Federer wygrał Australian Open! Niesamowity pojedynek

Roger Federer piąty raz w karierze wygrał Australian Open! W wielkim finale mierzył się z Rafaelem Nadalem. Szwajcar pokonał go po pięciosetowym pojedynku 3:2 (6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3). Mecz był bardzo wyrównany i zacięty. – Jak Rocky z Apollo – skwitował rywalizację dwóch mistrzów Zbigniew Boniek.

Pierwszy set był niezwykle wyrównany, choć zawodnicy powoli się rozkręcali. Pojedynek na najwyższe obroty wszedł w drugiej połowie tej partii. W siódmym gemie Federer przełamał Nadala i nie oddał już prowadzenia do samego końca.

Role odwróciły się w drugim secie, który był dominacją Hiszpana. Przełamał on swojego rywala już w pierwszym gemie. Następnie utrzymał swoją przewagę i znów przełamał Szwajcara! W pewnym momencie prowadził już 4:0. Federer nawiązał jeszcze walkę, ale Hiszpan nie pozwolił sobie wydrzeć tego seta i wygrał 6:3.

W kolejnej rozgrywce Roger skopiował wyczyn Nadala z poprzedniego seta. Szybko go przełamał i prowadził 3:0. Każdy kolejny gem to wyrównana i wyczerpująca walka z obu stron, ale zwycięsko wychodził z niej Federer, który w tym secie oddał Hiszpanowi zaledwie jednego seta. Mimo to ta partia trwała aż 41 minut!

O zwycięstwie w czwartym secie zadecydowało jedno przełamanie. Nadal wygrał podanie rywala w widowiskowy sposób, bo aż do 15. Wtedy było już wiadomo, że zwycięzcę tegorocznego Australian Open poznamy dopiero po piątym starciu.

Tu już w pierwszym gemie Nadal przełamał rywala. Federer już po chwili był bliski wyrównania. Miał dwa breakpointy, ale Hiszpan się wybronił. Podobnie było w kolejnym wyczerpującym gemie przy serwisie Nadala. Kilka razy Szwajcar był bliski przełamania, ale ostatecznie to rywal był górą. Do trzech razy sztuka? Tak było przynajmniej tym razem. Federer w końcu wygrał przy podaniu rywala i wrócił do gry. Od tego momentu zaczął znakomitą passę czterech wygranych z rzędu i to zapewniło mu piąty tryumf w Australian Open!

Federer został drugim najstarszym zwycięzcą Wielkiego Szlema w historii! (35 lat, 5 miesięcy i 21 dni). Rekord należy do Kena Rosewalla (37 lat, 2 miesiące i 1 dzień). To już 18. wielkoszlemowe zwycięstwo Szwajcara.

Relacja zakończona

Federer już z pucharem, a my dziękujemy za wielkie emocje!

Co za radość!

Czas na ceremonię wręczenia pucharu!

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 6:3

GEM, SET, MECZ! AUSTRALIAN OPEN DLA FEDERERA!!!

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 5:3

Ależ walka! Federer prowadził już 40:0. Nadal wyrównał, ale Szwajcar zdołał przełamać! Roger krok od piątego Australian Open!

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 4:3

Błyskawicznie Federer rozprawił się z Nadalem.

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 3:3

Co za emocje! Fenomenalna walka! Jest przełamanie i mamy remis. Federer dalej w grze!

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 2:3

Federer nie przegrał przy własnym serwisie, ale w tej chwili to za mało. Musi przełamać Nadala.

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 1:3

Ależ walka! Federer był bliski przełamania, ale Nadal się uratował. Powoli ucieka ten mecz Szwajcarowi.

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 1:2

Federer utrzymał swoje podanie.

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 0:2

Ależ walka! Federer miał trzy breakpointy, ale Nadal się wybronił.

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 0:1

Federer pod ścianą! Nadal przełamał go już w pierwszym gemie!

Roger Federer - Rafael Nadal, V set, 0:0

Czas na decydującego seta!

Gratulujemy! Piękny jubileusz.

Roger Federer - Rafael Nadal, IV set, 3:6

Nadal przypieczętował wygraną do zera tego seta. Mamy remis w meczu!

Roger Federer - Rafael Nadal, IV set, 3:5

Federer dalej w grze. Rozstrzygający gem tego seta przed nami.

Roger Federer - Rafael Nadal, IV set, 2:5

Nadal bez najmniejszych problemów wygrał do zera.

Roger Federer - Rafael Nadal, IV set, 2:4

Kolejny wyrównany gem wygrany na przewagi przez Federera. Cztery asy w tym gemie Szwajcara!

Kibice nie mogą się zdecydować.

Roger Federer - Rafael Nadal, IV set, 1:4

Problemy Nadala przy własnym serwisie. W grze na przewagi okazał się jednak lepszy. Wszystko zakończył świetną akcją i rozrzuceniem rywala.

Roger Federer - Rafael Nadal, IV set, 1:3

Przełamanie! Nadal wygrał przy serwisie rywala do 15!

Roger Federer - Rafael Nadal, IV set, 1:2

Dobry serwis i gem do 15 dla Nadala.

Roger Federer - Rafael Nadal, IV set, 1:1

Federer bez problemów wygrał tego gema.

Roger Federer - Rafael Nadal, IV set, 0:1

Pierwszy gem czwartego seta dla Nadala. Hiszpan skorzystał ze swojego dobrego serwisu.

Roger Federer - Rafael Nadal, III set, 6:1

Nadal miał dwa breakpointy, ale Federer się obronił i wygrał trzeciego seta! Zwyciestwo 6:1 wcale nie oznacza, że nie było tu wyrównanej walki. Trzeci set aż 41 minut!

Roger Federer - Rafael Nadal, III set, 5:1

Co za poziom! Federer znów przełamał Nadala!

Roger Federer - Rafael Nadal, III set, 4:1

Szybko wygrał tego gema Federer.

Roger Federer - Rafael Nadal, III set, 3:1

Nadal był pod ścianą, ale obronił trzy breakpointy i nie dał się przełamać. Gdyby przegrał w tym secie byłby już w zasadzie bez szans.

Roger Federer - Rafael Nadal, III set, 3:0

Federer zaczyna jak Nadal w drugim secie! Spokojnie wygrany gem, dwa asy i jest 3:0.

Roger Federer - Rafael Nadal, III set, 2:0

Federer przełamał Hiszpana! Znakomity gem Szwajcara! Kapitalnie rozrzucał Nadala.

Roger Federer - Rafael Nadal, III set, 1:0

Problemy Federera. Już na początku bardzo długi gem. Zaczął lepiej niż w poprzednim secie. Utrzymał swoje podanie, choć Nadal zaciekle walczył i był bliski przełamania. Znów w pierwszym gemie! Szwajcar obronił aż trzy breakpointy! Najdłuższy gem meczu.

Zaczynamy trzeci set!

Roger Federer - Rafael Nadal, II set, 3:6

Gem i set dla Nadala. Pewnie, do zera rozbił Federera w ostatnim gemie tego jednostronnego seta Hiszpan.

Roger Federer - Rafael Nadal, II set, 3:5

Federer utrzymał swoje podanie. Wygrana do 15.

Roger Federer - Rafael Nadal, II set, 2:5

Błyskawiczny gem dla Nadala.

Roger Federer - Rafael Nadal, II set, 2:4

No proszę! Kolejny gem dla Federera! Choć ciężko będzie wrócić do gry.

Roger Federer - Rafael Nadal, II set, 1:4

Jest pierwszy gem w tym secie dla Federera! Trzecie przełamanie w tym secie. Pierwsze dla Szwajcara.

Roger Federer - Rafael Nadal, II set, 0:4

Kolejne przełamanie! Olbrzymie problemy Federera w drugim secie. przegrywał już 0:40. Doprowadził do kontaktu z rywalem, ale Nadal nie oddał zwycięstwa. Ten set w zasadzie już jest rozstrzygnięty.

Roger Federer - Rafael Nadal, II set, 0:3

Ależ wyczerpujący gem! Najdłuższy w tym meczu. Nadal obronił dwa breakpointy. Federer był blisko.

Roger Federer - Rafael Nadal, II set, 0:2

Przełamanie! Federer w opałach. Było już 0:30, ale Szwajcar się uratował. Doprowadził do gry na przewagi, a z tego zaciętego gema zwycięsko wyszedł Nadal!

Roger Federer - Rafael Nadal, II set, 0:1

Gem dla Nadala zakończony asem!

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 6:4

Gem i set dla Federera! Pewnie poradził sobie z Nadalem Szwajcar. Set zakończony asem serwisowym.

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 5:4

Dość łatwa wygrana Nadala. As, efektowny forhand Hiszpana dały mu czwartego gema. Czas na kluczowy moment pierwszego seta.

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 5:3

Ależ świetnie Federer. Wygrał do zera, a wszystko zakończone pięknym asem.

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 4:3

Federer przełamał Nadala! Kapitalny gem Szwajcara. Zaskakujący backhand Rogera i wyrzucenie piłki Nadala dało nam przełamanie.

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 3:3

Ależ potężnie serwował Roger! Jest pierwszy as! Szwajcar pewnie do zera rozprawił się z Nadalem.

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 2:3

Bardzo dobry serwis Nadala i błyskawiczny gem. Drugi gem wygrany do zera przez Hiszpana.

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 2:2

Szybki i efektowny gem dla Federera! Kapitalny skrót, potężny serwis i jest remis.

Wielki finał interesuje również piłkarzy!

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 1:2

Pojawiły się pierwsze nerwy u Nadala. Podwójny błąd serwisowy na 30:30. Górą jednak Hiszpan.

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 1:1

Szwajcar wygrał do 30. Nie był to jednak łatwy gem dla Federera. Dłuższą wymianę wygrał Nadal, ale kluczowy okazał się dobry serwis Szwajcara.

Roger Federer - Rafael Nadal, I set, 0:1

Bardzo dobrze swoim serwisem rozpoczął Nadal. Pewne zwycięstwo do zera.

Zaczynamy!

Sędzią głównym spotkania jest Brytyjczyk James Keothavong.

Panowie ostatni raz mierzyli się w finale w Bazylei na kortach wewnętrznych. Tam górą był Federer wygrywając 2:1.

Trwa już rozgrzewka.

Trzy mecze w Australian Open grali do tej pory Nadal i Federer. Wszystkie spotkania w Melbourne wygrał Hiszpan.

Zawodnicy są już na obiekcie!

Tenisista z Majorki Australian Open wygrał raz. Federer aż cztery!

Nadal ma zaś okazję zostać jedynym tenisistą, który wygrał każdą z imprez Wielkiego Szlema przynajmniej dwa razy.

Jeśli wygra Federer, to zostanie drugim najstarszym zwycięzcą wielkiego szlema w historii! (35 lat i 5 miesięcy). Rekord należy do Kena Rosewalla (37 lat i 2 miesiące).

Każdy z zawodników może dziś przejść do historii światowego tenisa!

Rafael Nadal rywalizował z Rogerem Federerem 34 razy. Bilans jest korzystniejszy dla Hiszpana. Wygrał 23 pojedynki przy 11 zwycięstwach Szwajcara.

Witamy! Dzis dzień ze sportowymi emocjami. Na początek wielki finał Federer - Nadal!