PŚ w skokach: Sześciu biało-czerwonych wystartuje w Oberstdorfie

Inne
PŚ w skokach: Sześciu biało-czerwonych wystartuje w Oberstdorfie
fot. PAP

Oberstdorf jest gotowy do inauguracji przebudowanego obiektu do lotów narciarskich. Zmaganiom najlepszych skoczków świata towarzyszyć będzie wiele imprez towarzyszących. W konkursie wystąpi sześciu biało-czerwonych z liderem PŚ Kamilem Stochem na czele.

Trener biało-czerwonych Stefan Horngacher wysyła do boju w dwóch konkursach o punkty Pucharu Świata: Kamila Stocha, Macieja Kota, Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Stefana Hulę i Jana Ziobrę.

 

Zmodernizowany mamut w Oberstdorfie (HS 225), noszący imię znanego w przeszłości skoczka Heiniego Klopfera, przebudowany został za sumę prawie 12 mln euro, a dokładnie 11,8 mln euro.

 

Trzydniowe zawody w Oberstdorfie będą próbą generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w lotach na tym obiekcie.

 

Kibice spodziewają się, że wielu skoczków poleci poza dotychczasowy rekord wynoszący 225,5 m.

 

"To będzie dla naszych skoczków wielkie wyzwanie. Już cieszymy się na zawody" - powiedział trener reprezentacji Niemiec Werner Schuster.

 

Po raz ostatni loty w Oberstdorfie miały miejsce cztery lata temu, a jako ostatni zwycięzca imprezy w annałach zapisał się reprezentant gospodarzy Richard Freitag.

 

Próg skoczni skrócony został o siedem metrów, ale za to podwyższony o pięć metrów, aby w ten sposób zagwarantować sportowcom bezpieczniejszą parabolę lotu.

 

Punkt konstrukcyjny skoczni wynosi po przebudowie 225 metrów, tyle samo co na obiektach w austriackim Tauplitz/Bad Mitterndorfie, słoweńskiej Letalnicy w Planicy oraz w norweskim Vikersundzie.

 

Niemiec Andreas Wellinger uważa, że jest w stanie uzyskać odległość większą od 218 metrów będącą rekordem życiowym.

 

Kontuzja rekordzisty Niemiec w lotach Severina Freunda spowodowała, że na zawodach będzie widzem. Freund w Vikersundzie wylądował przed dwoma laty na 245 metrze.

 

Zwolennikiem etapowego poprawiania rekordu skoczni w Oberstdorfie jest kolega Freunda z ekipy Michael Neumayer, do którego przez dwa lata należał rekord kraju - 231 m.

 

W czwartek nastąpi poświęcenie oraz pierwszy pozakonkursowy skok na obiekcie, który niedawno uzyskał homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

 

Organizatorzy "trzydniówki" w Oberstdorfie wzięli pod uwagę fakt, że kibice nie tylko samym sportem żyją i dla nich ustawiono pod skocznia wielki namiot, gdzie będzie można tańczyć. Do tańca przygrywać będzie zespół "Biba&die Butzemaenner.

 

O atmosferę na skoczni zatroszczy się natomiast znane duo moderatorów Jens Zimmermann i Helmer Litzke.

Nie zabraknie także pokazu ogni sztucznych.

 

W czwartkowe południe w Oberstdorfie niebo było lekko zachmurzone, a temperatura oscylowała wokół 5 stopni Celsjusza.

 

Program rywalizacji w Oberstdorfie:
  
  3 lutego (piątek)
  16.00 - trening oficjalny
  18.00 - kwalifikacje
  
  4 lutego (sobota)
  14.45 - seria próbna
  16.00 - pierwsza seria konkursowa
  
  5 lutego - niedziela
  13.30  - seria próbna i kwalifikacje
  15.00  - pierwsza seria konkursowa.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze