Bjoergen, która w marcu skończy 37 lat, wyprzedziła o 10,7 Finkę Kristę Parmakoski i o 24,9 zawodniczkę gospodarzy Charlotte Kallę.

 

Znakomita Norweżka to jedna z gwiazd biegów narciarskich, które nie rywalizowały w Tour de Ski. W ogóle do sportu Bjoergen wróciła w listopadzie po kilkunastomiesięcznej absencji - pod koniec 2015 roku urodziła syna. Już w drugim występie triumfowała na 10 km "klasykiem" w Lahti. Na podium była jeszcze dwukrotnie, a także zwyciężyła w sztafecie we francuskiej miejscowości La Clusaz, a miało to miejsce tydzień przed świętami Bożego Narodzenia.

 

Multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata kolejny raz zaprezentowała się kibicom w sobotę w Ulricehamn. Po niespełna 3 km prowadziła inna Norweżka Heidi Weng, liderka klasyfikacji generalnej PŚ, ale potem na kolejnych pomiarach najlepsze czasu uzyskiwała Bjoergen. I tak zostało do mety, a Weng uplasowała się na szóstej pozycji ze stratą przeszło pół minuty.

 

Po raz kolejny zabrakło Justyny Kowalczyk, która trenuje obecnie na olimpijskich trasach w Soczi. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego zmagania w PŚ odpuszcza od 10 grudnia. Ten stan potrwa aż do lutego. Dzięki temu unika dominujących w tym czasie konkurencji rozgrywanych techniką dowolną, które nie służą jej kolanu. Polka w międzyczasie m.in. przetestowała trasy w Lahti, gdzie za miesiąc rozpoczną się mistrzostwa świata.

 

W sobotę w Szwecji odbędzie się jeszcze bieg mężczyzn na 15 km "łyżwą", początek o godz. 14.

 

Wyniki - bieg na 10 km techniką dowolną:
 
 1. Marit Bjoergen (Norwegia)      23.46,3
 2. Krista Parmakoski (Finlandia)  strata 10,7 
 3. Charlotte Kalla (Szwecja)        24,9 
 4. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia)  25,7 
 5. Ragnhild Haga (Norwegia)        32,3 
 6. Heidi Weng (Norwegia)          34,0
 
 Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (po 19 biegach):
 
 1. Heidi Weng (Norwegia)        1391 pkt
 2. Krista Parmakoski (Finlandia)    1112 
 3. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 1072 
 4. Stina Nilsson (Szwecja)        845 
 5. Jessica Diggins (USA)         730 
 6. Marit Bjoergen (Norwegia)       523 
 ... 
 34. Justyna Kowalczyk (Polska)      111