NFL: Gigantyczne odszkodowania dla byłych graczy

Inne
NFL: Gigantyczne odszkodowania dla byłych graczy
fot. PAP/EPA

Sędzia federalny w Filadelfii wezwał władze ligi NFL do rejestracji przypadków chorób mózgu wśród byłych graczy futbolu amerykańskiego. Leczenie i odszkodowania dla zawodników, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu uprawiając ten sport mogą sięgnąć miliarda dolarów.

Same władze ligi szacują, że spośród ponad 22 tysięcy byłych zawodników więcej niż 6000 może cierpieć na choroby wywołane wstrząśnieniem mózgu, m.in. chorobę Alzheimera, demencję, stwardnienie zanikowe boczne.

Do sądów w USA trafiło już wiele pozwów były graczy, którzy skarżą NFL za ukrywanie informacji o skutkach mikrourazów czaszki doznanych podczas meczów treningowych i ligowych - przede wszystkim podczas zderzeń.

W tym tygodniu władze ligi przekazały do funduszu powierniczego 65 mln dolarów na zaspokojenie roszczeń zawodników oraz edukację obecnych graczy. W najbliższych sześciu miesiącach na fundusz odszkodowań zdrowotnych liga musi wpłacić 120 mln dol.

Pieniądze z obydwu funduszy zostaną przeznaczone dla graczy, którzy zakończyli karierę między rokiem 1949 a 7 stycznia 2014.

W sezonie zasadniczym ligi futbolu amerykańskiego NFL rozgrywanych jest 256 meczów. Od kilku lat liczba wstrząśnień mózgu w ich trakcie przekracza 200.

Zdaniem NFL wzrost liczby takich przypadków w porównaniu z minionymi latami nie jest wynikiem zaostrzenia się gry, ale większej liczby przeprowadzanych badań i samoświadomości zawodników, którzy dużo lepiej potrafią rozpoznać symptomy.

SA, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze