Stawiasz na wychowanków? Zapomnij o sukcesach

Piłka nożna
Stawiasz na wychowanków? Zapomnij o sukcesach
fot. Miguel Tona, PAP/EPA
Athletic i Real Sociedad - wielu wychowanków, niewiele trofeów

Zaproponowaną w tytule tezę można postawić po lekturze raportu, którego autorzy wnikliwie przeanalizowali sytuację w 31 ligach. W setce europejskich klubów najchętniej stawiających na wychowanków w obecnym sezonie znalazły się dwa polskie zespoły - Ruch Chorzów i Wisła Kraków. Faktycznie, próżno szukać ich w czołówce ekstraklasy.

Ta prawidłowość pojawia się niemal we wszystkich ligach. Wyjątkiem Rumunia i Węgry. Z klubów, w których wychowankowie stanowią co najmniej połowę składu, tylko Vitorul Constanta jest w swojej lidze liderem. Honved Budapeszt, w którym na swoich ludzi stawia się niemal równie chętnie jak w Konstancy, jest w lidze węgierskiej na drugim miejscu mając tyle punktów, co prowadzący Videoton. I to tyle.

Dziennikarze portugalskiej gazety O Jogo tekst o rzeczonym raporcie zatytułowali: "Sportingu, wychowankowie tytułów nie zdobywają". Sporting Lizbona od lat słynie ze znakomitej pracy z młodzieżą; od lat też przegrywa walkę o mistrzowskie tytuły z Porto i Benfiką. Sporting jest jedynym portugalskim zespołem klasyfikowanym - i to wysoko, na 26. miejscu - w rankingu stawiających na wychowanków; Benfiki i Porto na liście nie znajdziemy.

Nawet jeśli teza postawiona przez dziennikarzy O Jogo wydaje się nieco przesadzona, to... z faktami trudno dyskutować. Identycznym jak Sporting przykładem jest jedyny angielski klub w zestawieniu - Arsenal. Wprawdzie powtarzana przez kibiców Kanonierów sentencja "My nie kupujemy gwiazd, my je tworzymy" brzmi efektownie, ale jeszcze efektowniej wyglądają puchary w klubowej gablocie. A z tym od dawna w Arsenalu krucho.

Podobnie rzecz ma się z Primera Division. Jak chodzi o stawianie na wychowanków resztę stawki na głowę biją kluby z Kraju Basków: Athletic Bilbao (3. miejsce w Europie!) i Real Sociedad (10. lokata). W rywalizacji o tytuły nie mają jednak większych szans z hiszpańskimi gigantami. Ten obraz mogłaby zmienić Barcelona, ale po pierwsze: w obecnym sezonie (a tego dotyczy badanie) Katalończycy nie dotrzymują kroku Realowi Madryt, a po drugie: tych wychowanków nie gra aż tylu, co za czasów Xaviego, Puyola, Victora Valdesa.

Zależność między liczbą grających wychowanków, a miejscem w tabeli widać tym wyraźniej, im wyższy jest poziom ligi. Autorzy badania sporządzili osobną klasyfikację dla pięciu najmocniejszych lig w Europie. Spójrzmy na pierwsze trójki.

 

Anglia: Arsenal, Manchester United, Middlesbrough.

Hiszpania: Athletic, Real Sociedad, Osasuna.

Francja: Lyon, Toulouse, Nancy.

Niemcy: Schalke, Bayern, Freiburg.

Włochy: Milan, Empoli, Atalanta.  

A teraz zestawienia zespołów najchętniej stawiających na wychowanków porównajmy z tabelami pięciu najsilniejszych lig. Czy można być jednocześnie na podium wśród zespołów grających wychowankami i w pierwszej trójce pod względem zdobytych w lidze punktów? Udaje się to tylko i wyłącznie Bayernowi Monachium.

Chyba wszyscy kibice chcieliby, żeby w ich ulubionych zespołach grało wielu wychowanków, chłopaków związanych emocjonalnie z klubem, z regionem. Chcieliby również sukcesów, mistrzowskich tytułów, pucharów. Tymczasem okazuje się, że o ile nie jesteś Bayernem lub Barceloną, musisz coś wybrać...

Opisywany raport opublikowało Obserwatorium Futbolu CIES. Działające od ponad dwudziestu lat w Szwajcarii CIES (International Centre for Sports Studies) to szacowna instytucja badawcza założona wspólnie przez FIFA i Uniwersytet w Neuchatel. Samo Obserwatorium Futbolu działa już od 2005 roku i w tym czasie przeprowadziło setki badań i analiz dotyczących europejskiego futbolu.

Ostatni raport dotyczy związku między liczbą wychowanków w składzie, a osiąganymi wynikami. Pod lupę wzięto aż 31 europejskich lig (ich pełną listę podajemy poniżej). W przypadku każdego zespołu wyliczono procentowy udział wychowanków wśród grających zawodników. Metodologia badania była czytelna i uczciwa: zsumowano minuty rozegrane przez wszystkich zawodników danego klubu w meczach ligowych od 1 lipca do 31 grudnia 2016 roku, po czym policzono, ile z tych minut na boisku spędzili wychowankowie. Za wychowanków uznano zaś zawodników, którzy między 15 a 21 rokiem życia spędzili minimum trzy sezony w obecnym klubie.

A to kraje, których ligi - tylko te najwyższe - objęto badaniem: Anglia, Austria, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szkocja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Węgry, Włochy.

Rankingi klubów, w których wychowankowie grają najwięcej
(w ostatniej kolumnie procentowy udział wychowanków wśród wszystkich grających zawodników):

 

31 lig europejskich

1.  FC Tatran Słowacja  74,9
2.  Gorica Słowenia  65,3
3.  Athletic Bilbao Hiszpania  64,6
4.  Wołyń Łuck Ukraina  63,2
5.  Aalborg Dania  60,5
6.  Hradec Kralove Czechy  60,3
7.  Vitorul Constanta Rumunia  56,3
8.  Nordsjaelland Dania  54,9
9.  Odd Norwegia  54,7
10.  Real Sociedad Hiszpania  54,3
...12.  Honved Węgry  53,2
...26.  Sporting Portugalia  43,2
...36.  Ruch Chorzów Polska  38,6
...50.  Barcelona Hiszpania  34,0
...56.  AC Milan Włochy  32,3
57.  Ajax Holandia  32,2
...71.  Wisła Kraków Polska  30,4
...88.  Arsenal Anglia  28,1
...99.  Atletico Madryt Hiszpania  26,8
100.  Sion Szwajcaria  26,7

 

 

5 najsilniejszych lig europejskich

1.  Athletic Bilbao  Hiszpania  64,6 
2.  Real Sociedad  Hiszpania 
 54,3
3.  Olympique Lyon  Francja  50,0
4.  Osasuna  Hiszpania  44,7
5.  Toulouse  Francja  40,8
6.  FC Barcelona  Hiszpania  34,0
7.  AC Milan   Włochy  32,3
8.  Schalke  Niemcy  32,2
9.  Nancy  Francja  31,6
10.  Bastia  Francja  31,1
11.  Celta Vigo  Hiszpania  30,9
12.  Nantes  Francja  29,8
13.  Montpellier  Francja  29,1
14.  Bordeaux  Francja  29,0
15.  Las Palmas  Hiszpania
 28,9
16.  Arsenal  Anglia  28,1
17.  Atletico Madryt  Hiszpania  26,8
18.  Bayern Monachium  Niemcy  26,5
19.  Freiburg  Niemcy  25,8
20.  Sporting Gijon  Hiszpania  25,6

 

 

Pełne listy - i z całej Europy, i z pięciu czołowych lig - klubów, w których gra najwięcej wychowanków

 

Szymon Rojek, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie