Wiceprezes Ju-Jitsu: Na World Games rozwiążemy worek z medali

Inne
Wiceprezes Ju-Jitsu: Na World Games rozwiążemy worek z medali
fot. PAP

"Podobnie jak cztery lata temu w Cali, rozwiążemy worek z medali" - zapowiada wiceprezes ds. organizacyjnych Polskiego Związku Ju-Jitsu Sławomir Cypel przed igrzyskami sportów nieolimpijskich World Games, które w tym roku odbędą się we Wrocławiu.

Poprzednia impreza tej rangi odbyła się w 2013 roku w Kolumbii. Reprezentanci Polski zdobyli sześć medali, w tym jeden w dyscyplinie pokazowej - maratonie kajakowym. Cztery krążki w Andach wywalczyli przedstawiciele ju-jitsu - złoty Anna Polok (70 kg) oraz srebrne Martyna Bierońska (55 kg), Emilia Maćkowiak (70 kg) i Tomasz Szewczak (94 kg).

 

"To był znakomity wynik, startowało przecież tylko pięcioro naszych reprezentantów w konkurencjach fighting i ne waza. Niewiele zabrakło, aby wszyscy - mimo mocnej konkurencji - znaleźli się na podium, gdyż Tomasz Krajewski (85 kg) zajął czwarte miejsce. We Wrocławiu będziemy mieli znacznie liczniejszą kadrę, a po ostatnich sukcesach międzynarodowych jesteśmy pewni, że ju-jitsu będzie wiodącym sportem i zapewni najwięcej medali całej polskiej drużynie narodowej" - powiedział Cypel.

 

Mistrzostwa świata seniorów odbyły się dwa miesiące temu także w stolicy Dolnego Śląska. Biało-czerwoni sięgnęli aż po 24 krążki i po raz trzeci z rzędu, poprzednio w Paryżu i Bangkoku, wygrali klasyfikację zespołową.

 

"Turniej wrocławski wypadł rewelacyjnie pod względem sportowym i organizacyjnym. Nasz wysiłek, sportowców, trenerów i działaczy, został doceniony, ale już kolejne wyzwania w postaci wspomnianych zawodów World Games w lipcu, a także czerwcowych mistrzostw Europy mastersów i przyszłorocznych mistrzostw kontynentu seniorów. Kiedy są sukcesy, aż miło się pracuje. Jako organizatorzy osiągnęliśmy zysk finansowy i dzięki temu zarząd mógł nagrodzić wszystkich polskich medalistów. Do tego doszły jeszcze nagrody ministerialne w postaci stypendiów na sezon 2017. Wielu naszych reprezentantów może spokojnie skoncentrować się na tegorocznych wyzwaniach. Motywację do ciężkiego wysiłku mają fantastyczną" - dodał Cypel, który od lat współpracuje z szefem związku Tomaszem Knapem.

 

Sochaczewianin zwrócił też uwagę na rosnącą liczbę klubów zrzeszonych w Polskim Związku Ju-Jitsu. "Otrzymujemy zgłoszenia z całej Polski. Kluby chcą uczestniczyć w oficjalnej rywalizacji, a dowodem tego były ostatnie, weekendowe mistrzostwa Polski do lat 18 i 21 w Mysłowicach. Najlepsi z tych kategorii wiekowych w marcu wystąpią w mistrzostwach świata w Atenach" - poinformował.

 

A dla seniorów imprezami sezonu będą: World Games we Wrocławiu i listopadowe MŚ w Kolumbii.

 

"Cały czas poszukujemy partnerów i sponsorów, którzy zechcą wesprzeć i zainwestować w złotą drużynę" - zapewnił prezes związku Tomasz Knap.

 

Igrzyska sportów nieolimpijskich rozgrywane są od 1981 roku, zawsze rok po letniej olimpiadzie. Głównym organizatorem jest International World Games Association, a patronat sprawuje MKOl. W 10. edycji World Games udział weźmie około 4 tysięcy sportowców z całego świata, którzy będą rywalizować w 31 dyscyplinach.

jk, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie