"Volley Bajka", czyli Kadziu Project z wizytą w... Muzeum Siatkówki

Siatkówka

Łukasz Kadziewicz zawitał do jedynego w swoim rodzaju miejsca w Polsce – Muzeum Siatkówki. Tę niezwykłą wystawę pamiątek i trofeów wywalczonych przez polskie siatkarki i siatkarzy zainicjował i gromadzi Grzegorz Szewczyk – działacz i animator siatkarski, który w Warszawie stworzył siatkarski klub "Volley Bajka".

Piłki i koszulki z autografami mistrzów Polski i świata, puchary, medale, proporczyki - to tylko niektóre ze zbiorów muzeum. Specjalna wystawa pamiątek i trofeów wywalczonych przez polskie siatkarki i polskich siatkarzy cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Muzeum Siatkówki nie jest typowym muzeum, tutaj wszystkie eksponaty są dostępne dla zwiedzających, można je dotykać wszystkiego i sfotografować. Całą kolekcję uzupełniają fotografie i grafiki.

 

„Mamy tu prawdziwą „Volley Bajkę”, prawdziwą historię, cudne rzeczy z przeszłej i obecnej siatkówki” – powiedział na wstępie Szewczyk.

 

Na początek zaprezentował jedną część zbiorów muzeum czyli Puchary Polski w piłce siatkowej kobiecej i męskiej. „Szczególnym eksponatem jest puchar wywalczony przez Legię Warszawa w 1984 roku, który jest jedyny w swoim rodzaju” – powiedział inicjator muzeum.

 

Na kolejną cześć wystawy składają się wszystkie statuetki, jakie były wręczane najlepszym zawodnikom Plus Ligi i zawodniczkom Orlen Ligi. „Widzimy jak to się rozwijało, mamy tu piękne mosiężne, kryształowe, rzeźbione. Kilka ciekawych rzeczy, dla kibica nie osiągalnych do obejrzenia” – opowiedział.

 

Jedna z części wystawy poświęcona jest wybitnemu polskiemu szkoleniowcowi kobiecej siatkówki, zmarłemu w 2016 roku, Andrzejowi Niemczykowi. Zawiera fotografie oraz trzy nagrody „Wiktora” przyznane twórcy  sukcesów siatkarskiej reprezentacji  kobiet, z którą zdobył dwukrotnie złoty medal na mistrzostwach Europy w 2003 i 2005 roku.

 

Muzeum w swoich zbiorach ma także kolekcję medali: „Mamy tu prawie wszystkie medale, zdobyte w polskiej siatkówce reprezentacyjnej. Brakuje tylko dwóch medali olimpijskich wywalczonych w Tokio w 1964 roku oraz z 1968, wywalczonych przez reprezentację żeńską. Myślę, że wkrótce uzupełnimy tę kolekcję i będziemy je mogli wyeksponować ” – powiedział Grzegorz Szewczyk.

 

„Wśród kolekcji pucharów można zobaczyć m. in. puchar za wicemistrzostwo Europy z 1979 roku, gdzie Polacy grali w zestawieniu z gwiazdami drużyny Wagnera oraz młodymi zawodnikami w reprezentacji, takimi jak Wojciech Drzyzga, czy Wojciech Nalazek”. Jest także puchar za dobycie mistrzostwa Europy z 2009 roku z Izmiru „Wielki i piękny puchar, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających” – mówił inicjator „Volley Bajki”.

 

Bogatą kolekcję reprezentacyjnych i klubowych trykotów, stanowi około 80 koszulek, wśród których najstarsze sięgają lat 70. „Mamy koszulki z igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata z ‘74 i ‘76 roku, kiedy każdy reprezentant dostawał na turniej dostał jedną jasną i jedną ciemną i musieli w tym grać” – wspominał.  Wyeksponowane są także koszulki z podpisami reprezentantów Polski m. in. z Igrzysk Olimpijskich z Londynu 2012 i Rio de Janeiro 2016.

 

„Mamy też największą ciekawostkę siatkarską, czyli pierwszy puchar za mistrzostwo świata, jaki w ogóle został wyprodukowany w 1956 roku. Później to trofeum było pucharem przechodnim. Kiedy Polacy zdobyli mistrzostwo w ’74, potem miał być zwrócony kolejnej federacji, która organizowała turniej, ale jakoś tak wyszło, że został w Polsce i teraz mamy czym się pochwalić” – opowiedział Szewczyk.

 

Całość uzupełnia kolekcja pamiątek z Mistrzostw świata z 2014 roku: „Fantastyczna impreza zorganizowana w Polsce, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem kibiców oraz z meczem otwarcia na Stadionie Narodowym. W naszym muzeum możemy się pochwalić pucharem za mistrzostwo świata, a także mamy tu strój Pawła Zagumnego, łącznie z medalem” – zakończył oprowadzanie po siatkarskich zbiorach Grzegorz Szewczyk.

 

Zobaczcie w załączonym materiale jak wygląda prawdziwe siatkarskie muzeum.

Łukasz Kadziewicz, jk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze