Europa chce zdominować mundial! Kontrowersyjny pomysł szefa UEFA

Piłka nożna
Europa chce zdominować mundial! Kontrowersyjny pomysł szefa UEFA
fot. PAP

Aleksander Ceferin, prezydent UEFA chciałby żeby na mundialu w 2026 roku mogło wystąpić 16 reprezentacji ze Starego Kontynentu. Ponadto Słoweniec zaproponował, aby każda drużyna z Europy była w oddzielnej grupie. Przypomnijmy, że we wspomnianych mistrzostwach świata udział weźmie aż 48 ekip.

Szef Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, Gianni Infantino niedawno poinformował, że od mundialu w 2026 roku najważniejsza impreza piłkarska na świecie będzie liczyła 48 drużyn. Powoduje to zwiększenie zespołów z każdego kontynentu: Afryka (z 5 do 9), Azja (z 4,5 do 8,5), Ameryka Południowa (z 4,5 do 6), ze strefy CONCACAF (z 3,5 do 6,5), Europy (z 13 do 16). Połówki oznaczają, że jeden z zespołów musi grać w barażach. Ponadto jedno pewne miejsce miałaby reprezentacja z Oceanii.

 

Plan zwiększenia ilości ekip ze Starego Kontynentu nie jest tak oryginalny, jak drugi pomysł Ceferina. Słoweniec chciałby, aby każda z 16 drużyn z Europy grała od oddzielnej grupie. W myśl nowych zasad wprowadzonych przez FIFA 48 zespołów podzielonych zostanie na 16 grup po trzy drużyny. Oznaczałoby to, że w pierwszej rundzie mundialu europejskie ekipy nie rywalizowałyby między sobą.  

 

- Myślimy, że realne jest 16 ekip z Europy na mundialu, dodatkowo liczymy, iż każda z nich zagra w innej grupie. Moim zdaniem wszystkie nasze zespoły będą w stanie awansować do dalszej fazy turnieju – powiedział Ceferin.

IM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze