PŚ w Zakopanem: Na Wielkiej Krokwi po raz trzydziesty ósmy

Zimowe
PŚ w Zakopanem: Na Wielkiej Krokwi po raz trzydziesty ósmy
fot. PAP

W weekend na Wielkiej Krokwi w Zakopanem po raz 38. odbędą się zawody Pucharu Świata w skokach. Obiekt w lecie przeszedł pierwszy etap modernizacji, ale wszelkie prace ukończono na czas i uzyskał homologację Międzynarodowa Federacji Narciarskiej (FIS).

Wielka Krokiew powstała w 1925 roku. Z inicjatywy towarzystwa "Park Sportowy" projekt skoczni wykonał rok wcześniej Karol Stryjeński. Na budowę wybrano północny stok szczytu Krokiew. Prace zakończyły się pod koniec stycznia, a inauguracyjny konkurs zorganizowano dwa miesiące później - 22 marca 1926. Zwycięzcą i rekordzistą obiektu został Stanisław Gąsienica-Sieczka, który uzyskał najpierw 36, a potem 39 metrów.

 

Po śmierci Stryjeńskiego skocznia nosiła jego imię aż do 1989 roku, gdy jej patronem został Stanisław Marusarz.

 

Miasto trzykrotnie było gospodarzem mistrzostw globu. W Zakopanem rozgrywane narciarskie mistrzostwa świata w 1929, 1939 i 1962 roku. Prze ostatnimi skocznię przebudowywano, powstał m.in. nowoczesny stadion i trybuny boczne.

 

Po raz pierwszy zawody Pucharu Świata rozegrano pod Giewontem w 1980 roku. W pierwszym konkursie triumfował nieżyjący już Stanisław Bobak, a następnego dnia najlepszy był Piotr Fijas.

 

Na kolejną wizytę światowej czołówki Zakopane czekało 10 lat - w 1990 roku zwyciężył słynny Niemiec Jens Weissflog, ale potem znów nastąpiła przerwa, tym razem sześcioletnia. Od 1996 roku konkursy PŚ na Wielkiej Krokwi odbywały się już z udziałem Adama Małysza. Skoczek z Wisły zwyciężył tu cztery razy: w 2002, dwukrotnie w 2005 oraz w 2011 roku.

 

Wydarzenia z konkursu rozegranego 23 stycznia 2011 roku kibice zapamiętali na długo. Małysz przy lądowaniu przewrócił się, ale godnie go zastąpił Kamil Stoch odnosząc wtedy pierwsze w karierze zwycięstwo w PŚ.

 

W 2000 roku Wielka Krokiew straciła homologację FIS, która wymagała m.in. przesunięcia punktu konstrukcyjnego. Po remoncie obiekt zyskał nowy kształt. Długość rozbiegu wynosiła 91 m, wysokość progu - 3 m, a odległość jury, po przekroczeniu której każdorazowo zbiera się komisja sędziowska, to 134 m.

 

Kolejne zmiany wprowadzono w 2004 roku, kiedy zeskok pokryto igelitem, a cztery lata później zbudowano nową platformę widokową i zmodernizowano wyciąg krzesełkowy. W 2011 roku oddano do użytku nowy pawilon główny.

 

Po poprzednim sezonie Wielka Krokiew ponownie straciła licencję FIS i konieczna okazała się bardziej kompleksowa modernizacja obiektu. Dotychczas wykonano pierwszy etap prac. Jej zakres obejmował zainstalowanie nowoczesnych torów najazdowych z ceramiczną nawierzchnią. W tym celu zbudowano od podstaw instalację systemu mrożenia, która będzie skuteczna nawet przy dodatnich temperaturach powietrza. Powstały nowe schody i bariery wokół rozbiegu, zainstalowano również nowe oświetlenie.

 

W drugim etapie, który ma się zakończyć jesienią 2017 roku, przewiduje się zmianę profilu zeskoku. Ma być dostosowana do nowego rozbiegu. Bula zostanie obniżona, a wyżej znajdzie się punkt konstrukcyjny (obecnie K-120, po przebudowie K-125) oraz wielkość obiektu (obecnie HS-134, po przebudowie HS-140).

 

Dzięki modernizacji możliwe mają być dalsze skoki, za granicę 140. metra.

 

Rekord Wielkiej Krokwi należy od 23 stycznia 2010 do Simona Ammanna i wynosi 140,5 m. Szwajcar poprawił wówczas o pół metra wynik Niemca Svena Hannawalda z 2003 roku. Nieoficjalny jest o jeden metr lepszy, wynosi 141,5 m, taki wynik uzyskał 24 marca 2015 roku Stoch.

 

Na sobotę zaplanowany jest konkurs drużynowy, w niedzielę odbędzie się indywidualny.

BC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie