Orlen Liga: Beniaminek postraszył mistrza Polski

W spotkaniu kończącym 19. kolejkę Orlen Ligi siatkarki Chemika Police wygrały z ŁKS Commercecon Łódź 3:2. Beniaminek Orlen Ligi mógł sprawić sensację, jednak mistrzynie Polski zdołały doprowadzić do tie-breaka, w którym pewnie ograły rywalki.

Spotkanie mistrzyń Polski i lidera Orlen Ligi z beniaminkiem, a obecnie szóstą drużyną w tabeli miało zdecydowanego faworyta i była nim oczywiście ekipa z Polic. Już pierwszy set starcia Chemika z ŁKS Commercecon pokazał jednak, że nie będzie to dla gospodyń łatwe starcie. Łodzianki już na początku uzyskały przewagę (5:8), którą gospodynie odrobiły w środkowej części seta (14:14 - po asie serwisowym Aleksandry Jagieło). Obie ekipy punktowały seriami: najpierw pięć akcji wygrały przyjezdne (14:19), by w końcówce pozwolić policzankom na wygranie czterech akcji (20:21), a następnie odrobienie strat (22:22). Decydujące punkty padły jednak łupem siatkarek ŁKS, które po skutecznych atakach Izabeli Kowalińskiej i Katarzyny Sielickiej cieszyły się z wygrania seta (22:25).

W drugim secie wydawało się, że wszystko wraca do normy. Podrażnione gospodynie zanotowały mocne otwarcie (4:0) i choć w kolejnych akcjach gra się wyrównała, długo utrzymywały tę przewagę. Łodzianki goniły wynik i dopięły swego w środkowej części seta, po ataku Kowalińskiej (15:15). Końcówka należała jednak do siatkarek Chemika, które odskoczyły rywalkom po serii skutecznych bloków (19:15), a w decydujących akcjach punktowały w ataku. Pomyłka Ewy Kwiatkowskiej ustaliła wynik seta na 25:21.

To, co wydarzyło się na początku trzeciej partii zaskoczyło chyba wszystkich: policzanki rozpoczęły seta od falstartu, po asie serwisowym Katarzyny Brydy przegrywały już 0:7, a trener Jakub Głuszak poprosił o drugi czas. Gospodynie mozolnie skracały dystans, ale po kilku udanych akcjach (12:14), skutecznością popisywały się rywalki, które znów odskakiwały na kilka oczek (12:17). W końcówce policzanki znów zbliżyły się do rywalek, ale dwie pomyłki Malwiny Smarzek w ataku przesądziły o ich porażce 20:25.

Czwarta odsłona długo miała wyrównany przebieg (4:4, 10:10, 15:15). Później, dzięki skutecznej grze Katarzyny Zaroślińskiej, przewagę uzyskały gospodynie (19:15) i był to kluczowy moment seta. Łodzianki nie zdołały już zatrzymać rozpędzonych faworytek, które pewnie wygrały 25:19 i doprowadziły do tie-breaka. W decydującej partii wielkich emocji już nie było. Siatkarki Chemika szybko wypracowały sobie przewagę, przy zmianie stron prowadziły już 8:3, a w końcówce kontrolowały sytuację na parkiecie i nie dały sobie wydrzeć zwycięstwa. W tie-breaku po cztery oczka dla policzanek wywalczyły Smarzek i Zaroślińska, a ostatni punkt meczu zdobyła Joanna Wołosz. Mistrzynie Polski wygrały po raz osiemnasty i wciąż pozostają niepokonane w obecnym sezonie Orlen Ligi; po raz trzeci rywalkom udało się urwać Chemikowi punkt – wcześniej dokonały tego siatkarki Developres SkyRes Rzeszów i Impelu Wrocław. MVP: Agnieszka Bednarek-Kasza.

Chemik Police - ŁKS Commercecon Łódź 3:2 (22:25, 25:21, 20:25, 25:19, 15:7)

Chemik: Jelena Blagojevic, Agnieszka Bednarek-Kasza, Madelaynne Montano, Aleksandra Jagieło, Katarzyna Gajgał-Anioł, Izabela Bełcik - Mariola Zenik (libero) oraz Malwina Smarzek, Joanna Wołosz, Katarzyna Zaroślińska

ŁKS Commercecon: Lucie Muhlsteinova, Agata Oleksy, Katerina Osadczuk, Izabela Kowalińska, Katarzyna Sielecka, Ewa Kwiatkowska - Krystyna Strasz (libero) oraz Katarzyna Bryda, Patrycja Tomczyk.

Wyniki pozostałych meczów 19. kolejki Orlen Ligi:

2017-02-10: Grot Budowlani Łódź - Giacomini Budowlani Toruń 3:1 (19:25, 25:21, 25:12, 25:20)
2017-02-11: Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Impel Wrocław 2:3 (25:17, 11:25, 25:23, 18:25, 12:15)
2017-02-11: Polski Cukier Muszynianka Muszyna - BKS Profi Credit Bielsko-Biała 3:2 (25:16, 16:25, 23:25, 25:21, 22:20)
2017-02-11: Enea PTPS Piła - KSZO Ostrowiec 2:3 (25:20, 21:25, 25:19, 11:25, 13:15)
2017-02-11: Pałac Bydgoszcz - Developres SkyRes Rzeszów 1:3 (17:25, 18:25, 25:21, 18:25)
2017-02-11: Legionovia Legionowo - Atom Trefl Sopot 2:3 (25:23, 20:25, 25:22, 20:25, 8:15)