Polska zdobyła Puchar Prezydenta!

Piłka ręczna

Polscy piłkarze ręczni zakończyli swój udział w mistrzostwach świata 2017 starciem z reprezentacją Argentyny. Stawką tej konfrontacji było 17. miejsce w turnieju i Puchar Prezydenta. Biało-czerwoni, wygrywając 24:22, zgarnęli to trofeum.

Podopieczni trenera Tałanta Dujszebajewa awansowali do finału Pucharu Prezydenta po wygranej w sobotnim starciu z wicemistrzem Afryki - Tunezją 28:26 (15:11). We wcześniejszych spotkaniach biało-czerwoni przegrali cztery spotkania (z Norwegią, Brazylią, Rosją i Francją), pokonali jedynie ekipę Japonii.

Argentyńczycy w poprzednim spotkaniu ograli w Brest Arabię Saudyjską 24:22 (10:8). W fazie grupowej, podobnie jak Polacy, odnieśli tylko jedno zwycięstwo - 26:17 z Bahrajnem. Przegrali z Danią, Szwecją, Katarem (w pierwszej połowie tego spotkania rzucili rywalom zaledwie dwa gole!) i Egiptem.

Pierwsza odsłona spotkania Polska - Argentyna miała bardzo wyrównany przebieg. Wynik oscylował wokół remisu i żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie zdecydowanej przewagi. Biało-czerwoni nie zdołali wyzbyć się mankamentów, które decydowały o obliczu gry zespołu w poprzednich meczach: fatalne egzekwowanie rzutów karnych, słaba skuteczność w przewadze i proste błędy, które otwierały rywalom drogę do bramki.  W 26. minucie, gdy Rafał Przybylski zdobył trzecią bramkę z rzędu, Polacy prowadzili 12:10, ale rywale szybko odrobili straty. W końcówce trafili jeszcze Tomasz Gębala oraz Sebastian Simonet i obie ekipy schodziły na przerwę przy stanie 13:13.

Na pierwsze trafienie w drugiej połowie trzeba było czekać sześć minut (13:14).  W kolejnych akcjach w poczynania polskich szczypiornistów wkradła się nerwowość. Szkolne błędy biało-czerwonych, straty piłek w ataku uskrzydliły rywali, a kolejne bramki Pablo Simoneta powiększyły ich przewagę (17:21); w 48. minucie, po trafieniu Federico Vieyry dystans wzrósł do pięciu bramek (17:22). Polacy ruszyli do odrabiania strat. W 54. minucie udało się dogonić rywali, gdy Rafał Przybylski skutecznie wykonał rzut karny. Bramki Michała Daszka i Przemysława Krajewskiego przesądziły o sukcesie Polaków, którzy po raz pierwszy wywalczyli Puchar Prezydenta IHF.

Polska - Argentyna 24:22 (13:13)

Polska: Adam Malcher, Mateusz Kornecki - Marek Daćko 3, Krzysztof Łyżwa 1, Mateusz Jachlewski, Przemysław Krajewski 6, Patryk Walczak, Arkadiusz Moryto 3, Michał Daszek 2, Rafał Przybylski 4, Paweł Paczkowski 1, Tomasz Gębala 3, Piotr Chrapkowski 1.

Argentyna: Matias Schulz - Federico Fernandez 8, Federico Pizarro 1, Sebastian Simonet 3, Pablo Portela 1, Pablo Simonet 4, Leonardo Querin, Federico Vieyra 4, Lucas Moscariello 1, Juan Pablo Fernandez, Gonzalo Carou, Adrian Portela, Pablo Vainstein.

Mecz zakończony
Polska
24:22
Argentyna
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy, że byliście z nami! Oby kolejny turniej mistrzowski był bardziej udany!

[60'] Turniej kończymy zwycięsko. Nie oszukujmy się. Puchar Prezydenta, to żadna chluba. Mistrzostwa nie były udane, choć trzeba pamiętać o licznych osłabieniach.

[60'] KONIEC! PUCHAR JEST NASZ!

[59'] Broni Kornecki! Nie damy już sobie wyrwać Pucharu Prezydenta!

[59'] Prowadzimy różnicą dwóch bramek! Krajewski!

[59'] Minuta do końca. Piłka w naszy posiadaniu!

[59'] Pizarro, ale broni Kornecki!!!

[58'] Niestety... do końca meczu gramy bez Przybylskiego.

[58'] Niestety błąd w ataku Daćki.

[58'] Jeszcze jeden czas dla Polaków.

[58'] Traci piłkę Pizarro.

[57'] Błąd Gębali i piłka w posiadaniu rywali.

[57'] Mamy piłkę! Argentyna ma problemy.

[56'] Udało się! Daszek i w końcu wygraliśmy grę w przewadze. Skromnie, ale zawsze.

[56'] Gramy w przewadze, więc... oczywiście nie trafił Przybylski.

[55'] Dujszebajew prosi o czas.

[55'] Sygnalizacja gry pasywnej.... Piłka dla Polaków!

[55'] Jeeest! Mamy remis!

[54'] Jesteśmy bliscy wyrównania! Kara dla Argentyny i mamy rzut karny!

[54'] Broni Kornecki!

[52'] Świetnie przechwycił piłkę Krajewski! Podał do Daszka, a ten się nie pomylił. Jest trafienie kontaktowe. Wracamy do gry o Puchar!

[52'] Mamy bramkę! Już tylko dwie do odrobienia. Czas dla Argentyny.

[51'] Broni Kornecki. Mamy piłkę! Musimy trafić.

[50'] Łyżwa w kapitalnej sytuacji przegrał pojedynek z bramkarzem...

[50'] Poprzeczka! Piłka wraca do Argentyńczyków, ale dobrze Polacy w obronie.

[49'] Kornecki zmienił Malchera i od razu broni. Po chwili Chrapkowski zdobył bramkę!

[48'] Łyżwa i jest bramka, ale nam jeszcze wiele brakuje.

[48'] Ojej... Vieyra szczęśliwie, ale do bramki. Fatalnie to wygląda.

[47'] Simonet od słupka i gol! I błyskawicznie... zdobył drugą bramkę! Jesteśmy daleko nawet od Pucharu Prezydenta.

[47'] Dwie minuty dla Pablo Porteli.

[46'] Przedarł się Krajewski. Jest bramka!

[45'] Indywidualna akcja Simoneta i trzy bramki prowadzenia Argentyny.

[45'] Gramy w komplecie.

[45'] Gębala w słupek...

[44']  Rzut karny dla Argentyny znów zamieniony na bramkę.

[43'] Mamy szesnaste trafienie, a po chwili drugi raz ukarany Walczak. Znów gramy w osłabieniu.

[42'] Znów Vieyra... Trudny okres gry Polaków.

[41'] Gębala i jest trafienie kontaktowe.

[41'] Przybylski stracił piłkę, ale na posterunku Malcher.

[40'] Tym razem górą Argentyńczyk. 7 gol Fernandeza.

[40'] Rzut karny dla Argentyny. W bramce Kornecki.

[39'] Vieyra przy lewym słupku i jest prowadzenie Argentyny.

[38'] Broni Adam Malcher!

[37'] Ależ nieskuteczne są obie ekipy.

[36'] Łyżwa rzucił swoją pierwszą bramkę w tym meczu!

[36'] Fernandez i pierwsze trafienie w drugiej części gry.

[36'] Nadal nie było bramek w drugiej połowie!

[34'] Gramy w osłabieniu. Patryk Walczak odesłany na ławkę na 2 minuty.

[34'] Tym razem nie trafił Moryto. Znów nie potrafimy wykorzystać gry w przewadze. Gramy dramatycznie przez całe mistrzostwa w tym elemencie gry.

[33'] Paczkowski przegrał pojedynek z bramkarzem...

[33'] Dwie minuty dla Pablo Porteli!

[31'] Dobrze Polacy w obronie. Mamy piłkę.

[31'] Straciliśmy piłkę. Akcja rywali.

Zaczynamy drugą część!

Już za chwilę start drugiej połowy! Czy zdobędziemy to trofeum?

Nie jest to łatwe spotkanie. Polakom brakuje skuteczności. Zbyt łatwo Argentyńczycy dochodzą do kontrataków.

Koniec pierwszej połowy!

[30'] Potężnie Simonet i jest remis!

[29'] 15 sekund do końca piłkę mają Argentyńczycy.

[29'] W bramce pojawił się Kornecki i on pierwszy raz z 7. metra wygrał pojedynek z Fernandezem!

[29'] Kolejny karny dla Argentyny. Może teraz uda się powstrzymac Fernandeza?

[28'] Dobrze na kole zachował się Gębala. Znów prowadzimy.

[27'] Bardzo łatwo tracimy prowadzenie. Najpierw Vieyra, a po chwili Pablo Portela...

[26'] Przybylski! Świetny okres gry Polaków!

[26'] Broni Malcher!

[25'] Trafił Przybylski po pięknej asyście Jachlewskiego!

Przypomnijmy drogę Argentyńczyków do "finału".

[25'] Moryto przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. Czas dla Argentyny.

[24'] Szybkie wyrównanie.

[24'] Kontra Argentyny i oczywiście Fernandez.

[23'] Fernandez! To on i Simonet są kluczowymi zawodnikami Argentyny.

[22'] Z Krajewskim raczej wszystko w porządku.

[22'] Fernandez dla Argentyny, ale błyskawicznie odpowiedział Krajewski. Polak niestety starł się z... bandami reklamowymi. Oby nic poważnego mu się nie stało.

[20'] Mamy prowadzenie!

[19'] Świetna akcja z wykorzystaniem Moryto!

[18'] Znów karny i znów Fernandez...

[18'] Błąd Gębali. Czyżby sparaliżowała go presja związana z tym trofeum?

[17'] Fernandez dziś się nie myli...

[17'] Dwie minuty kary dla Jachlewskiego!

[17'] Kontra rywali i rzut karny...

[16'] Świetne wejście Daćki i odzyskaliśmy prowadzenie!

[16'] O czas poprosił Tałant Dujszebajew.

[16'] Poprzeczka uratowała Malchera!

[15'] Kapitalnie przedarł się Gębala. Mamy remis!

[14'] Moscariello dla Argentyny. Mamy problemy z agresywnie grającym rywalem.

[14'] Ładna akcja Polaków. Krajewski pewnie rzucił z wyczyszczonej pozycji.

[13'] Fernandez pokonał Malchera.

[13'] Rzut karny dla Argentyny!

[12'] Gra w przewadze nic nam nie dała... Nadal remis.

[10'] Gębala zatrzymany...

[10'] Rzut karny dla Polaków!

[9'] Gramy w przewadze. Dwie minuty dla Argentyńczyka.

[8'] Tym razem Paczkowski się nie pomylił, ale szybko odpowiedział Simonet. Trzecia bramka Argentyńczyka.

[7'] Niestety Simonet trafił. Wyrównany pojedynek.

[6'] Moryto i jest 2:1!

[5'] Paczkowski obok bramki. Już Argentyna.

[4'] Trafił Fernandez...

[4'] Rzut karny dla rywali!

[3'] Mylą się Argentyńczycy!

[2'] Już prowadzimy! Arkadiusz Moryto zdobywcą pierwszej bramki.

[1'] Kapitalnie broni Malcher! Simonet zatrzymany.

Zaczęli Argentyńczycy!

Polska dziś osłabiona. Przeziębiony jest Adam Morawski.

Zawodnicy są już gotowi do boju. Czas na hymny!

Tunezja pokonała Arabię Saudyjską 39:30 (20:15) w meczu o 19. miejsce mistrzostw świata piłkarzy ręcznych.

W meczu o 21. pozycję Chile wygrało z Japonią 35:29 (17:12), a o 23. Bahrajn zwyciężył Angolę 32:26 (15:13).

Wielką tajemnicą jest sam wygląd Pucharu Prezydenta. Choć sami zawodnicy raczej nie będą chceli zbytnio nim się chwalić. W końcu to puchar za... 17. miejsce.

Polacy grali z Argentyną w okresie przygotowawczym przed mistrzostwami w Irun. Wtedy padł remis 26:26.

Mecz Polska - Argentyna rozpocznie się o 20:00!