Puchar Polski: Awans Chemika, brawa dla Wisły!

W ćwierćfinale Pucharu Polski siatkarki Wisły Warszawa przegrały z Chemikiem Police 1:3. Czołowa drużyna I ligi potwierdziła swą postawą w tegorocznej edycji imprezy, że zasługuje na szansę gry w Orlen Lidze.

Mistrzynie Polski były zdecydowanymi faworytkami ćwierćfinałowego starcia w Pucharze Polski z czołową drużyną I ligi - Wisłą Warszawa. Klub ze stolicy nie ukrywa ekstraklasowych ambicji, a obecna edycja Pucharu Polski potwierdziła, że Wisła nie odstaje poziomem od drużyn z Orlen Ligi. Podopieczne trenera Mirosława Zawieracza w 1/8 finału zmierzyły się z PTPS Piła i wyszły zwycięsko z rywalizacji z ekipą z ekstraklasy, pokonując pilanki 3:2 (28:30, 25:19, 27:29, 26:24, 15:11), po niezwykle emocjonującym meczu. Warszawskie Syreny potwierdziły swe ambicje również w starciu z najlepszą drużyną ostatnich lat w polskiej kobiecej siatkówce.

W pierwszym secie wyrównana walka trwała jedynie do stanu 7:7. W środkowej części tej partii przyjezdne, dzięki skutecznej grze Katarzyny Zaroślińskiej, odskoczyły rywalkom (9:14). W końcówce nie było wielkich emocji, mistrzynie Polski pewnie wygrały (14:25). W drugiej partii Warszawskie Syreny przełamały początkową tremę i rozpoczęły od prowadzenia 3:1. Policzanki szybko przejęły inicjatywę. Przy stanie 13:20 wydawało się, że policzanki znów pewnie wygrają, ale gospodynie nie rezygnowały, rozpoczęły pogoń i zmniejszyły dystans (20:23), a po skutecznych atakach Karoliny Ciaszkiewicz-Lach przegrywały już tylko 22:24. W tym momencie szkoleniowiec policzanek poprosił o czas, po którym Agnieszka Bednarek-Kasza zdobyła decydujący punkt.

Set numer trzy miał niespodziewany przebieg. Siatkarki ze stolicy od początku miały minimalną przewagę (8:7), po asie serwisowym Anny Łozowskiej było już 13:9, a po ataku Joanny Sobczak - 16:12. W końcówce mistrzynie Polski nie były już w stanie odrobić strat i set zakończył się zaskakującym i wysokim zwycięstwem gospodyń 25:19. Podrażnione siatkarki z Polic czwartą odsłonę zaczęły od wyraźnej przewagi (4:9). Ekipa ze stolicy jeszcze w środkowej części seta była blisko dogonienia rywalek (10:12), ale w końcówce znów dominowały policzanki i set zakończył się wynikiem 16:25. MVP: Malwina Smarzek.

Trzy kolejne mecze ćwierćfinałowe, które wyłonią pozostałych uczestników Final Four odbędą się w środę - 1 lutego. Zwycięzcy ćwierćfinałów awansują do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany 4-5 lutego w Zielonej Górze. Trofeum broni ekipa Chemika, która w ubiegłorocznym finale pokonała w Kaliszu 3:1 Atom Trefl Sopot.