Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu 4000 sportowców będzie rywalizować w blisko 40 dyscyplinach o ponad 200 kompletów medali. O pięć z nich powalczą zawodnicy i zawodniczki specjalizujący się w biegach na orientację.

 

Rys historyczny

 

Bieganie towarzyszy człowiekowi od początku istnienia ludzkości. De facto także to na orientację, bo już ludy pierwotne uciekając przed dziką zwierzyną, koniec końców musiały odnaleźć drogę powrotną do swojego plemienia. Biegi na orientację, jako dyscyplina sportowa wymyślone zostały jednak zdecydowanie później, bo na przełomie XIX i XX wieku w Skandynawii. Pierwsze zawody odbyły się w 1897 roku w norweskim Bergen. Dynamiczny rozwój dyscypliny na północy naszego kontynentu nastąpił po I Wojnie Światowej, w Europie środkowej dopiero w latach 50. XX wieku.

 

Międzynarodowa Federacja Biegów na Orientację (IOF - International Orienteering Federetion) została powołana do życia w 1961 roku. Rok później w Norwegii odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy. W 1966 roku, w Finlandii – pierwsze mistrzostwa świata. Rok później do międzynarodowych struktur przystąpiła Polska. Pod egidą Międzynarodowej Federacji Orienteeringu odbywają się także zawody w kolarstwie na orientację, biegach na nartach na orientację oraz zawody na orientację niepełnosprawnych.

 

Biegi na orientację w Polsce

 

Organem sprawującym pieczę nad wszystkimi dyscyplinami na orientację w naszym kraju jest Polski Związek Orientacji Sportowej, powstały w 1989 roku początkowo jako Polski Związek Biegów na Orientację, a w 2007 roku przemianowany na istniejący. Biegi na orientację uprawia nad Wisłą ponad 1500 zarejestrowanych, aktywnych zawodników z 69 klubów. Osiągamy sukcesy, ale przede wszystkim na juniorskich zawodach rangi mistrzowskiej.

 

W 2016 roku reprezentanci Polski wywalczyli cztery medale (w tym dwa złote) mistrzostw Europy juniorów. Po srebro mistrzostw świata juniorów sięgnęła w zeszłym roku w Szwajcarii Aleksandra Hornik.

 

Zasady w pigułce

 

1. Rywalizacja polega na pokonaniu przez zawodników w jak najkrótszym czasie określonego dystansu, potwierdzając po drodze w odpowiedniej kolejności zaznaczone na mapie punkty kontrolne.

 

2. Każdy zawodnik jest wyposażony w kartę elektroniczną, mapę, kompas oraz nadajnik gps. Bezdotykowa karta elektroniczna służy do potwierdzenia obecności w oznaczonych na bardzo szczegółowej mapie punktach kontrolnych (punkty kontrolne wyposażone są w specjalne nadajniki, generujące zapis elektroniczny na karcie). Kompas ułatwia nawigację w terenie. Nadajnik gps służy „śledzeniu” rywalizacji online.

 

3. Do biegów indywidualnych zawodnicy ruszają pojedynczo w określonych odstępach czasowych. W przypadku sprintu – co minutę, biegów średnich – co 2 minuty.

 

4. Zwycięża ten, który pokona trasę najszybciej, potwierdzając po drodze wszystkie punkty kontrolne w odpowiedniej kolejności.

 

5. Pominięcie któregoś z punktów kontrolnych oznacza dyskwalifikację.

 

6. Rywalizacja sprinterska odbywa się na trasie długości ok. 3km. Biegi średnie to dystans ok. 5-6km.

 

7. Sztafeta składa się z dwóch zawodniczek i dwóch zawodników. Na trasę ruszają w kolejności: kobieta – mężczyzna – mężczyzna – kobieta. Start pierwszej zmiany jest masowy, ale trasy poszczególnych zawodniczek (umiejscowienie punktów kontrolnych) mogą się między sobą nieco różnić. Po dobiegnięciu do mety pierwszego ogniwa sztafety, wyrusza drugi zawodnik. Sztafeta kończy rywalizację, po dotarciu na metę zawodniczki z ostatniej zmiany. Cała trasa każdej ze sztafet jest taka sama.

 

O co biega w biegach na orientację, najlepiej obrazuje wideo instruktażowe Warszawsko-Mazowieckiego Związku Orientacji Sportowej:

 

Orientacja Sportowa from PZOS.tv on Vimeo.

 

Biegi na orientację na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja w biegach na orientację toczyć się będzie od 25-27 lipca w trzech lokalizacjach.

2. Zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą w sprincie (centrum Wrocławia – 25.07.); na średnim dystansie (las bukowy i Park Zdrojowy w Trzebnicy – 26.07.) oraz w sztafetach (Wrocławskie ZOO – 27.07.). Łącznie rozdanych zostanie pięć kompletów medali.

3. Na starcie konkurencji indywidualnych stanie 40 zawodników i 40 zawodniczek. W rywalizacji sztafet zobaczymy 17 czteroosobowych mikstów.

4. Polskę reprezentować będą dwie zawodniczki i dwóch zawodników. Kwalifikacje zakończą się w marcu.