Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych po poniedziałkowej porażce 20:24 z Rosją zamknęła sobie drogę do 1/8 finału turnieju we Francji. Młody zespół prowadzony przez Tałanta Dujszebajewa w pierwszych trzech meczach zawiódł przede wszystkim w ofensywie rzucając tylko 64 bramki - najmniej spośród zespołów, które miały rozegrane już trzy spotkania.

Japonia, podobnie jak Biało-czerwoni, nie zdobyła jeszcze we Francji choćby punktu, ale do siatki trafiała troche częściej niż nasi. Gospodarze igrzysk olimpijskich w roku 2020 przegrywali kolejno z Rosją, Francją i Brazylią. Pierwsze skrzypce u Japończyków grał Hiroki Shida – jak na tamtejsze warunki gigant (189 centymetrów), który w meczach kadry zdobywa średnio cztery bramki na mecz. Okazało się, że świetną formę zachował także na spotkanie z Polakami, w którym 9 aż razy trafiał do polskiej bramki.

Ale po kolei. Japończycy rozpoczęli spotkanie z wysokiego "C”, szybko wyprowadzając kolejne ataki i rzucając trzy bramki, w tym jedną efektowną – po wrzutce. Odpowiedzią Polaków było trafienie Michała Daszka i gdyby nie dobra postawa w obronie oraz interwencje Adama Morawskiego, przewaga Azjatów byłaby wyższa. Biało-czerwoni potrzebowali pięciu minut, by wyrównać stan rywalizacji i powrócić do gry.

Zawodnicy obu zespołów nie ustrzegli się niewymuszonych błędów. Potrzebny był więc spokój i cierpliwość przy rozgrywaniu ataku pozycyjnego, by wypracować pewne sytuacje i narzucić własne warunki. Japończycy mieli natomiast problemy ze środkiem polskiej defensywy, gdzie znajdowali się Gębala, Daćko oraz Paczkowski.

Po przerwie, o którą poprosił trener Talant Dujszebajew, rzutem z podłoża popisał się Krzysztof Łyżwa, czym wyprowadził Polaków na pierwsze w meczu prowadzenie. To właśnie on, do spółki z Morawskim, utrzymywali Biało-czerwonych na dobrej drodze, choć Japończycy ambitnie walczyli o każdą piłkę. Opłaciło się to i dzięki kilku skutecznym akcjom zeszli do szatni z przewagą dwóch bramek.

Druga połowa musiała zacząć się od pogoni za rywalem. Największe zagrożenie ze strony Azjatów stwarzał Hiroki Shida, który wziął na swoje barki odpowiedzialność za atak Japończyków. Na nic zdała się mozolna praca w obronie oraz kolejne interwencje Morawskiego, bowiem pod bramką przeciwnika Polakom brakowało tempa i skuteczności.

Na środku rozegrania, podobnie jak w końcówce meczu z Rosją, pojawił się Mateusz Jachlewski. Doświadczony nominalny skrzydłowy miał uporządkować grę zespołu i rozrzucić japońską defensywę. Ożywiło to poczynania Polaków, którzy przy okazji wyprowadzili dwa ważne kontrataki i powrócili na prowadzenie. Spotkało się to z reakcją Antonio Carlosa Ortegi.

Przebojowość Japończyków nie znała granic. Podopieczni Dujszebajewa, mimo trzybramkowej przewagi, wciąż musieli mieć się na baczności i nie mogli stracić koncentracji. Kibiców czekała emocjonująca walka aż do ostatniego gwizdka szwajcarskiej pary sędziów.

Na minutę przed końcem, przy stanie 26:25, Biało-czerwoni zanotowali stratę i rywale mieli szansę na doprowadzenie do remisu. Na całe szczęście na posterunku stał Morawski, a chwilę później o czas poprosił trener reprezentacji Polski. Biało-czerwoni nie oddali już piłki i wywalczyli pierwsze punkty w mistrzostwach świata.

POLSKA – JAPONIA 26:25 (9:11)

POLSKA: Malcher, Morawski – Daćko 2, Łyżwa 4, Jachlewski 1, Krajewski 3, Niewrzawa 1, Walczak 2, Moryto 1, Daszek 5, M. Gębala, Przybylski, Paczkowski 4, Gierak, T. Gębala 1, Chrapkowski 2.

JAPONIA: Kimura, Shimizu – Kochi 1, Kato 2, Watanabe 1, Komuro, Uegaki 2, Tokuda 4, Koshio, Shida 9, Motoki 2, Tamakawa 1, Agarie 3, Narita, Mekaru, Doi.

Polska
Japonia
26:25
Zapis relacji

Mecz Polska - Japonia rozpocznie się o 17:45!

Polska - Japonia 25:17

Wczoraj straciliśmy szanse na awans. Teraz tylko dokończymy rozgrywki grupowe i gramy o... puchar pocieszenia.

Rosjanie za mocni! Polscy piłkarze ręczni powalczą o Puchar Prezydenta

Polska pierwszy raz od 13 lat nie wyszła z grupy na wielkiej imprezie...

Zawodnicy są już na parkiecie. Czas na hymny!

Zaczęli Japończycy!

Morawski pierwszy raz skapitulował...

Jachlewski ukarany żółtą kartką.

Japończycy rzucili bramkę, ale arbiter dopatrzył się faulu w ataku. Słaby początek Polaków.

Nadal nie ma bramki dla Polaków. Daszek rzucił w poprzeczkę....

Akcja za akcję! Kapitalna wymiana piłki Japończyków i jest już 1:3.

Dobrze Polacy w obronie, ale słabo wyprowadziliśmy kontrę i piłkę mają Japończycy.

Jachlewski zgubił piłkę. Fatalne pierwsze sześć minut....

Rzut karny dla Japończyków!

Kapitalnie Morawski! Oby to był ten impuls dla Polaków.

Sygnalizacja gry pasywnej i Morawski poradził sobie z rzutem jednego z Azjatów.

Paweł Niewrzawa i jest trafienie kontaktowe!

Znów dobrze Morawski!

W końcu wykorzystalismy skrzydłowego. Daszek wyrównał!

Faul Niewrzawy. 2 minuty kary dla Polaka i rzut karny dla rywali...

Tym razem nie dał rady Morawski.

Pierwsze trafienie Krzysztofa Łyżwy na tym turnieju!

Znów Morawski. Kapitalnie dysponowany jest nasz bramkarz. 60% skutecznych obron.

Gramy już w komplecie.

Błąd Gębali, ale Japończycy źle rozegrali kontratak.

Japończycy długo rozgrywają swój atak.

Mamy piłkę!

Tałant Dujszebajew poprosił o czas.

Trudny do upilnowania jest Hiroki Shida. Rzucił nam już dwie bramki.

Kapitalny rzut Łyżwy! Pierwszy raz w tym meczu prowadzimy!

Piękna wrzutka Japończyków.  Faulujemy i jest rzut karny...

Yuto Agarie zdobył drugą bramkę z rzutu karnego...

Trzeciu rzut Piotra Chrapkowskiego na tym turnieju i... trzeci gol!

Bardzo dobry rzut Łyżwy w stylu Karola Bieleckiego!

Gramy w osłabieniu... Wykluczony z gry Marek Daćko.

Kroki Paczkowskiego...

Kolejna piękna bramka Japończyków! Jin Watanabe!

Sygnalizacja gry pasywnej i... tracimy piłkę.

Hiroyasu Tamakawa i Japończycy wyrównują...

Nieprzygotowany rzut Łyżwy. Piłkę mają Japończycy.

7 strat Polaków, 5 Japończyków.

Znów Łyżwa! To już jego czwarta bramka w tym meczu!

Shinnosuke Tokuda i remis. Kara dwóch minut dla Rafała Przybylskiego.

Japończycy znów prowadzą...

Tracimy piłkę... Hiroki Shida to wykorzystał. Już 8:10

Rzut karny dla Japończyków. Czwarty karny dla Japończyków.

Yuto Agarie dziś się nie myli. Niestety... Minuta do przerwy.

Krajewski i jest bramka!

O czas poprosił Antonio Carlos Ortega.

Japończycy mają piłkę. 30 sekund do końca pierwszej połowy.

Mamy piłkę, ale Krajewski rzucił niecelnie.

Koniec pierwszej połowy!

Taki wynik to ogromny zawód. Morawski i Łyżwa to za mało...

Tymczasem po pierwszej połowie meczu Katar - Argentyna jest... 9:2! Tym to dopiero brakuje skuteczności.