Puchar Narodów Afryki: Najdroższy piłkarz wart… 10 razy więcej niż cała drużyna!

Piłka nożna
Puchar Narodów Afryki: Najdroższy piłkarz wart… 10 razy więcej niż cała drużyna!
fot. PAP

Najdroższy piłkarz grający w tegorocznym Pucharze Narodów Afryki – Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang jest wyceniany na 45 milionów euro i jest prawie dziesięć razy droższy niż… cała drużyna Ugandy. Tak samo jak na całym Czarnym Lądzie, tak i w mistrzostwach tego kontynentu nie brakuje kontrastów pieniężnych. Oto wartość poszczególnych drużyn grających w tegorocznej edycji.

Reprezentacja Gabonu, w której występuje Aubameyang jest według portalu Transfermarkt najdroższą ekipą występującą w grupie A Pucharu Narodów Afryki 2017. Zawodnik Borussii Dortmund znacznie zawyża jednak wartość całej kadry, która wyceniana jest na 78 milionów euro. Oznacza to, że supersnajper stanowi więcej niż połowę ceny całego gabońskiego zespołu narodowego. Dla porównania drużyna Gwinei-Bissau jest warta łącznie nieco ponad 9 milionów euro, czyli pięć razy mniej niż sam Aubameyang.


Piłkarze jednego z najbiedniejszych afrykańskich państw nic nie zrobili sobie jednak z różnicy pieniężnej dzielącej obie ekipy i już na otwarcie turnieju rozgrywanego… w Gabonie zremisowali z gospodarzami imprezy 1:1. Obie reprezentacje już w niedzielę pożegnały się jednak z mistrzostwami Czarnego Lądu przegrywając rywalizację z Burkiną Faso i Kamerunem. Drużyny narodowe tych krajów zajęły dwa pierwsze miejsca w tabeli grupy A przy okazji nie prezentując wielkiej wartości finansowej…


O tym, że pieniądze mają jednak spore znaczenie w futbolu możemy się przekonać patrząc na dotychczasowe wyniki w grupie B, gdzie po dwóch kolejkach na czele znajduje się Senegal – według Transfermarktu najdroższy zespół całego gabońskiego turnieju. Dwudziestu trzech piłkarzy, którzy reprezentują państwo ze stolicą w Dakarze, łącznie jest wartych aż 164 miliony euro. Wśród nich jest dwóch piłkarzy, którzy kosztują zdecydowanie więcej niż reszta ich kolegów – to Kalidou Koulibaly, czyli kolega Milika i Zielińskiego z Napoli oraz Sadio Mane z Liverpoolu. Obaj są wyceniani na 30 milionów euro.

 

Wielki pech Zimbabwańczyków


Bramki tego drugiego znacznie przyczyniły się do dwóch zwycięstw Senegalu, który jest już pewny awansu do ćwierćfinału imprezy. Takiego przełożenia na wyniki nie miały natomiast trafienia innego gwiazdora Premier League Riyada Mahreza (wg Transfermarkt także 30 mln euro) z Leicester, który podobnie jak Mane z dwoma golami przewodzi w klasyfikacji strzelców PNA 2017. Jego Algieria wyceniana łącznie na 132,85 mln euro, z jednym remisem jest dopiero trzecia w tabeli i ma małe szanse na grę w fazie play-off. Wszystko przez porażkę z Tunezją Henryka Kasperczaka, w której trudno jest znaleźć piłkarzy wycenianych na więcej niż 10 milionów. Stawkę uzupełnia „biednie” wyglądające Zimbabwe, które już w pierwszej kolejce straciło najdroższego gracza Knowledge’a Musonę. Warty 2,5 mln euro Zimbabwańczyk w 12. minucie doznał kontuzji mięśniowej wykluczającej go z dalszej gry…


Niemal identyczną wartość mają reprezentacje dwóch krajów zajmujących dwa pierwsze miejsca w grupie C, a więc Demokratycznej Republiki Konga i Maroka (odpowiednio 58,75 mln i 59 mln euro). W przypadku tej pierwszej drużyny łączna cena jest jednak nieco zawyżona, bowiem nie wydaje się, by Cedric Bakambu był wart aż 20 milionów euro. Na Pucharze Narodów Afryki Kongijczyk grzeje przysłowiową ławę, a gole strzela Junior Kabananga (1,2 mln euro). Zdecydowanie wart piętnastu milionów jest za to Mehdi Benatia z Maroka, który według Transfermarkt kosztuje 15 milionów euro.


Szansę na awans do ćwierćfinału ma wciąż Wybrzeże Kości Słoniowej, którego gracze są wyceniani przez niemiecki portal na ponad 138 milionów euro. To druga wartość spośród wszystkich ekip grających na turnieju w Gabonie, robiąca spore wrażenie ze względu na brak zawodników pokroju Toure czy Drogby. Piłkarzy WKS i Togo dzieli w tym wypadku przepaść, ponieważ Togijczycy są łącznie warci tylko 17,5 miliona. Co ciekawe najdroższym z nich nie jest wcale Emmanuel Adebayor (2,5 mln euro), a grający w belgijskim Standardzie Liege Mathieu Dossevi (4 mln euro).

 

Uganda na szarym końcu stawki


Obok Senegalu, jedyną drużyną pewną awansu do fazy play-off jest po dwóch kolejkach reprezentacja Ghany, która warta jest według Transfermarktu 65,85 mln euro. Nieco wyżej wyceniani Egipcjanie (łącznie 67 milionów) także są bardzo blisko promocji do kolejnej rundy. W obu zespołach mamy do czynienia z gwiazdami, które znacznie zawyżają wartość swoich ekip – to Ghańczyk Andre Ayew z West Ham United, który kosztuje teoretycznie 18 milionów euro oraz Mohamed Salah z AS Roma, który jest droższy o 12 millionów.


Akurat w grupie D wyniki w tegorocznym Pucharze Narodów Afryki są wprost proporcjonalne do wartości drużyn. Czysto teoretyczne szanse na awans do ćwierćfinału ma bowiem trzecia co do łącznej ceny ekipa Mali, a ostatni w zestawieniu Ugandyjczycy już wiedzą, że po trzech meczach pożegnają się z czempionatem. Cała reprezentacja Ugandy jest warta według Transfermarktu tylko 4,63 mln euro, a tylko trzech piłkarzy kosztuje 600 tysięcy euro…

 


GRUPA A

Gabon
Łączna wartość – 78,5 mln euro.
Najdroższy piłkarz - Pierre-Emerick Aubameyang (45 mln euro).


Burkina Faso
Łączna wartość - 28,55 mln euro.
Najdroższy piłkarz - Charles Kabore (7 mln euro).


Kamerun
Łączna wartość - 43 mln euro.
Najdroższy piłkarz - Vincent Aboubakar (10 mln euro).


Gwinea Bissau
Łączna wartość – 9,3 mln euro.
Najdroższy piłkarz -  Sami (2,5 mln euro).

GRUPA B

Algieria
Łączna wartość – 132,85 mln euro.
Najdroższy piłkarz - Riyad Mahrez (30 mln euro).


Tunezja
Łączna wartość – 38,4 mln euro.
Najdroższy piłkarz - Aymen Abdennour (10 mln euro).


Senegal
Łączna wartość – 164,3 mln euro.
Najdrożsi piłkarze - Kalidou Koulibaly i Sadio Mane - 30 mln euro.


Zimbabwe
Łączna wartość – 11,65 mln euro.
Najdroższy piłkarz -  Knowledge Musona (2,5 mln euro).

GRUPA C

Wybrzeże Kości Słoniowej
Łączna wartość -  138,25 mln euro.
Najdroższy piłkarz -  Eric Bailly (25 mln euro).


Demokratyczna Republika Konga
Łączna wartość - 58,75 mln euro.
Najdroższy piłkarz - Cedric Bakambu (20 mln euro).


Maroko
Łączna wartość - 59 mln euro.
Najdroższy piłkarz - Mehdi Benatia (15 mln euro).


Togo
Łączna wartość - 17,5 mln euro.
Najdroższy piłkarz - Mathieu Dossevi (4 mln euro).

GRUPA D

Ghana
Łączna wartość - 65,85 mln euro.
Najdroższy piłkarz - Andre Ayew (10 mln euro).

Egipt
Łączna wartość – 67 mln euro.
Najdroższy piłkarz – Mohamed Salah (30 mln euro).


Mali
Łączna wartość - 35,63 mln euro.
Najdroższy piłkarz – Bakary Sako (8 mln euro).


Uganda
Łączna wartość -  4,63 mln euro.

Najdrożsi piłkarze – trzech graczy wycenianych jest na 600 tysięcy euro.

Paweł Ślęzak, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie