokonania ok. 30 tys. mil morskich, nie mogą zawijać do portów i nie mogą być wspierani przez ekipy pozostające na lądzie. Skiperzy jachtów są całkowicie zdani na swe umiejętności żeglarskie. Pierwszą edycję przeprowadzono na przełomie 1989 i 1990 roku.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze