80-latek na skoczni? Za nami mistrzostwa świata weteranów

Inne
80-latek na skoczni? Za nami mistrzostwa świata weteranów
fot. PAP
Andreas Goldberger był bezkonkurencyjny w swojej kategorii wiekowej.

Jak widać ze skokami narciarskimi ciężko się rozstać nawet długo po zakończeniu kariery. W Villach odbyły się 27. Mistrzostwa świata weteranów w tej dyscyplinie. W zawodach udział wzięły byłe gwiazdy skoków, a najstarszy uczestnik konkursu miał 80 lat!

Impreza ta rozgrywana jest od 1990 roku. Zawodnicy rywalizują na obiektach K-30, K-60, K-90. Przez lata startowały tam największe gwiazdy skoków takie jak Matti Nykaenen czy Andreas Widhoelzl. Tym razem ze znanych twarzy można było zobaczyć Andreasa Goldbergera, który wygrał swoją kategorię wiekową oraz kombinację norweską. Trzy tytuły zgarnął również jeden z najmłodszych Martin Koch.

 

Poza gwiazdami, które jeszcze niedawno startowały w konkursach Pucharu świata, na skoczni można było zobaczyć dużo bardziej zaawansowanych wiekowo zawodników. Najstarszy rywalizujący w Villach Martti Lamminpaeae miał 80 lat. We wcześniejszych latach pojawiali się już starsi zawodnicy. Rekordzista, 90-latek Olai Lie debiutował na skoczni w 1919 roku! Norweg w 2003 roku startował w Zakopanem, a od wszystkich sędziów otrzymał notę ”20”.

 

W Austrii nie było żadnego reprezentanta Polski. Jedyny nasz akcent to Jacek Gąsienica-Mracielnik, który startował w barwach USA. Przez 27 lat zawody te trzykrotnie rozgrywano w Polsce. W 1995 i 2003 roku gospodarzem było Zakopane, a pięć lat temu skoczków gościł Szczyrk. Wtedy też dwa medale, złoty i brązowy wywalczył Wojciech Tajner.

IM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze