Zarzutem wobec wspomnianych reprezentantów ma być używanie niezwykle wulgarnego języka podczas gier normalnych i rankingowych przez każdego z nich. Riot Games we współpracy z Koreańskim Stowarzyszeniem do spraw E-sportu przeprowadziło śledztwo, mające na celu sprawdzenie wszystkich osób powiązanych ze sceną profesjonalną w tym kraju, a w szczególności ich zachowania, stosowanego słownictwa czy jakichkolwiek przejawów "pasywnej agresji".

Według firmy, osoby odpowiedzialne za najwyższy szczebel rozgrywek powinny być przykładem dla reszty społeczności z danego regionu i wszelkie odchylenia od normy z ich strony są co najmniej niedopuszczalne. Właśnie to było powodem przeprowadzenia tego rutynowego dochodzenia, lecz oddział twórców LoL-a nie wspomniał nigdzie, jak duża i dawna część historii czatu była przez niego brana pod uwagę.

Ukarani przez Riot zostali: główny oraz pomocniczy trener Afreeca Freecs - Choi iloveoov Yeon-sung i Cho Gye-hyun, jeden z trenerów Samsung Galaxy Joo Young-dal, a także dwóch członków Jin Air Green Wings - trener Cheon Jung-hee oraz jungler Um Umti Sung-hyeon. Każdy z nich został obarczony grzywną w wysokości 500,000 wonów koreańskich (około 1700zł) oraz koniecznością spędzenia 20 godzin na pracach społecznych. W ogłoszeniu wspomniano też, że maksymalną karą, jaką można by nałożyć za to przewinienie jest 10-miesięczne zawieszenie w danej funkcji, grzywna w wysokości 500,000 wonów koreańskich i 250 godzin prac społecznych.