PŚ w biegach: Marit Bjoergen najlepsza na 10 km "łyżwą"

Słynna Norweżka Marit Bjoergen odniosła 104. zwycięstwo w karierze. W sobotę w szwedzkim Ulricehamn wygrała bieg na 10 km techniką dowolną narciarskiego Pucharu Świata. To był jej pierwszy start po ponad miesięcznej przerwie.

Bjoergen, która w marcu skończy 37 lat, wyprzedziła o 10,7 Finkę Kristę Parmakoski i o 24,9 zawodniczkę gospodarzy Charlotte Kallę.

Znakomita Norweżka to jedna z gwiazd biegów narciarskich, które nie rywalizowały w Tour de Ski. W ogóle do sportu Bjoergen wróciła w listopadzie po kilkunastomiesięcznej absencji - pod koniec 2015 roku urodziła syna. Już w drugim występie triumfowała na 10 km "klasykiem" w Lahti. Na podium była jeszcze dwukrotnie, a także zwyciężyła w sztafecie we francuskiej miejscowości La Clusaz, a miało to miejsce tydzień przed świętami Bożego Narodzenia.

Multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata kolejny raz zaprezentowała się kibicom w sobotę w Ulricehamn. Po niespełna 3 km prowadziła inna Norweżka Heidi Weng, liderka klasyfikacji generalnej PŚ, ale potem na kolejnych pomiarach najlepsze czasu uzyskiwała Bjoergen. I tak zostało do mety, a Weng uplasowała się na szóstej pozycji ze stratą przeszło pół minuty.

Po raz kolejny zabrakło Justyny Kowalczyk, która trenuje obecnie na olimpijskich trasach w Soczi. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego zmagania w PŚ odpuszcza od 10 grudnia. Ten stan potrwa aż do lutego. Dzięki temu unika dominujących w tym czasie konkurencji rozgrywanych techniką dowolną, które nie służą jej kolanu. Polka w międzyczasie m.in. przetestowała trasy w Lahti, gdzie za miesiąc rozpoczną się mistrzostwa świata.

W sobotę w Szwecji odbędzie się jeszcze bieg mężczyzn na 15 km "łyżwą", początek o godz. 14.