Kontrowersje w Hiszpanii. Piłkarz wyrzucony z klubu z powodów politycznych

Piłka nożna
Kontrowersje w Hiszpanii. Piłkarz wyrzucony z klubu z powodów politycznych
fot. PAP

Roman Zozula, w ostatnim dniu okienka transferowego, przeszedł z Betisu Sewilla do Rayo Vallecano. Transfer nie przypadł jednak do gustu kibicom z przedmieść Madrytu, gdyż Ukrainiec jest neonazistą i zwolennikiem ultraprawicowej partii w swoim kraju. W związku z tym działacze Rayo błyskawicznie anulowali transakcję i Zozula musiał wrócić do swojego byłego klubu.

Deadline day zawsze wiąże się z wzmożonym ruchem transferowym w całej Europie. Nie inaczej było również w tym roku. W Hiszpanii na transfer w ostatniej chwili zdecydowało się występujące w drugiej lidze Rayo Vallecano. Spadkowicz z Primera Divison ściągnął Romana Zozulę z Betisu, ale Ukrainiec w nowym klubie przebywał zaledwie przez kilkanaście godzin, gdyż transakcja została anulowana.

Działacze Rayo postanowili zrezygnować z usług snajpera z powodu protestu kibiców. Te z kolei uwarunkowane były powiązaniami Zozuli z neonazistowską ultraprawicową partią. W ośrodku treningowym Rayo od rana trwał protest fanów klubu spod Madrytu. Pojawił się m.in. transparent z napisem: "Vallekas nie jest miejscem dla nazistów, dla ciebie też nie. Wypad".

 


Sam Ukrainiec nigdy nie ukrywał swoich poglądów politycznych, a w mediach społecznościowych wstawiał nawet zdjęcie z szalikiem, na którym widniała podobizna Stefana Bandery... Co więcej, Zouzla dzielił się swoim zdjęciem z bronią oraz finansowo wspierał bataliony faszystowskie na Ukrainie. Napastnik z pewnością nie spodziewał się jednak, że stanie się to powodem wyrzucenia go z klubu. Co więcej, jego przyszłość w Betisie, z którego miał zostać wypożyczony do Rayo, także nie rysuje się w różowych barwach. Klub z Andaluzji szybko wydał oświadczenie, że będzie troszczyć się o Zozulę, ale najprawdopodobniej w Betisie nie zagra, ponieważ został zarejestrowany w Rayo. Teraz kwestią zawodnika z Ukrainy zajmą się prawnicy i to oni rozstrzygną jego przyszłość.


Zozula ma na swoim koncie 31 występów w kadrze. W czerwcu znalazł się w kadrze Ukrainy na Euro 2016 we Francji. Natomiast polscy kibice najbardziej mogą go pamiętać z meczu eliminacji do mistrzostw świata w Brazylii, kiedy to w spotkaniu z Polską Zozula wpisał się na listę strzelców, a Ukraina pokonała na Stadionie Narodowym biało-czerwonych 3:1.


BC, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze