Wyjście ze strefy spadkowej celem Górnika Łęczna

Piłka nożna
Wyjście ze strefy spadkowej celem Górnika Łęczna
fot. Marcin Pirga/Cyfrasport

Celem przyświecającym piłkarzom, szkoleniowcom i działaczom Górnika Łęczna przed rundą wiosenną ekstraklasy jest utrzymanie w lidze. Zespół znajduje się w strefie spadkowej, ale po dobrze przepracowanej zimie trener Franciszek Smuda jest optymistą.

W klubie jeszcze przed zimową przerwą nastąpiła zasadnicza zmiana - na czele sztabu szkoleniowego stanął były selekcjoner drużyny narodowej Franciszek Smuda. Jednym z jego najbliższych współpracowników jest od początku stycznia Dariusz Marzec, były zawodnik m.in. Wisły Kraków, mający na swoim koncie sukcesy w pracy z młodzieżą.

 

Natomiast w kadrze zawodniczej, mimo niesatysfakcjonujących wyników, nie przeprowadzono rewolucji, bo praktycznie zostali wszyscy zawodnicy, a pozyskani 27-latkowie - rumuński obrońca Gabriel Matei i defensywny pomocnik Josimar Atoche z Peru - o miejsce w pierwszej jedenastce bedą musieli mocno walczyć.

 

W okresie przygotowawczym zespół z Łęcznej przebywał na dwóch zgrupowaniach - najpierw przez tydzień w Uniejowie, a później dłużej nieco gościł w hiszpańskiej miejscowości Oropesa del Mar. Zdaniem trenera Smudy ten krótki czas jego podopieczni przepracowali bardzo solidnie, a niezłe wyniki w sparingach dodały zawodnikom wiary w swoje możliwości, co powinno przełożyć się na spotkania ligowe.

 

"Uważam, że w drużynie są i młodzi utalentowani piłkarze, i wielu doświadczonych, co pozwala na stworzenie dobrego kolektywu, który może utrzymać się w lidze. Sparingi pokazały, że zaczynamy grać konsekwentnie, zawodnicy zaczynają pokazywać swoje umiejętności, a niektórzy z nich mają je ponadprzeciętne. Jeśli to przełoży się odpowiednio na ekstraklasę, to powinniśmy osiągnąć cel, jakim w tym sezonie jest utrzymanie" - podkreślił trener Górnika.

 

Mecze w roli gospodarza Górnik rozgrywać będzie nadal na Arenie Lublin, choć klub kibica wciąż bojkotuje tę decyzję kierownictwa klubu. Prezes Artur Kapelko podkreślił jednak, że decyzja ta motywowana jest względami biznesowymi, bo od chwili przenosin spotkań mistrzowskich na Arenę Lublin, w porównaniu do całego poprzedniego sezonu, aż o 65 proc. wzrosły przychody klubu z tytułu umów reklamowych, nie licząc środków pozyskiwanych z kopalni Bogdanka i ekstraklasy.

 

Wyniki meczów kontrolnych w okresie przygotowawczym: GKS Tychy 2:0, Pogoń Siedlce 3:0, Wisła Puławy 1:1, rezerwy Villarreal CF (Hiszpania) 2:0, Diosgyori VTK Miszkolc (Węgry) 3:0, Ruch Chorzów 3:0, Radomiak Radom 1:1.

 

Wiosenną część rozgrywek ekstraklasy Górnik rozpocznie w sobotę o godz. 15.30 podejmując w Lublinie KGHM Zagłębie Lubin.

jk, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze